Lista leków zagrożonych wywozem (maj 2022 r.)

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-04-28 15:59
Jasnoniebieskie tabletki na różowym tle.

Oprócz nowej listy leków refundowanych od 1 maja 2022 r. w życie wchodzi również zaktualizowany wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności w Polsce. Tym razem lista powiększyła się o kilka pozycji.

Po co tworzy się listę antywywozową?

Wykaz leków zagrożonych wywozem, potocznie nazywany listą antywywozową, to jeden z mechanizmów mających na celu zapobieganie nielegalnemu wywozowi leków poza granice kraju. Ministerstwo Zdrowia zobowiązane jest tworzyć taki wykaz na podstawie zapisów zawartych w tzw. ustawie antywywozowej. Zwykle jest aktualizowany co dwa miesiące, a jego publikacja zbiega się z obwieszczeniem w sprawie nowej listy leków refundowanych.

Kiedy leki uznawane są za zagrożone wywozem i trafiają do wykazu? Dzieje się tak, gdy brak konkretnego leku zgłosi co najmniej 5 proc. aptek ogólnodostępnych z danego województwa. Informacje te zgłaszane są do Wojewódzkich Inspektoratów Farmaceutycznych, które przekazują je do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Następnie GIF przesyła je do Ministerstwa Zdrowia, które odpowiednio je opracowuje i publikuje w formie znanej nam listy.

Najnowszy wykaz liczy 212 produktów, powiększył się zatem o 5 dodatkowych pozycji w porównaniu z marcową listą.

Leki, które dodano do wykazu

Majową listę antywywozową zasiliło niewiele, bo tylko 5 nowych produktów. Dodatkowym nadzorem Ministerstwa Zdrowia objęto leki Systen Conti i Systen Sequi. Są to systemy transdermalne zawierające kombinację estradiolu i noretysteronu, stosuje się je w ramach hormonalnej terapii zastępczej w celu leczenia objawów niedoboru estrogenów, które pojawiają się u kobiet w okresie menopauzy. Od kilku miesięcy dostępność tych leków była niska, co utrudniało pacjentkom kontynuację leczenia. Wiele pacjentek szukało pomocy m.in. w serwisie Zapytaj Farmaceutę, prosząc o informację na temat dostępności leku. Aktualnie jest ona dużo wyższa niż jeszcze kilka tygodni temu, lecz nadal Systen Conti i Systen Sequi dostępne są w mniej niż połowie aptek w kraju.

Na liście znalazł się również lek Firmagon w dawce 80 mg. Lek ma formę proszku i rozpuszczalnika do sporządzenia roztworu do wstrzykiwań, wskazany jest w leczeniu zaawansowanego, hormonozależnego raka gruczołu krokowego. Aktualnie lek ten jest trudno dostępny w aptekach, dlatego też decyzja o objęciu nadzorem wydaje się zasadna.

Ostatnie dwa preparaty, które dodano do listy to Minirin Melt w dawce 60 i 120 mcg. Jest to liofilizat doustny o działaniu antydiuretycznym i słabym działaniu kurczącym na błonę mięśniową naczyń krwionośnych i macicy. Lek ten stosuje się w leczeniu moczówki prostej ośrodkowej, a także w terapii nokturii u dorosłych i pierwotnego izolowanego moczenia nocnego u dzieci powyżej 6. roku życia. Również te preparaty są trudno dostępne w aptekach.

Które leki nadal objęte są dodatkowym nadzorem?

Choć przy każdej nowelizacji lista antywowozowa kurczy się lub rozrasta, część leków widnieje na niej już od lat. Są też preparaty, które są z niej wykreślane, by po pewnym czasie powrócić.

Od dłuższego czasu na liście widnieją różne leki dla pacjentów chorujących na astmę i POChP (Airbufo Forspiro, Berodual, DuoResp Spiromax, Symbicort, Fostex), leków przeciwzakrzepowych (Fraxodi, Neoparin, Clexane, Fraxiparine), insuliny stosowane przez cukrzyków (m.in. Apidra, Fiasp, Gensulin N, Humalog, Humulin R, Lantus, Polhumin MIX-2), immunoglobuliny ludzkie (Cuvitru, Gammanorm, Hizentra, HyQvia, Ig Vena, Kiovig, Privigen) czy mieszanki mlekozastępcze (Nutramigen 2 LGG Complete, Nutramigen PURAMINO, Neocate LCP).

Jak szukać leków trudno dostępnych?

Zakup leków trudno dostępnych bywa dla pacjentów wyjątkowo uciążliwy. Ze względu na dostępność w ograniczonej liczbie aptek pacjent musi się sporo naszukać, nim trafi na placówkę, gdzie lek rzeczywiście jest dostępny. Zwykle oznacza to osobiste wizyty w aptekach lub wiele telefonów, aby ustalić dostępność leków. Warto wiedzieć, że wcale nie musi tak być.

Wyszukiwarka KtoMaLek.pl to proste narzędzie stworzone dla pacjentów, którzy potrzebują pomocy w szukaniu leków, szczególnie tych trudno dostępnych. Dzięki KtoMaLek.pl pacjenci mogą sprawdzać dostępność leków w ponad 10 000 aptek w Polsce. Co więcej, mogą potrzebne leki rezerwować, aby mieć pewność, że będą one czekać w aptece.

Aby skorzystać z KtoMaLek.pl wystarczy:

  1. Podać lub udostępnić swoją lokalizację.
  2. Wskazać nazwę potrzebnego leku.
  3. Wybrać aptekę i złożyć w niej rezerwację.
  4. Odebrać i zapłacić za lek przy odbiorze w aptece.

Źródło: http://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2022/43/ 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów