Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Wyrostek robaczkowy - jak rozpoznać zapalenie?

2018-03-15 13:07
ból brzucha wyrostek robaczkowy

Wyrostek robaczkowy to z pozoru mało istotna część układu pokarmowego, którego rola w organizmie jest niejasna. Wystarczy jednak stan zapalny, by stał się groźny dla naszego zdrowia. Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego to jedna z częstszych chorób zapalnych jamy brzusznej.Jak rozpoznać ostre zapalenie wyrostka robaczkowego i czy można się przed nim uchronić?

Czym jest wyrostek robaczkowy?

Czym właściwie jest wyrostek robaczkowy (łac. appendix vermiformis)? Ma postać ślepo zakończonej cewki, odchodzącej od kątnicy (segmentu jelita grubego). Stąd tez jego dawna nazwa - "ślepa kiszka". Zwykle ma długość od 8 do 10 cm. Na ogół zlokalizowany jest w prawym dole biodrowym, ale stanowi to sztywnej reguły. Może układać się między pętlami jelitowymi, blisko talerza kości biodrowej lub swobodnie zwisając do miednicy mniejszej.
Rola wyrostka robaczkowego nie jest do końca poznana. Niektóre badania wskazują, że może wspomagać funkcjonowanie układu odpornościowego. Jednak po jego usunięciu pacjenci nie odczuwają pogorszenia stanu zdrowia, trudno zatem jednoznacznie stwierdzić, że jest nam do czegoś potrzebny.

Przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego

Rozwój ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego może być spowodowany przez różne czynniki. Z uwagi na jego specyficzna budowę, najczęstszą przyczyną jest obecność kamieni kałowych, które zatykają światło wyrostka. Stan zapalny może się także rozwinąć przez:

  • zmiany guzowate w świetle wyrostka i owrzodzenia,
  • obecność pasożytów, które mogą zatykać światło wyrostka.

Niezależnie od przyczyny stanu zapalnego, jego przebieg i towarzyszące mu objawy są do siebie zbliżone. Zapalenie wyrostka robaczkowego może się rozwinąć u każdego, choć przeważnie dotyka osoby w wieku od 10. do 30. roku życia.

wyrostek robaczkowy laparoskopia

Zapalenie wyrostka robaczkowego – objawy

Objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego charakteryzują się przede wszystkim uporczywym bólem brzucha.  Z początku trudno określić jego dokładną lokalizację, chory ma wrażenie, że boli go cały brzuch. Z czasem ból staje się bardziej odczuwalny po prawej stronie tułowia, powyżej pachwiny. Dolegliwościom bólowym mogą towarzyszyć także nudności i wymioty, utrata apetytu oraz podwyższona temperatura. Jeśli ból utrzymuje się przez kilka godzin, należy niezwłocznie udać się do szpitala.

W przypadku braku interwencji lekarskiej ból może się nasilić i rozlać na całą jamę brzuszną. Zapalenie wyrostka może przejść w zapalenie otrzewnej, które jest stanem zagrażającym życiu.

Zapalenie wyrostka robaczkowego – trudna diagnoza

Osoba chora nie jest wystarczająco kompetentna, by z całą pewnością stwierdzić, że odczuwane objawy świadczą o zapaleniu wyrostka robaczkowego. Symptomy często są tak nieoczywiste, że lekarz z początku może mieć problemy ze zdiagnozowaniem choroby. Ostry ból brzucha może być bowiem spowodowany innymi schorzeniami, jak np. kamica moczowodowa, zapalenie pęcherzyka żółciowego czy endometrioza.

Po zgłoszeniu się do specjalisty, lekarz przeprowadza dokładny wywiad z chorym, a następnie przystępuje do badania jamy brzusznej, w celu umiejscowienia bólu i określenia jego natężenia.

Wiąże się to z uciskaniem brzucha, które dla chorego jest wyjątkowo nieprzyjemne i bolesne. Jeżeli podczas gwałtownego zwolnienia ucisku chory odczuwa silny ból, oznacza to, że rozwinęło się już zapalenie otrzewnej.

Podczas rozpoznania lekarz może zlecić wykonanie niezbędnych badań laboratoryjnych, a także wykonać badanie USG w celu wykluczenia innych dolegliwości. Tomografię komputerową wykonuje się w ciężkich przypadkach trudnych do zdiagnozowania.

Zwlekanie z wizytą u lekarza może się skończyć pęknięciem wyrostka robaczkowego, czego konsekwencją jest powstanie ropnia okołowyrostkowego lub rozlanego zapalenia otrzewnej.

Jak leczyć zapalenie wyrostka robaczkowego?

Ostrze zapalenie wyrostka robaczkowego leczy się operacyjnie w dwojaki sposób - z otwarciem jamy brzusznej lub laparoskopowo. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Chirurg wycina zmieniony zapalnie wyrostek robaczkowy oraz usuwa skutki procesu zapalnego w jamie brzusznej. Plusem metody laparoskopowej jest krótsza rekonwalescencja po zabiegu. Po usunięciu wyrostka często stosuje się antybiotykoterapię.

Jeżeli u chorego wystąpi tak zwany naciek okołowyrostkowy, leczenie polega na podawaniu antybiotyków oraz środków przeciwzapalnych, a także trzymaniu ścisłej diety i nawadnianiu dożylnym. W tym wypadku zabieg usunięcia wyrostka robaczkowego może nie być konieczny. Po wyleczeniu stanu zapalnego właściwie nie ma żadnych specjalnych zaleceń dla pacjenta.

Niestety nie odkryto jeszcze żadnej metody zabezpieczenia się przed zapaleniem wyrostka robaczkowego. Aby uniknąć jakichkolwiek powikłań, w przypadku ostrego bólu brzucha należy czym prędzej zwrócić się do specjalisty.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów