Na jakie schorzenia może wskazywać ból z lewej strony brzucha?
Ból z lewej strony brzucha to dość często zgłaszana dolegliwość w poradniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). Może on wynikać bezpośrednio z chorób jamy brzusznej albo być nieswoistym objawem innych chorób. W zależności od występowania może być ostry lub przewlekły. Poniższy artykuł odpowie na pytanie: dlaczego możesz odczuwać ból z lewej strony brzucha?
Co znajduje się po lewej stronie brzucha?
Nasz organizm jest pełen różnorodnych organów „upakowanych” m.in. w jamie brzusznej - i każdy z nich może być bezpośrednią lub pośrednią przyczyną bólu. Po lewej stronie brzucha możemy znaleźć organy, takie jak np.: żołądek, śledzionę, trzustkę oraz znajdujące się poniżej ich duże części jelita cienkiego i jelita grubego, w tym okrężnicę. W tylnej części brzucha, w okolicach żołądka, znajduje się również lewa nerka. Jakim bólem mogą objawiać się choroby tych narządów? Jakie sygnały powinny być dla nas niepokojące?
Przewlekły czy ostry ból brzucha z lewej strony brzucha
W zależności od czasu trwania ból brzucha dzielony jest na ostry oraz przewlekły. Ostry ból brzucha pojawia się nagłym, silnym bólem, bez wcześniejszych objawów. Przewlekły ból brzucha to taki, który trwa dłużej niż 3 miesiące, a zdarza się, że trwa nawet kilka lat.
Ostry ból brzucha z lewej strony
Ostry ból brzucha wymaga pilnej konsultacji lekarskiej u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, ponieważ zazwyczaj jest spowodowany wystąpieniem chorób o ostrym przebiegu wymagających natychmiastowej diagnostyki. Ostry ból brzucha z lewej strony nasila się przy oddychaniu, poruszaniu lub kaszlu. Przyczyny takiego bólu mogą być chirurgiczne lub internistyczne.
Przyczyny chirurgiczne mogą wynikać z:
- zapalenia otrzewnej,
- niedrożności mechanicznej jelit,
- krwawień wewnętrznych,
- przyczyn ginekologicznych lub urologicznych,
- przyczyn naczyniowych.
Z kolei internistyczne przyczyny mogą być spowodowane:
- kolką żółciową,
- chorobami organów wewnętrznych,
- przyczynami ginekologicznymi,
- przyczynami kardiologicznymi,
- przyczynami metaboliczno-endokrynologicznymi.
Przewlekły ból brzucha z lewej strony
Przewlekły ból brzucha z lewej strony charakteryzuje się częstym występowaniem dodatkowych objawów, takich jak np. wymioty i nudności i trwa miesiącami, a nawet latami. W przypadku bólu przewlekłego trudność może sprawić jego dokładna lokalizacja, a jego nasilenie może wzrastać lub zmniejszać się w czasie.
Przyczyny bólu brzucha z lewej strony
Ból brzucha z lewej strony może objawiać się bólem pod żebrem, bólem w podbrzuszu lub w dolnej części brzucha. W zależności od występowania może to świadczyć o różnych przyczynach chorobowych oraz objawiać się kłującym, pulsującym lub tępym bólem.
Ból z lewej strony brzucha pod żebrem
Ból z lewej strony pod żebrem, zarówno ostry, jak i przewlekły, może być spowodowany zawałem serca, uszkodzeniami śledziony (ropień, niedokrwienie), trzustki (torbiele, zapalenie trzustki) lub nerek (kolka nerkowa, zapalenie nerek). W przypadku promieniującego bólu łatwo pomylić go z bólem z okolic nadbrzusza, który może wynikać z:
- choroby refluksowej przełyku,
- dyspepsji, czyli niestrawności,
- polekowego uszkodzenia przewodu pokarmowego,
- choroby wrzodowej,
- nowotworów złośliwych żołądka, jelita grubego, czy trzustki.
Ból z lewej strony podbrzusza
W przypadku bólu ulokowanego z lewej strony podbrzusza przyczyny należy szukać w chorobach jelit, takich jak: niedrożność jelit, zapalenie jelit czy zespół jelita drażliwego. Charakterystyczną przyczyną bólu w podbrzuszu jest zapalenie wyrostka robaczkowego, jednak ból ten pojawia się najczęściej po prawej stronie podbrzusza.
Ból z lewej strony brzucha w dolnym lewym kwadracie
Ból z lewej strony brzucha na dole również może wiązać się z chorobami jelit (ostre zapalenie uchyłków jelita grubego, nieswoiste zapalenie jelit), ale również z chorobami infekcyjnymi, czy przepukliną. Odczucie kłującego, pulsującego lub tępego bólu z lewej strony brzucha na dole może być przyczyną chorób o podłożu ginekologicznym oraz urologicznym. Może się pojawić w przypadku chorób jajników (torbiel, skręt jajników, pęknięcie jajnika), endometriozy, jak również dolegliwości nerek (zapalenie nerek, kolka nerkowa). Ból z lewej strony brzucha w ciąży może pojawić się naturalnie w wyniku ruchów dziecka, ale może być również objawem ciąży pozamacicznej, w związku z czym każdorazowy ból należy skonsultować z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Postępowanie z bólem brzucha po lewej stronie
W każdej sytuacji, w której zauważysz u siebie niespodziewany ból brzucha po lewej stronie, udaj się do lekarza internisty lub gastrologa. W przypadku obserwacji niepokojących objawów bólu brzucha z lewej strony u dziecka udaj się niezwłocznie do lekarza pediatry. Konieczne może okazać się wykonanie zabiegu medycznego lub włączenia farmakoterapii w celu zniwelowania bólu brzucha.
Dostępność poszukiwanych preparatów w aptekach sprawdzisz poprzez portal KtoMaLek.pl.
Bibliografia:
- Mokrowiecka, A. (2016). Najczęstsze przyczyny bólów po lewej stronie brzucha. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/100803,najczestsze-przyczyny-bolow-po-lewej-stronie-brzucha. (Dostęp: 08.2023)
- Mokrowiecka, A. (2014). Przewlekłe bóle brzucha po lewej stronie pod żebrami. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/110912,przewlekle-bole-brzucha-po-lewej-stronie-pod-zebrami. (Dostęp: 08.2023)
- Kotynia, J., Kocot-Kępska, M., Małecka-Wojciesko, E. (2022). Ból brzucha”. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.I.1.3. (Dostęp: 08.2023)
- Poniewierska, E. (2012). Diagnostyka przewlekłego bólu brzucha. Medycyna po dyplomie. Gastroenterologia, 1(190), s. 90-93.
- Grata-Borkowska, U., Pokorna-Kałwak, D., Mastalerz-Migas, A. (2016). Bóle brzucha u dzieci – diagnostyka różnicowa i postępowanie terapeutyczne w POZ. Lekarz POZ, 2, s. 151-155.
- Kaczka, A., Małecka-Panas, E. (2011). Bóle brzucha. Pediatr Med rodz, 7(1). s. 9-16.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.