Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Krople do oczu na różne przypadłości. Jak poprawnie aplikować krople do oczu?

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-11-14 12:54
Kobieta aplikuje sobie krople do oczu.

Krople do oczu są stosowane w leczeniu i łagodzeniu wielu dolegliwości narządu wzroku. Skutecznie przeciwdziałają objawom alergii, nawilżają i łagodzą stany zapalne, a w przypadku kropli z antybiotykiem, zwalczają infekcje bakteryjne. Jak prawidłowo aplikować krople do oczu i czy da się je przedawkować?

Kiedy stosować krople do oczu?

Na rynku aptecznym istnieje wiele rodzajów kropli do oczu, których skład różni się w zależności od ich przeznaczenia. Część preparatów jest dostępna bez recepty, a niektóre tylko z przepisu lekarza. Krople do oczu stosuje się m.in. w leczeniu jaskry, zaćmy, a także w łagodzeniu objawów alergii, zespołu suchego oka czy w przypadku leczenia infekcji o podłożu bakteryjnym.

Nawilżające krople do oczu

Najpopularniejszą grupą preparatów do oczu stanowią krople o działaniu nawilżającym. Mają one zastosowanie w leczeniu zespołu suchego oka, na który narażone są osoby spędzające dużo czasu przed komputerem, noszące soczewki kontaktowe, pracujące w pomieszczeniach klimatyzowanych, palące papierosy, a także osoby starsze. 

W składzie kropli do oczu nawilżających można znaleźć m.in. hialuronian sodu (Hyal-Drop Multi), trehalozę (Thealoz), sorbitol (Hylo-Gel) i glikol polietylenowy (Systane Ultra). Najlepszym wyborem dla pacjentów stosujących krople do oczu przewlekle lub noszących soczewki kontaktowe będą preparaty bez konserwantów. Pozwoli to uniknąć działania drażniącego oraz niekorzystnych reakcji substancji konserwujących z materiałem soczewki. W przypadku doraźnego stosowania, doskonale sprawdzą się krople w jednorazowych minimsach lub buteleczkach gwarantujących dłuższy termin przydatności po otwarciu. Im gęstsze krople, tym rzadziej można je dawkować, jednak zwiększona lepkość może przez jakiś czas zaburzać widzenie, co jest szczególnie ważne m.in. dla kierowców.

Pamiętaj, że wybrane preparaty znajdziesz i zarezerwujesz w aptece za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Krople do oczu na alergię

Alergia to nadmierna, nieprawidłowa reakcja immunologiczna na czynnik (alergen), który nie jest szkodliwy dla organizmu. Alergia może objawiać się w postaci wysypek skórnych, nieżytu nosa oraz zapalenia spojówek

Poza doustnymi lekami antyhistaminowymi, ulgę w alergicznym zapaleniu spojówek mogą przynieść krople do oczu z substancjami przeciwalergicznymi. Bez recepty dostępne są krople do oczu zawierające w składzie ketotifen, olopatadynę i azelastynę, które stosuje się 2 razy na dobę oraz krople do oczu z kromoglikanem sodowym, które powinny być stosowane 4 razy dziennie. Kromoglikan sodowy jest substancją, która hamuje wydzielanie histaminy, w związku z tym nie będzie on skuteczny, gdy reakcja alergiczna już wystąpiła. Stosowanie kropli z kromoglikanem sodowym należy rozpocząć w bezobjawowym okresie i kontynuować przez cały sezon.

Krople do oczu z antybiotykiem i krople do oczu przeciwzapalne

Krople do oczu zawierające w składzie antybiotyki są dostępne tylko z przepisu lekarza. Mogą zawierać w składzie ofloksacynę, amikacynę, tobramycynę lub lewofloksacynę. Dostępne są również połączenia antybiotyku z substancjami przeciwzapalnymi, np deksametazonem. Takie krople do oczu znajdują zastosowanie w leczeniu infekcji o podłożu bakteryjnym, np. bakteryjnym zapaleniu spojówek, rogówki, brzegów powiek, worka łzowego oraz jęczmienia. Lekarz dobiera krople do oczu pod kątem wrażliwości bakterii na dany antybiotyk. W czasie leczenia infekcji bardzo istotna jest higiena, odpowiednia częstotliwość stosowania oraz prawidłowa aplikacja kropli.

Jak aplikować krople do oczu?

Przed aplikacją kropli do oczu należy umyć dokładnie ręce. Następnie odchyla się dolną powiekę za pomocą palca wskazującego i wpuszcza kroplę w zagłębienie powstałe w zewnętrznym kąciku oka. Po aplikacji należy uciskać punkt łzowy, znajdujący się w wewnętrznym kąciku, by zapobiec dostaniu się kropli do dróg łzowych oraz zamknąć powiekę na około minutę. Najczęstszym błędem jest mruganie tuż po aplikacji, które zamiast pomóc w rozprowadzeniu leku, powoduje jedynie aktywację pompy łzowej i sprzyja usunięciu kropli z powierzchni oka, uniemożliwiając osiągnięcie stężenia terapeutycznego.

Czy można przedawkować krople do oczu?

Worek spojówkowy ma ograniczoną pojemność i mieści się w nim zaledwie 1 kropla, dlatego przypadkowa aplikacja większej ilości kropli do oczu nie będzie miała znaczenia terapeutycznego. Pamiętajmy jednak, aby krople do oczu dawkować regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza, by leczenie przyniosło optymalne efekty.

Bibliografia:

  1. Niżankowska, M.H. (2013). Prawidłowa technika podawania kropli ocznych. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/innezagadnienia/76854,prawidlowa-technika-podawania-kropli-ocznych.
  2. Janik, K., Antoniewicz-Papis, J., Pogłód, R., Łętowska, M. (2013). Zespół „suchego oka” — możliwości leczenia z wykorzystaniem autologicznych „sztucznych łez” , Journal of Transfusion Medicine, 6, 2, s. 60–65.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów