Chmiel zwyczajny na dobry sen i stres. Jakie właściwości lecznicze ma chmiel?

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-08-01 12:42
Chmiel zwyczajny na dobry sen i stres

Chmiel - roślina kojarzona głównie z charakterystycznym posmakiem piwa, stosowana jest nie tylko w browarnictwie. Jest to bowiem roślina również o szerokim zastosowaniu leczniczym. Jakie ma właściwości? Jak działa? Na jakie dolegliwości można ją stosować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym wpisie.

Chmiel zwyczajny - właściwości

Chmiel zwyczajny jest rośliną leczniczą o wdzięcznej łacińskiej nazwie Humulus lupulus. Pochodzi z rodziny konopiowatych (Cannabaceae). Możemy ją spotkać w umiarkowanym i ciepłym klimacie na terenie Europy, Azji oraz w Ameryce Północnej.  

Jako surowiec farmaceutyczny, czyli część rośliny, wykorzystywaną w celach leczniczych, stosuje się szyszkę chmielu oraz wydzielinę gruczołów szyszek chmielu - lupulinę, czyli lepki, pomarańczowy proszek. Szyszka chmielu z zewnątrz pokryta jest łuskami z pokrywającymi je gruczołami, w których znaleźć można lupulinę. Szyszka chmielu bogata jest w olejek eteryczny, żywicę, flawonoidy oraz garbniki.

Szyszki chmielu - działanie

Najczęściej wykorzystywanym działaniem leczniczym szyszek chmielu jest działanie uspokajające. Dzięki tym właściwościom preparaty zawierające w swoim składzie chmiel są często wybierane przez pacjentów skarżących się na nadmierną pobudliwość, rozdrażnienie czy nerwowość. Wielu pacjentów odczuwających skutki nadmiernego stresu sięga po preparaty z szyszką chmielu w składzie. Chmiel jest doskonałym remedium na wszelkiego rodzaju problemy ze snem - np. trudności w zasypianiu czy zaburzenia snu - uspokoi i ułatwi zasypianie, dzięki czemu rano obudzimy się wypoczęci i pełni życia.

Zawarte w szyszkach chmielu substancje goryczowe działają także stymulująco na nasz apetyt - dzięki nim zwiększa się wydzielanie soku żołądkowego i śliny, a tym samym zwiększa się ochota na jedzenie. Jeśli natomiast z jedzeniem trochę przesadzimy - szyszki chmielu ułatwią trawienie, poprzez rozluźnienie mięśni gładkich przewodu pokarmowego - na pewno odczujemy ulgę.

Szyszki chmielu działają też nieznacznie estrogennie, a także wykazują lekkie działanie bakteriobójcze.

Szyszki chmielu - działanie KtoMaLek.pl

Chmiel w aptece

Dzięki tak dużej możliwości zastosowań, w aptece znajdziemy wiele produktów, które w swoim składzie zawierają szyszkę chmielu. Są to przede wszystkim krople oraz syropy o działaniu uspokajającym (np. Nervosol K, Krople Uspokajające Gemi, Krople Uspokajające Hasco, Nervosol). Szyszki chmielu znajdziemy też w wygodnej formie tabletek, dzięki czemu zawsze możemy je mieć ze sobą, np.Nervosol Sen, Szyszka Chmielu Colfarm. Na problemy ze snem świetnie działa wypicie herbatki uspokajającej, ok. 30-60 minut przed planowanym pójściem spać. W aptece również dostępny jest szeroki wybór ziół do zaparzania (np. Szyszka Chmielu, Zioła Uspokajające, Herbata Zdrowy Sen). Szyszki chmielu znajdziemy także w niektórych preparatach dla kobiet w okresie menopauzy. Zarówno działanie uspokajające, jak i lekko estrogenne, doskonale się sprawdza w tej dolegliwości (np. Climea Forte, Ligunin TermoStop, Doppelherz aktiv Aktiv-Meno Forte).

Chmiel na skórę

Dobroczynne działanie chmielu jest wykorzystywane nie tylko w lekach i suplementach diety. Także stosowany zewnętrznie może przynieść wiele korzyści. Działa on kojąco, regenerująco i przeciwzapalnie na podrażnioną skórę. Stosowany jest także w okładach na bóle reumatyczne oraz na problemy z wypadaniem włosów.

O czym pamiętać?

Chmiel zwyczajny jest od lat stosowany na wszelkiego rodzaju problemy ze snem i jako lek uspokajający. Jest surowcem tradycyjnie stosowanym i o uznanym działaniu. Pamiętajmy jednak, że każdy lek, należy traktować z należytą ostrożnością. Dlatego preparatów z szyszek chmielu nie powinniśmy stosować zbyt długo bez konsultacji z lekarzem. Uważajmy szczególnie w sytuacji, gdy przyjmujemy inne leki uspokajające - należy wtedy omówić z lekarzem przyjmowanie preparatów z szyszek chmielu. Nie należy ich także stosować u dzieci poniżej 12. roku życia.

Podsumowanie

Chmiel jest rośliną o szerokich właściwościach leczniczych. Może posłużyć nie tylko do uzyskania pożądanego smaku piwa, ale przede wszystkim pomoże nam uporać się z wieloma dolegliwościami.

Bibliografia:

  1. Matławska I.: Farmakognozja; Poznań 2008; Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, s.364-366
  2. Kohlmunzer S., Farmakognozja. Podręcznik dla studentów farmacji, wyd. V, PZWL, Warszawa 2013
  3. Stevens JF, MonikaIvancic V., Hsu L., Deinzer M.: Prenylflavonoids from Humulus lupulus, Phytochemistry, 1997, 44, 8, 1575-1585
  4. Zanoli P., Zavatti M.: Pharmacognostic and pharmacological profile of Humulus lupulus L., Journal of Ethnopharmacology, 2008, 116, 3, 383-396
  5. S. R. Milligan, J. C. Kalita, A. Heyerick, H. Rong, L. De Cooman, D. De Keukeleire: Identification of a Potent Phytoestrogen in Hops (Humulus lupulus L.) and Beer, The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 1999, 84, 6, 2249

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów