Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Orzech włoski w łupinach.

Orzech włoski — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Orzech włoski to powszechnie występująca na terenach Polski roślina, znana głównie dzięki swoim jadalnym owocom, bogatym w wiele składników odżywczych. Liście orzecha włoskiego były stosowane w medycynie ludowej i tradycyjnej na różnego rodzaju dolegliwości. Miały pomagać w zaparciach czy zapaleniach jamy ustnej. Jakie właściwości ma i na co pomaga orzech włoski? Jak stosować i dawkować przetwory z łupin i liści orzecha włoskiego?

Liście konopi siewnych.

Konopie siewne — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Konopie siewne, znane jako marihuana, zostały dopuszczone do obrotu w ostatnich latach jako surowiec medyczny. Medyczną marihuanę można nabyć w aptece po przedstawieniu recepty wystawionej przez lekarza. Może być przepisywana pacjentom zmagającym się z silnymi, przewlekłymi bólami, napadami padaczkowymi czy stanami lękowymi. Jakie właściwości ma herbata z konopi, mąka konopna, nalewka, olej czy kawa z nasion konopi? Czy istnieje marihuana bez THC?

kwas foliowy dla kobiet w ciąży

Kwas foliowy w ciąży - dlaczego warto go suplementować?

Czy wiesz, dlaczego suplementacja kwasu foliowego jest kluczowa w ciąży? Kwas foliowy odgrywa niezwykle istotną rolę w zdrowiu matki i prawidłowym rozwoju dziecka, a jego niedobór może prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak wady cewy nerwowej. W naszym artykule dowiesz się, jakie korzyści zdrowotne niesie za sobą regularne przyjmowanie kwasu foliowego, jakie są zalecane dawki w poszczególnych trymestrach ciąży oraz jakie produkty spożywcze są bogate w ten cenny składnik. Omówimy również, jak wybrać odpowiedni suplement, aby zapewnić sobie i dziecku optymalne wsparcie, oraz obalimy najczęstsze mity związane z kwasem foliowym. Zapraszamy do lektury, aby dowiedzieć się, jak najlepiej zadbać o zdrowie swoje i swojego dziecka.

Kwitnący złocień maruna.

Złocień maruna — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Złocień maruna, nazywany także „fałszywym rumiankiem” lub wrotyczem maruna, jest rośliną, która w medycynie jest znana od wieków. Początkowo była używana do łagodzenia bólów menstruacyjnych oraz wykorzystywana jako środek przeciwpasożytniczy, a dziś stanowi ciekawą alternatywę dla pacjentów zmagających się z bólami migrenowymi. Jak wygląda złocień maruna i jakie są przeciwwskazania do jego stosowania?

Starszy mężczyzna zmagający się z chorobą Alzheimera.

Jak wybrać opiekunkę dla seniora z chorobą Alzheimera?

Wybór odpowiedniej opiekunki dla seniora z chorobą Alzheimera stanowi jedno z najważniejszych decyzji, które muszą podjąć rodziny osób starszych. Proces ten wymaga nie tylko głębokiego zrozumienia specyficznych wymagań zdrowotnych i emocjonalnych seniora, ale również znajomości praktycznych aspektów zatrudnienia opiekuna. Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się, jak podejść do tego wyzwania w sposób przemyślany i skuteczny, zapewniając swojemu bliskiemu opiekę, która nie tylko zaspokoi jego bieżące potrzeby, ale także poprawi jakość jego życia w trudnych warunkach choroby Alzheimera.

Kwitnące kwiaty omanu wielkiego.

Oman wielki — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Oman wielki to jedna z największych bylin występujących na terenie Polski, nierzadko przekracza 2 metry wysokości. W starożytnym Rzymie sporządzana z niego nalewka i wino miały usprawniać procesy myślowe, a korzenie smażone w cukrze uznawane były za wykwintny deser. Współcześnie oman stosuje się na problemy trawienne, infekcje układu oddechowego i moczowego, a także w chorobach skóry. W jakich sytuacjach warto rozważyć suplementację produktami z omanu wielkiego? Jak powinno się je stosować?

Osoba sięga po buteleczkę zawierającą suplement witaminy C.

Niedobór witaminy C – jak się objawia i czym może skutkować?

Niedobór witaminy C w obecnych czasach występuje niezwykle rzadko, jednak kiedyś pojawiał się powszechnie. Należy pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości warzyw i owoców w celu dostarczenia dziennej dawki witaminy C. W przeciwnym razie można doprowadzić organizm do stanu niedoboru witaminy C. Z poniższego artykułu dowiesz się: co to jest witamina C, jakie są objawy jej niedoboru i jak je leczyć. Dodatkowo w artykule przeczytasz, jak odkryto niedobór witaminy C oraz co to jest szkorbut.

Kwitnąca malwa czarna.

Malwa czarna — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Malwa czarna to jedyny gatunek z rodzaju malwa mający zastosowanie w medycynie, pozostałe z nich pełnią jedynie funkcję ozdobną. Często malwę czarną myli się z prawoślazem lekarskim i ślazem dzikim ze względu na podobieństwo wskazań. Tak jak w przypadku innych ziół bogatych w śluzy, najczęściej sięgamy po nią, gdy borykamy się z kaszlem, nieżytem nosa lub podrażnionymi jelitami i żołądkiem. W jakich innych dolegliwościach może sprawdzić się malwa czarna? Jak skutecznie ją stosować i czy w ogóle warto po nią sięgnąć?

Kwitnacy zarnowiec miotlasty.

Żarnowiec miotlasty — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Żarnowiec miotlasty to roślina charakteryzująca się pięknymi żółtymi kwiatami, którą spotkać można na terenie południowej i środkowej Europy. Żarnowiec miotlasty znalazł swoje miejsce w medycynie tradycyjnej jako roślina mająca pomagać w chorobach m.in. sercowo-naczyniowych czy układu pokarmowego. W najnowszych badaniach wykazano również jego właściwości antyoksydacyjne, które mogą być wykorzystane w celu ochrony skóry przed promieniowaniem UV. Żarnowiec miotlasty w dużych dawkach może jednak powodować zatrucia. Jak wygląda krzew żarnowca? Czy żarnowiec jest rośliną chronioną?

Kobieta w trakcie USG stawu łokciowego.

Kolagen na ból stawów? Przegląd badań klinicznych

Stawy, jako nieodłączne elementy układu ruchu, są szczególnie narażone na urazy i zwyrodnienia, które mogą znacząco obniżyć jakość życia. W tym kontekście, kolagen wyłania się jako obiecujący kandydat w walce z bólem stawów. W niniejszym artykule przyjrzymy się dostępnym badaniom klinicznym, by ocenić, czy i w jakim stopniu suplementacja kolagenem może stanowić skuteczną pomoc dla osób cierpiących na różnego rodzaju dolegliwości stawowe. Przegląd ten pomoże rozwiać wątpliwości i ukazać potencjalne korzyści płynące z wprowadzenia kolagenu do codziennej diety.

Liście i starte korzenie chrzanu pospolitego.

Chrzan pospolity — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Chrzan pospolity jest rośliną z rodziny kapustowatych. Od dawna był używany w medycynie tradycyjnej jako lek stosowany w uciążliwym kaszlu, chorobach dróg oddechowych, katarze, bólu gardła czy schorzeniach wątroby. W dzisiejszych czasach, poza byciem składnikiem preparatów leczniczych, chrzan pospolity znalazł swoje miejsce w kuchniach różnych części świata. Jak wygląda i gdzie rośnie dziki chrzan? Czy można używać chrzanu podczas ciąży i karmienia piersią? Czy chrzan leczy cukrzycę?

Dziko rosnące ziele bylicy pospolitej.

Bylica pospolita — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Bylica pospolita to roślina z rodziny astrowatych, o charakterystycznie silnie rozgałęzionej łodydze. Występuje powszechnie na większości kontynentów. Od wieków w medycynie tradycyjnej była stosowana jako składnik leków łagodzących dolegliwości żołądkowo-jelitowe, bólowe czy zapalne, a w kulturze słowiańskiej zielu bylicy pospolitej przypisywano właściwości nie tylko lecznicze, ale też magiczne. Jak wygląda bylica pospolita? Czy według aktualnej wiedzy bylica pospolita powinna być stosowana w lecznictwie?