Statyny - w jakich schorzeniach stosuje się te leki? Działanie, przeciwwskazania, działania niepożądane

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-08-11 15:17
Starsza osoba zażywa statyny.

Statyny to grupa leków stosowanych w terapii chorób układu sercowo-naczyniowego, a dokładniej w leczeniu podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi. Jakie jest zatem działanie statyn? Czy istnieją przeciwwskazania do ich stosowania? Czy w trakcie leczenia mogą pojawić się działania niepożądane?

Statyny - działanie

Statyny hamują działanie enzymu HMG-CoA reduktazy, który uczestniczy w produkcji cholesterolu w wątrobie. W efekcie poziom cholesterolu we krwi ulega obniżeniu, co zapobiega tworzeniu się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych i redukuje ryzyko chorób serca. Statyny mają także działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, co może mieć korzystny wpływ na funkcjonowanie naczyń krwionośnych i przeciwdziałać procesom miażdżycowym.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania statyn?

Stosowanie statyn jest przeciwwskazane w przypadku:

  •  występowania ciężkich zaburzeń czynności wątroby lub nerek;
  •  ciąży i karmienia piersią;
  •  alergii na statyny. 

Osoby z ciężkimi chorobami mięśni lub zaburzeniami metabolicznymi powinny być ostrożne podczas stosowania statyn ze względu na możliwość pojawienia się działań niepożądanych. Ponadto, z uwagi na to, że statyny mogą wpływać na metabolizm innych leków, ważne jest, aby przed kuracją poinformować lekarza o wszystkich zażywanych lekach, w tym o lekach bez recepty, suplementach diety i preparatach ziołowych. Lekarz podejmie decyzję o zastosowaniu statyn na podstawie indywidualnej oceny stanu zdrowia pacjenta, biorąc pod uwagę stan jego układu sercowo-naczyniowego, poziom cholesterolu we krwi, możliwe interakcje leków oraz ewentualne przeciwwskazania.

Jakie są skutki uboczne działania statyn?

Statyny są zazwyczaj dobrze tolerowane, jednak niekiedy mogą wystąpić efekty niepożądane przy ich stosowaniu. Miopatia, czyli ból mięśni, jest najczęstszym efektem niepożądanym, który może wystąpić podczas leczenia statynami. Objawia się on jako dyskomfort, osłabienie lub uczucie napięcia w mięśniach. W rzadkich przypadkach może rozwinąć się poważniejsze powikłanie, znane rabdomiolizą, w której dochodzi do rozpadu mięśni, a to może prowadzić do uszkodzenia nerek. 

Często mogą wystąpić również takie objawy jak:

Ponadto, mogą wystąpić problemy z wątrobą, takie jak wzrost aktywności enzymów wątrobowych. U niektórych osób stosowanie statyn może prowadzić do trudności ze snem, takich jak bezsenność lub koszmary senne. Rzadziej mogą wystąpić objawy neurologiczne, takie jak zawroty głowy, bóle głowy, problemy ze skupieniem uwagi czy zmęczenie.

Naturalne statyny – czym są?

Naturalne statyny to substancje znajdujące się w niektórych pokarmach, które mogą pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu. Są to między innymi:

Warto pamiętać, że naturalne statyny zawarte w żywności mają zwykle mniejszy wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu w porównaniu do leków statynowych. Jeśli masz wysoki poziom cholesterolu, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który może zalecić odpowiednią terapię łącznie ze zmianami w diecie. Na półkach aptecznych można znaleźć również preparaty wspomagające walkę z wysokim poziom cholesterolu we krwi. Są to między innymi: Sfermentowany czerwony ryż Pharmovit, Herbatka fix Na Cholesterol, CHOLESTERON SINGULARIS SUPERIOR Cholesterol na odpowiednim poziomie, PARACELSUS Nalewka wspierająca prawidłowy poziom cholesterolu

Dostępność szukanego preparatu możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl

Warto mieć na uwadze, że statyny nie stanowią samodzielnego leku na chorobę sercowo-naczyniową, lecz są integralną częścią kompleksowego podejścia do leczenia tego schorzenia. Statyny są zazwyczaj stosowane razem z innymi lekami i zmianami stylu życia, takimi jak dieta i regularna aktywność fizyczna. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych lub nietypowych objawów po rozpoczęciu stosowania statyn, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, aby ocenić sytuację i dostosować terapię. Ważne jest również regularne monitorowanie funkcji wątroby i poziomu enzymów mięśniowych podczas stosowania statyn.

Bibliografia:

  1. Bogdański P., Pupek-Musialik D. (2010) Statyny — standard terapii XXI wieku. Jak wybrać optymalną dawkę? Forum Zaburzeń Metabolicznych, 3: 131-140.
  2. Główczyńska R., Paluch W., Filipiak K. (2007) Działania niepożądane statyn.Choroby Serca i Naczyń, 4(1): 18-34.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów