Czy zielona herbata jest zdrowa?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-07-28 15:24
Zielona herbata nalewana z czajniczka do ceramicznej czarki, na wiklinowej podstawce.

Herbata to obok wody najczęściej spożywany napój na świecie, szczególnie w krajach azjatyckich. W Polsce najbardziej popularna jest czarna herbata, jednak coraz chętniej sięgamy po herbatę zieloną, gdyż ma bardziej delikatny smak i, jak donosi wiele badań, może być korzystna dla naszego zdrowia. Jakie są rodzaje zielonej herbaty i gdzie się ją produkuje? Czy zielona herbat naprawdę może wspomóc odchudzanie?

Czym jest i jak powstaje zielona herbata?

Zarówno czarna, jak i zielona herbata powstają z liści i pąków tego samego krzewu, czyli Camellia sinensis. Tym, co je między sobą różni, jest późniejszy proces obróbki, który decyduje o ostatecznym smaku i właściwościach herbacianego suszu. Zielone herbaty powstają z młodych liści i nierozwiniętych pąków krzewu herbacianego, które po zbiorach poddawane są procesowi więdnięcia i utleniania. W odpowiednim momencie liście poddaje się działaniu pary wodnej, aby dezaktywować enzymy odpowiedzialne za oksydację i zachować zielony kolor suszu.

Głównymi producentami zielonej herbaty są Chiny i Japonia. Smak naparu z zielonej herbaty jest delikatny i nieco trawiasty, lecz wiele zależy od rodzaju suszu i obróbki. Herbaty zielone miewają wyczuwalne nuty owocowe, kwiatowe, warzywne lub morskie, co nie wynika z obecności dodatków smakowych.

Zielona herbata – właściwości zdrowotne

Zielona herbata (Zielona herbata Herbapol, Herbata Vitax zielona, Herbata Yunnan zielona, Herbata fix ZIELONA) od wielu lat jest przedmiotem licznych badań, które analizują jej niezwykle bogaty skład. W tym niepozornym suszu wykryto około 4 tysiące aktywnych związków, z czego nawet 30% stanowią polifenole, czyli związki o silnym potencjale antyoksydacyjnym. Wśród nich dominują katechiny i ich pochodne, obecne są też flawonoidy, kwasy fenolowe (m.in. galusowy, kawowy), garbniki, aminokwasy, witaminy i związki mineralne oraz alkaloidy purynowe (w tym teobrominy, teofiliny i kofeiny).

Główną substancją biologicznie czynną w zielonej herbacie jest galusan epigallokatechiny, który wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Badania potwierdzają, że regularne picie naparu z zielonej herbaty może obniżać ryzyko rozwoju chorób nowotworowych (np. raka piersi, prostaty, żołądka). Ponadto obecne w zielonej herbacie antyoksydanty unieszkodliwiają wolne rodniki tlenowe i redukują stres oksydacyjny, działając przeciwzapalnie.

Wysokie stężenie katechin i polifenoli w zielonej herbacie sprawia, że regularne jej spożywanie może być jednym z elementów prewencji tzw. chorób cywilizacyjnych. Obszerne analizy pokazują, że ekstrakty z zielonej herbaty hamują lub opóźniają występowanie zmian miażdżycowych, tym samym zmniejszając ryzyko nadciśnienia tętniczego, które prowadzić może do zawału serca lub udaru niedokrwiennego mózgu. Dodatkowo ekstrakt z zielonej herbaty pomaga uregulować gospodarkę lipidową poprzez obniżenie stężenia cholesterolu całkowitego, cholesterolu frakcji LDL i trójglicerydów, a także działa moczopędnie, dzięki czemu wspomaga usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii. Wykazano też, że spożywanie naparu z zielonej herbaty może redukować ryzyko zachorowania na choroby neurodegeneracyjne (np. choroba Alzheimera, choroba Parkinsona), cukrzycę typu 2. Dostępne są również badania, które mówią o korzystnym wpływie zielonej herbaty na kondycję zębów. Dzięki wysokiej zawartości fluoru zielona herbata może wzmacniać zęby, z kolei obecne w niej polifenole działają przeciwbakteryjnie, przeciwdziałając rozwojowi bakterii próchnicotwórczych.

Od wieków zielona herbata była kojarzona z filozofią zen, doskonale znaną w cywilizacjach Dalekiego Wschodu. Dzięki zawartości taniny, która łagodzi pobudzające działanie teiny, uspokaja i wprowadza człowieka w przyjemny stan, pozwalając jednocześnie na zachowanie czujności umysłu.

Zielona herbata na odchudzanie – czy rzeczywiście działa?

Ekstrakt z zielonej herbaty jest często wykorzystywanym składnikiem różnych suplementów diety, wspomagających proces odchudzania (np. Asystor SlimSolgar Green Tea Zielona Herbata, Linea detox, Bio-CLA z zieloną herbatą). Takich preparatów jest bez liku, co rodzi słuszne obawy o ich wątpliwą skuteczność. Jak to wygląda w przypadku zielonej herbaty? Okazuje się, że istnieje wiele dowodów naukowych, które potwierdzają jej korzystny wpływ na redukcję masy ciała i tkanki tłuszczowej. W jednym z badań ochotnicy przez 12 tygodni regularnie spożywali bogaty w katechiny ekstrakt z zielonej herbaty. Po tym okresie u osób tych zaobserwowano istotnie niższą masę ciała oraz objętość tkanki tłuszczowej niż w przypadku grupy kontrolnej. Jak to możliwe?

Antyoksydanty obecne w zielonej herbacie mogą zmniejszać przyswajanie tłuszczów w jelitach, co działa dwutorowo. Z jednej strony zmniejsza się stężenie trójglicerydów i cholesterolu we krwi, z drugiej ograniczone są wzrost i namnażanie się komórek tłuszczowych. Badania potwierdzają również, że katechiny obecne w zielonej herbacie ograniczają wchłanianie glukozy oraz hamują aktywność enzymów, które rozkładają wielocukry.

Oczywiście dokładne mechanizmy działania katechin i pozostałych związków obecnych w zielonej herbacie wymagają dalszych badań i analiz. Można jednak z umiarkowanym entuzjazmem uznać, że spożywanie zielonej herbaty będzie skutecznym wsparciem procesu redukcji nadmiernej masy ciała i jej stabilizacji. Należy jednak pamiętać, że samo picie herbaty lub stosowanie suplementów na bazie jej ekstraktu rozwiążą problemu nadwagi. Konieczna jest przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych i zmniejszenie bilansu spożywanych kalorii, a także wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej.

Zielona herbata w ciąży – czy jest bezpieczna?

Zawarte w zielonej herbacie antyoksydanty wykazują korzystny wpływ na nasze zdrowie, jednak ich nadmiar może być szkodliwy. Kontrolowanie spożycia polifenoli jest szczególnie istotne w przypadku kobiet w ciąży. Okazuje się bowiem, że nadmierne spożywanie żywności i napojów bogatych w polifenole może ujemnie wpływać na przebieg ciąży, a także ograniczać adsorpcję żelaza z diety, co grozi niedokrwistością. Szczególnie niebezpieczne są produkty zawierające skoncentrowane źródła polifenoli. Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania ekstraktu zielonej herbaty u ciężarnych, odradza się jego stosowanie u kobiet w ciąży.

Nie oznacza to jednak, że przyszła mama musi całkowicie zrezygnować z picia zielonej herbaty. 1-2 filiżanki w ciągu dnia nie powinny stanowić zagrożenia dla zdrowia kobiety i płodu. Warto zadbać, by był to łagodny napar. Ewentualne wątpliwości najlepiej omówić z ginekologiem prowadzącym ciążę.

Zielona herbata i jej działanie kosmetyczne

Wartościowy skład zielonej herbaty nie umknął uwadze producentom kosmetyków, którzy chętnie wykorzystują jej ekstrakt w kosmetykach przeciwstarzeniowych, nawilżających i łagodzących (m.in. FLOS-LEK Żel ze świetlikiem i herbatą, Green Pharmacy Żel pod prysznic róża piżmowa i zielona herbata, Orientana tonik jaśmin i zielona herbata).

Zieloną herbatę można też wykorzystać do domowej pielęgnacji skóry. Napar herbaciany doskonale sprawdzi się jako odświeżający i łagodzący tonik do skóry twarzy lub jako składnik płukanki do włosów. Z mocniejszego naparu można przygotować odprężającą kąpiel do stóp lub całego ciała. Z kolei sproszkowana zielona herbata matcha może być składnikiem domowych maseczek pielęgnacyjnych.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów