Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW typu B) – co należy wiedzieć o tym schorzeniu?

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-01-18 15:57
Rysunkowi lekarze diagnozują wątrobę w kierunku WZW typu B.

Choroby wirusowe są z nami od wieków. Większość z nich potrafimy skutecznie leczyć lub im zapobiegać dzięki szczepionkom. Jedną z chorób wirusowych jest zapalenie wątroby typu B. Czym jest ta choroba? Jaka jest skuteczność obecnych na rynku szczepionek przeciwko WZW typu B? Co możemy zrobić aby uchronić się przed wirusowym zapaleniem wątroby?

Czym jest WZW typu B?

Wirusowe zapalenie wątroby typu B wywołuje wirus hepatitis B virus (HBV). Choroba może rozwijać się od sześciu tygodni do nawet sześciu miesięcy. Okres rozwoju może przebiegać bezobjawowo lub skąpoobjawowo.

Do najczęstszych objawów ostrego zapalenia wątroby zalicza się:

 • podwyższoną temperaturę ciała;
 • mdłości;
 • ogólne uczucie zmęczenia;
 • żółty kolor skóry oraz białek oczu - żółtaczka;
 • mocz o ciemnym zabarwieniu;
 • wzdęty brzuch.

Przewlekłe zapalenie wątroby typu B występuje u osób, którym wirusa nie udało się pokonać. Takie osoby są zatem nosicielami HBV przez całe swoje życie. Osoby te mogą przenosić wirusa na innych, dlatego tak ważne jest zachowanie ostrożności podczas kontaktu z nosicielami. 

U części osób chorujących na przewlekłe zapalenie wątroby typu B może dojść między innymi do:

Jak można zarazić się wirusowym zapaleniem wątroby typu B?

Wirus zapalenia wątroby typu B przenosi się poprzez krew oraz inne płyny ustrojowe. Do zarażenia może dojść między innymi podczas:

 • stosunku płciowego bez stosowania prezerwatywy;
 • używania niesterylnych narzędzi medycznych m.in. igieł;
 • korzystania ze wspólnych szczoteczek do zębów, maszynek do golenia, cążek, ręczników na których jest krew lub płyny ustrojowe nosicieli HBV;
 • bezpośredniego kontaktu z krwią zakażonego bez stosowania rękawiczek medycznych np. podczas opatrywania krwawiących ran;
 • poród przez matkę będącą nosicielką wirusa zapalenia wątroby typu B.

WZW typu B – jak się uchronić?

Aby zminimalizować ryzyko zarażenia się wirusowym zapaleniem wątroby typu B należy pamiętać o kilku ważnych zasadach bezpieczeństwa:

 • używaj tylko jednorazowych sterylnych igieł, cążek oraz innych narzędzi, które mogą przerwać barierę skórną;
 • stosować szczepienia ochronne;
 • po kontakcie z krwią swoją lub innych osób należy niezwłocznie umyć i zdezynfekować ręce oraz miejsce kontaktu;
 • nie pożyczaj szczoteczki do mycia zębów, każdy z domowników powinien mieć swoją. Tak samo należy postępować w przypadku ręczników;
 • podczas kontaktów płciowych stosuj prezerwatywy. Dzięki temu ograniczysz możliwość kontaktu zarówno z krwią jak i płynami ustrojowymi partnera seksualnego.

W prezerwatywy najlepiej zaopatrzyć się w aptece, mamy wówczas pewność, że będą pochodzić z pewnego źródła, a ich data ważności będzie prawidłowa. Na półkach aptecznych można znaleźć między innymi takie prezerwatywy jak: Prezerwatywy UNIMIL OrgazMax nawilż.lateks.z wypustk., Prezerwatywy Durex Invisible dla większej bliskości, Prezerwatywy CONAMORE MIX, Prezerwatywy MY.SIZE PRO 53mm, Prezerwatywy NEW CARESS Classic

Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Czy szczepionka przeciw WZW typu B jest skuteczna?

Tak, jest to najskuteczniejsza metoda zapobiegania zakażeniom wirusowego zapalenia wątroby typu B. Szczepionkę przyjmuje się w trzech dawkach, aby jej skuteczność była maksymalna. Poziom uzyskanych przeciwciał anty-HBs odpowiedzialnych za odporność na HBV można sprawdzać. Wynik większy lub równy 10 j.m/l zapewnia nam ochronę przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B. W Polsce szczepienie to jest obowiązkowe. Pierwsza dawka podawana jest noworodkom w ciągu pierwszych 24 godzin życia. Dzięki temu dziecko od swoich pierwszych dni życia jest chronione.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest poważną chorobą, której można zapobiec. Aby uchronić się przed zakażeniem HBV należy zaszczepić się oraz przestrzegać ogólnych zasad higieny. Nigdy nie pożyczajmy przedmiotów osobistych typu: szczoteczka do zębów, nożyczki do paznokci czy ręczniki. Unikajmy ryzykownych zachowań seksualnych (bez prezerwatywy) oraz przyjmowania dożylnych narkotyków. Poprzez eliminację zachowań ryzykownych minimalizujemy ryzyko zarażenia, a co za tym idzie rozwoju poważnych konsekwencji wirusowego zapalenia wątroby typu B. 

Bibliografia:

 1. Kowalska M.E., Kalinowski P., Bojakowska U. (2017). Profilaktyka wirusowego zapalenia wątroby typu B. Journal of Education, Health and Sport, 7(7): 315-321.
 2. Klamann J., Smiatacz T. (2016). Diagnostyka wirusowych zapaleń wątroby w praktyce lekarza pierwszego kontaktu. Wybrane problemy kliniczne, Via Medica, str 66 - 72.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów