Regeneracja wątroby - ile trwa i jak ją wspomóc?

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-07-21 10:37
Rysunkowi lekarze dbają o leczenie i regenerację wątroby pacjenta.

Wątroba jest narządem, który pełni wiele ważnych funkcji, zaś jej prawidłowa praca jest niezbędna dla zachowania zdrowia i równowagi organizmu. Regeneracja wątroby jest możliwa, a wspomóc można ją poprzez zmianę dotychczasowych nawyków żywieniowych, stylu życia, a także lekami dostępnymi z przepisu lekarza oraz bez recepty.

Czy regeneracja wątroby jest możliwa?

Wątroba jest narządem, który ma duże zdolności regeneracyjne. Potrafi utrzymywać równowagę pomiędzy utratą komórek, na skutek działania niekorzystnych czynników, a ich odnową. Dzięki temu, po przeszczepie fragmentu wątroby pacjentowi, jesteśmy w stanie obserwować jej powolną odnowę zarówno u dawcy, jak i biorcy. 

W zależności od rodzaju uszkodzenia wątroby, jej odbudowa następuje na dwa główne sposoby. Pierwszym z nich jest namnażanie się hepatocytów, czyli komórek stanowiących większość masy tego narządu. W sytuacji, kiedy na wątrobę działa długotrwale bodziec uszkadzający, hepatocyty zmniejszają swoje zdolności do namnażania się, a regeneracja wątroby następuje dzięki przekształcaniu się komórek owalnych (wyścielających przewody żółciowe) w hepatocyty.

Jak długo trwa regeneracja wątroby?

Nie da się jednoznacznie określić czasu, po którym wątroba zostanie zregenerowana. Na ten proces ma wpływ wiele czynników, takich jak wyjściowy stopień uszkodzenia wątroby, choroby współistniejące, przyjmowane leki oraz możliwość wyeliminowania czynnika sprawczego. Ponadto zdolności regeneracyjne wątroby maleją wraz z wiekiem. Przyjmuje się, że proces regeneracji może trwać od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy.

Jak usprawnić regenerację wątroby?

Aby wspomóc regenerację wątroby, należy najpierw poznać przyczynę jej uszkodzenia. Do czynników, które mogą powodować niszczenie tego narządu należą m.in.:

 • alkohol;
 • niektóre wirusy (HAV, HBV, HCV);
 • zaburzenia immunologiczne;
 • niektóre leki;
 • otyłość;
 • nieprawidłowe nawyki żywieniowe.

Po określeniu przyczyny uszkodzenia powinno się w miarę możliwości usunąć czynnik sprawczy. Jeśli podłożem jest choroba, należy dążyć do jej wyleczenia, zaś gdy przyczyną uszkodzenia okazała się otyłość i nieprawidłowa dieta, postępowanie powinno obejmować zmianę nawyków żywieniowych, wprowadzenie lekkostrawnych posiłków, a ponadto lekkie ćwiczenia fizyczne. Niezależnie od przyczyny uszkodzenia wątroby, warto zrezygnować z picia alkoholu.

Leki na regenerację wątroby

W aptekach dostępne są leki, które wspierają proces regeneracji komórek wątroby. Wśród nich znajdują się zarówno preparaty dostępne na receptę i bez recepty. Do pierwszej grupy należy kwas tiazolidynokarboksylowy, który jest stosowany pomocniczo w ostrych i przewlekłych schorzeniach wątroby o różnym pochodzeniu oraz w toksycznym uszkodzeniu wątroby spowodowanym alkoholem, lekami lub substancjami chemicznymi. 

Bez recepty dostępne są preparaty zawierające w składzie fosfolipidy sojowe. Mogą posiadać one status leku lub suplementu diety (Esseliv, Esselver). Fosfolipidy sojowe po dostaniu się do organizmu, wbudowują się w błony komórkowe oraz w uszkodzone komórki wątroby - hepatocyty. Ponadto przyspieszają ich regenerację i różnicowanie. Posiadają również właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne oraz spowalniają włóknienie komórek wątroby.

Wybrane preparaty znajdziesz i zarezerwujesz w wybranej aptece za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Preparaty ziołowe wspomagające regenerację wątroby

Wśród składników roślinnych posiadających właściwości regenerujące komórki wątroby znajduje się m.in. sylimaryna, pozyskiwana z ostropestu plamistego. Wspiera odbudowę wątroby poprzez swoje działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Dodatkowo sylimaryna obniża stężenie cholesterolu we krwi. Jest stosowana w stanach rekonwalescencji po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby. 

Ostropest plamisty ma ugruntowane zastosowanie medyczne w leczeniu:

 • zatrucia muchomorem sromotnikowym;
 • alkoholowego zapalenia wątroby;
 • wirusowego zapalenia wątroby typu B i C.

Pomocniczo w regeneracji wątroby mogą sprawdzić się także preparaty zawierające w składzie karczoch zwyczajny, ze względu na swoje działanie przeciwutleniające i żółciopędne.  

Bibliografia:

 1. European Medicines Agency (2018).European Union herbal monograph on Silybum marianum (L.) Gaertn., fructus. Committee on Herbal Medicinal Products (HMPC). Dostępne na: https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-monograph/final-european-union-herbal-monograph-silybum-marianum-l-gaertn-fructus_en.pdf. 
 2. Heparegen 100 mg, tabletki. Charakterystyka Produktu leczniczego. Dostępne na: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/2854/characteristic. (Dostęp: maj 2022).
 3. Słomka, M., Kasztelan-Szczerbińska, B. (2005). Terapia Komórkowa - nowa nadzieja w leczeniu chorób wątroby. Gastroenterologia Polska, 12(4), s. 335-340.
 4. Sylimarol 35 mg. Charakterystyka Produktu leczniczego. Dostępne na: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/6475/characteristic. (Dostęp: maj 2022).

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów