Czym jest kinaza kreatynowa (CK)? Funkcje, wskazania do badania, normy?

Publikacja:
dzisiaj 16:18
Aktualizacja:
dzisiaj 16:18

Kinaza kreatynowa (CK) stanowi istotny element układu enzymatycznego w naszym organizmie. Odgrywa kluczową rolę zarówno w komórkach mięśniowych, jak i w układzie nerwowym. Aktywność CK może różnić się w zależności od wieku, płci czy stopnia aktywności fizycznej. Czym jest kinaza kreatynowa? Co wpływa na podwyższoną aktywność tego enzymu? Jakie są wskazania do badania i normy CK? Jak obniżyć poziom kinazy kreatynowej?

Próbki krwi przeznaczone do badania poziomu kinazy kreatynowej.

Czym jest kinaza kreatynowa?

Kinaza kreatynowa (CK, CPK) nazywana jest również fosfokinazą kreatynową. CK to enzym, który bierze udział w przemianach energetycznych zachodzących nieustannie w komórkach ludzkiego organizmu. Największe stężenie kinazy kreatynowej znajdziemy w tkankach, które mają duże zapotrzebowanie na energię. Na całkowitą aktywność kinazy kreatynowej składają się 3 odmiany tego enzymu:

  • kinaza kreatynowa występująca w mózgu CK-BB;
  • kinaza kreatynowa w mięśniach szkieletowych CK-MM;
  • kinaza kreatynowa obecna w mięśniu sercowym CK-MB.

Powyższe parametry mogą wzrastać przy zażywaniu niektórych leków, po dużym wysiłku fizycznym, a także po uszkodzeniu mięśni.

Wysoki poziom kinazy kreatynowej

Najbardziej powszechnymi czynnikami powodującymi podwyższenie poziomu kinazy kreatynowej (CK) są:

Podwyższona kinaza kreatynowa w przypadku pacjentów leczonych na hipercholesterolemię powinna wzbudzić podejrzenia lekarza prowadzącego. Jednym z działań niepożądanych leków przeciwmiażdżycowych (statyn) jest tzw. rabdomioliza, czyli masywny rozpad mięśni.

Co oznacza niska aktywność CK?

Niski poziom aktywności kinazy kreatynowej może być powiązany z alkoholową chorobą wątroby, reumatoidalnym zapaleniem stawów lub z ostatnią fazą dystrofii mięśniowej. Wtedy duża część tej tkanki uległa już bardzo poważnym uszkodzeniom.

Kinaza kreatynowa — diagnostyka

Badanie poziomu aktywności kinazy kreatynowej wykonywane jest bezpośrednio z osocza krwi żylnej. Pacjent proszony jest o przyjście na czczo (warto zachować około 8-godzinną przerwę od jedzenia) oraz o ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na 2-3 dni przed pobraniem krwi. Lekarz prowadzący może wystawić skierowanie, wtedy koszt takiego badania refundowany jest w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli pacjent przyjmujący leki, które mogą powodować podwyższenie aktywności kinazy kreatynowej, zdecyduje się na oznaczenie CK prywatnie, koszt waha się od 15 do 20 zł.

Normy aktywności kinazy kreatynowej

W przypadku mężczyzn jest to 24-195 IU/l. Jeśli chodzi o kobiety, wartość bezpiecznego poziomu aktywności CK to 24-170 IU/l. Natomiast norma aktywności CK-MB <12 IU/l, przy czym CK-MB mass <5 ng/ml. Jeśli mamy do czynienia z pacjentem w trakcie zawału, możemy zaobserwować zmiany, które są typowe dla tego schorzenia i między innymi dzięki temu oznaczeniu odróżnić je od innych poważnych chorób. Podczas zawału następuje nagły wzrost aktywności kinazy kreatynowej w ciągu 3-4 godzin od wystąpienia bólu w klatce piersiowej. Maksimum stężenia jest osiągane po 18-24 godzinach, później następuje normalizacja w ciągu 72 godzin od momentu pojawienia się objawów.

Jak obniżyć poziom kinazy kreatynowej?

Przede wszystkim poprzez leczenie choroby podstawowej. Warto również wspomnieć, że kinaza kreatynowa u sportowców z dużą masą mięśniową lub regularnie ćwiczących siłowo może przekroczyć powyżej podane normy. W tej sytuacji jest to zjawisko fizjologiczne. W takim przypadku zaleca się ograniczenie intensywności treningów oraz dbanie o właściwą regenerację po ćwiczeniach. Należy dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość węglowodanów, elektrolitów i białek, zwłaszcza tych bogatych w aminokwasy rozgałęzione (BCAA). Wskazane jest także stosowanie masażu sportowego oraz zapewnienie sobie minimum 7-8 godzin snu.

Jeśli chcesz sprawdzić dostępność wybranych preparatów w Twojej aptece, odwiedź stronę KtoMaLek.pl

 

Bibliografia

  1. Piotr Gajewski, Andrzej Szczeklik, Interna Szczeklika 2021
  2. Gajewski K. "Kinaza kreatynowa". Medycyna Praktyczna dla Pacjentów.  https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/171854,kinaza-kreatynowa
  3. Kitzenberg, D., Colgan, S. P., & Glover, L. E. (2016). Creatine kinase in ischemic and inflammatory disorders. Clinical and translational medicine, 5(1), 31. https://doi.org/10.1186/s40169-016-0114-5 

Autor

Redakcja ktomalek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja ktomalek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Zdrowie

Więcej artykułów