NAFLD (niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby) - „podstępna” choroba wątroby  

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) to jedno z najczęstszych schorzeń obejmujących ten organ. Jest ona powiązana m.in. z otyłością trzewną czy cukrzycą typu II. NAFLD występuje u osób niespożywających alkoholu lub spożywających jego niewielką ilość. Po latach może doprowadzić do marskości wątroby. Jak leczyć niealkoholowe stłuszczenie wątroby? Co dla pacjenta oznacza zdiagnozowanie niealkoholowego stłuszczenie wątroby?

Osoba trzyma model wątroby dotknięty chorobą.

Czynniki ryzyka rozwoju niealkoholowego stłuszczenia wątroby

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby wiąże się z zaburzeniami czynności i struktury wątroby. Rozwój NAFLD związany z czynnikami genetycznymi i środowiskowymi. Choroba ma przewlekły przebieg i pomimo częstego braku poważnych objawów w początkowych stadiach, wpływa ona na zwiększoną śmiertelność pacjentów. W związku z tym warto zadbać o wyeliminowanie modyfikowalnych czynników ryzyka ze swojego życia takich jak:

  • niewłaściwa dieta zawierająca dużo cukrów prostych i tłuszczów nasyconych;
  • małą aktywność fizyczną;
  • słaba kontrola cukrzycy typu 2;
  • niewyrównana niedoczynność tarczycy;
  • dyslipidemia.

Objawy niealkoholowego stłuszczenia wątroby (NAFLD)

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby często przebiega bez specyficznych objawów. Symptomy mogą obejmować zmęczenie, obniżone samopoczucie, czy ból o słabym natężeniu w prawym podżebrzu. Podczas badania lekarz może wyczuć powiększoną wątrobę (hepatomegalia) lub śledzionę (splenomegalia).

Jak zdiagnozować NAFLD?

Rozpoznanie niealkoholowego stłuszczenia wątroby opiera się na badaniach histopatologicznych wycinka wątroby i na badaniach obrazowych, dodatkowo powinno się wykluczyć inne możliwe przyczyny zaburzeń czynności i struktury wątroby. W badaniu USG stłuszczona wątroba jest hiperechogeniczna. Lekarz na wizycie zbiera również informacje na temat ilości spożywanego przez pacjenta alkoholu, zażywanych leków, wywiadu rodzinnego i historii wcześniejszych chorób. Zlecane są badania laboratoryjne m.in. AST, ALT, doustny test obciążenia glukozą (OGTT), cholesterol, trójglicerydy czy kwas moczowy oraz morfologię krwi.

 

Podział niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby

Na podstawie wyniku badań histopatologicznych można wyróżnić dwa typy NAFLD:

  • Stłuszczenie proste — najczęstszy typ o łagodnym przebiegu. Polega na odkładaniu się lipidów w komórkach wątroby (hepatocytach) i braku pojawienia się w związku z tym procesu zapalnego.
  • Niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby — obejmuje ok 20% przypadków i wiąże się z gorszym rokowaniem. Choroba może progresować do marskości wątroby i wpływa na zwiększone ryzyko sercowo naczyniowe. Marskość wątroby prowadzić może natomiast do rozwoju raka wątrobowokomórkowego wątroby.

Leczenie niefarmakologiczne niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby

Rozwój i progresja NAFLD jest w dużym stopniu związana z czynnikami środowiskowymi. Z tego powodu kluczowym postępowaniem przy wystąpieniu tej choroby jest zmiana stylu życia. Otyły pacjent powinien zredukować swoją masę ciała za pomocą diety z obniżoną kaloryką i zawartością tłuszczów nasyconych i cukrów prostych. Dodatkowo zwiększona aktywność fizyczna również wpływa na zmniejszenie stłuszczenia wątroby. Jeśli u pacjenta BMI przekracza 40, po konsultacji z lekarzem można rozważyć operację bariatryczną.

Jakie leki stosować na NAFLD?

Przy leczeniu NAFLD kluczowe znaczenie ma wyleczenie lub dobra kontrola chorób współistniejących. U pacjentów z cukrzycą zaleca się stosowanie m.in. pioglitazonu. Przy jednoczesnym występowaniu hiperlipidemii powinno się przyjmować statyny np. atorwastatynę czy rozuwastatynę.

Dodatkowo w przypadku braku współistnienia marskości wątroby i cukrzycy, lekarz może przepisać witaminę E. Ostatnie badania wskazują także na pozytywny wpływ kofeiny. Spowalnia ona proces włóknienia wątroby, dlatego chorzy powinni spożywać przynajmniej 2 filiżanki kawy dziennie.

Jeśli dojdzie do marskości wątroby, jedynym leczeniem może okazać się przeszczep wątroby.

Niezbędne preparaty możesz zarezerwować w wybranej aptece z łatwością i bez konieczności wychodzenia z domu z pomocą portalu KtoMaLek.pl.

 

Bibliografia

  1. Mach, T. Szczepanek, M. (2023). Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.7.11. (Dostęp: 11.2023).
  2. Gietka, J. Klapaczyński, J. (2016). Stłuszczenie wątroby – diagnostyka i leczenie. Podyplomie.pl. Dostępne na: https://podyplomie.pl/medycyna/23439,stluszczenie-watroby-diagnostyka-i-leczenie. (Dostęp: 11.2023).
  3. Milkiewicz, P. Raszeja-Wyszomirska, J. Niealkoholowa choroba stłuszczeniowa wątroby. Podyplomie.pl. Dostępne na: https://podyplomie.pl/wiedza/wielka-interna/770,niealkoholowa-choroba-stluszczeniowa-watroby. (Dostęp: 11.2023).

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Zdrowie

Więcej artykułów