Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Świetlik lekarski na oczy - jak go stosować?

Redakcja K. 2019-09-24 10:29
Świetlik lekarski na oczy - jak go stosować?

Szukając preparatów do pielęgnacji delikatnej skóry wokół oczu możemy zauważyć, że wiele kosmetyków zawiera w swoim składzie świetlik lekarski. Czym właściwie jest ta roślina? Co sprawiło, że znalazła zastosowanie w medycynie i kosmetyce?

Świetlik lekarski – roślina na „dobry nastrój”

Świetlik (łac. Euphrasia) jest półpasożytniczą rośliną jednoroczną, porastającą podmokłe łąki i pastwiska, brzegi lasów i torfowiska. Rośnie na terenie całego kontynentu europejskiego. Kwitnie w okresie od czerwca do końca września, dając zebrane w grona kwiaty, w barwie od białawych po ciemnofioletowe, z żółtą plamką na dolnym płatku. Nazwa łacińska świetlika pochodzi od greckiego słowa euphrosyne, co można przetłumaczyć jako "dobry nastrój".  Świetlik nazywa się też ptasim oczkiem (ze względu na wspominaną żółtą plamkę), a także złodziejem mlecznym. Ta ostatnia nazwa ma związek z pasożytowaniem świetlika, które korzenie podbierają substancje odżywcze rosnących nieopodal traw, które stanowią pożywienie dla krów.

Świetlik zaliczany jest do rodziny trędownikowatych (łac. Scrophulariaceae), która obejmuje blisko 450 gatunków roślin. Jako surowiec zielarski wykorzystuje się świetlik lekarski (Euphrasia officinalis L.) oraz świetlik łąkowy (Euphrasia rostkoviana Hayne).

Właściwości świetlika lekarskiego

Ziele świetlika zawiera w sobie wiele cennych substancji. Znajdziemy w nim flawonoidy (ok. 0,4%), a także garbniki (ok. 0,56%) i kwasy fenolowe (m.in. kwas kawowy, kwas chlorogenowy, kwas kumarowy). W świetliku obecne są także glikozydy irydoidowe (m.in. aukubina, katalpol, oksorozyd, euforozyd). Ponadto ziele świetlika zawiera sporo soli mineralnych, w tym miedzi i magnezu, a także substancji żywicowych i woskowych. Wspomniane flawonoidy, garbniki i kwasy fenolowe, a w szczeólności glikozyd irydoidowy (aukubina), mają udowodnione działanie przeciwzapalne i to właśnie ich obecność wpływa na korzystne właściwości świetlika1.

Produkty ze świetlikiem lekarskim KtoMaLek.pl

Świetlik lekarski w ziołolecznictwie i kosmetyce

Dzięki zawartości substancji o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym, ziele świetlika znalazło zastosowanie w ziołolecznictwie. Wyciąg z tej rośliny szczególnie dobrze sprawdza się w stanach zapalnych spojówek oraz brzegów powiek. Przyspiesza leczenie jęczmienia w okolicy oka, ropnych stanów zapalnych, a także zmniejsza objawy chorób alergicznych oczu. Osoby, które przez wiele godzin pracują przed monitorem, przebywają w pomieszczeniach klimatyzowanych lub są narażone na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem i pyłem, mogą sięgnąć po krople ze świetlikiem, aby zmniejszyć przekrwienie oczu i poprawić ich nawilżenie. Świetlik zawiera bowiem garbniki i kwasy fenolowe, które poprawiają szczelność naczyń krwionośnych. Tą właściwość wykorzystuje się także, przy nawracających krwawieniach z nosa. W recepturze aptecznej sporządza się maść na bazie nalewki ze świetlika na podłożu z lanoliny i wazeliny.

Świetlik lekarski wykorzystuje się również w kosmetyce, kojarząc go z innymi ziołami - chabrem, arniką, rumiankiem, oczarem, bławatkiem. Jest często spotykanym składnikiem kremów i żeli do pielęgnacji skóry wokół oczu. Zmniejsza obrzęki, redukuje stany zapalne i przynosi ulgę przemęczonym oczom. Kosmetyki ze świetlikiem polecane są osobom z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi (tzw. cerą naczynkową), a także tym szukającym odpowiedniego nawilżenia dla przesuszonej skóry.

Z ziela świetlika można również przygotować napar. Dzięki swoim właściwościom łagodzącym napar ze świetlika można potraktować jako wsparcie w infekcjach górnych dróg oddechowych, gdyż pomaga złagodzić podrażnienie gardła , chrypkę i napady kaszlu. Ponadto herbatka świetlikowa działa pomocniczo przy problemach trawiennych, wspomagając funkcje wydzielnicze układu pokarmowego - wydzielanie soków żołądkowych i żółci). Można jej też używać jako naturalnego toniku do twarzy, który odświeży skórę, lub stosować w formie okładów na opuchnięte lub podrażnione oczy. Wystarczy zalać łyżeczkę suszu lub saszetkę szklanką gorącej wody i parzyć przez 5 minut. Stosować na skórę i oczy można dopiero po ostudzeniu.

Produkty ze świetlikiem lekarskim

W aptekach można kupić wiele preparatów na bazie świetlika lekarskiego. Dostępny jest szeroki wybór kropli do oczu na bazie samego świetlika (Euphrasia Świetlik, Hylo-Fresh, Frazja) lub w połączeniu z innymi wyciągami ziołowymi (np. Zuma świetlik plus, Lacrimal natura, Optistar Świetlik, ProOPTIC ŚWIETLIK). Należy pamiętać o terminie przydatności kropli po otwarciu i zawsze stosować się do zaleceń producenta. Termin ten może wynosić od 3 tygodni do 6 miesięcy. Świetlik znajdziemy także w żelach pod oczy i na powieki (AVA Serum Żel ze świetlikiem na powieki p/oczy, Enilome Green Żel p/oczy ze świetlikiem, FLOS-LEK Żel do powiek pod oczy ze świetlikiem i algami, ZIAJA Bio-Żel p/oczy i na powieki ze świetlikiem, ZUMA Żel ze świetlikiem pod oczy i na powieki do skóry zmęczonej).

Świetlik dostępny jest również w formie suszu do przygotowywania naparu - w saszetkach (Zioł.fix Ziele Świetlika, Zioł.fix Świetlik Phytopharm) lub sypki (Zioł.Ziele Świetlika, Ziele Świetlika). Wszystkie wspomniane preparaty nabędziemy w aptece. Ich dostępność możemy sprawdzić na KtoMaLek.pl. Wystrarczy podać swoją lokalizację i nazwę produktu, by system wygenerował listę najbliższych aptek posiadających na stanie szukane farmaceutyki. 

1. P. Znajdek-Awiżeń, E. Studzińska-Sroka, W. Bylka, Ziele świetlika – działanie i zastosowanie lecznicze, stan badań,  Borgis - Postępy Fitoterapii 4/2013, http://www.czytelniamedyczna.pl/4656,ziele-swietlika-dzialanie-i-zastosowanie-lecznicze-stan-badan.html


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów