Wycofana seria maści Hemkortin-HC

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-04-29 13:02
Biała tuba z odkręconą nakrętką leżące na żółtym tle.

27 kwietnia 2022 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu serii maści z hydrokortyzonem i cynkiem – Hemkortin-HC. Decyzja ta związana jest z wykryciem błędnych informacji na pojedynczych tubach leku, które mogłoby wprowadzać pacjentów w błąd. Która seria została wycofana?

Lek Hemkortin-HC – wskazania do stosowania

Lek Hemkortin-HC to preparat złożony w postaci maści, w którym zastosowano hydrokortyzon (octan hydrokortyzonu) oraz cynk (siarczan cynku). Hydrokortyzon działa przeciwobrzękowo, przeciwświądowo, przeciwalergicznie i przeciwzapalnie, z kolei cynk wykazuje łagodne działanie ściągające, zmniejsza też obrzęk i stan zapalny.

Maść Hemkortin-HC stosuje się miejscowo w leczeniu stanów zapalnych odbytu, szczeliny odbytu i świądu tych obszarów, a także w łagodzeniu objawów żylaków odbytu, czyli hemoroidów. Można go też stosować w okresie przed- i pooperacyjnym.

Według informacji dostarczonych przez serwis KtoMaLek.pl każdego miesiąca sprzedaje się około 200-300 opakowań maści Hemkortin-HC. W marcu pacjenci wykupili w aptekach ponad 300 opakowań tego leku.

Dlaczego wycofano lek Hemkortin-HC?

Wycofanie serii leku Hemkortin-HC nastąpiło na wniosek podmiotu odpowiedzialnego. Producent poinformował GIF o wykryciu błędu w nadruku mocy substancji czynnych na opakowaniu bezpośrednim, czyli na tubie z lekiem. Wprawdzie błędny zapis dotyczył jedynie niektórych opakowań bezpośrednich leku, jest zdecydowano o wycofaniu całej serii przedmiotowego produktu leczniczego.

Zgodnie z decyzją nr 12/2022 z dnia 27 kwietnia 2022 r. wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy:

Hemkortin-HC (Hydrocortisoni acetas + Zinci sulfas), (5 mg + 5 mg)/g , maść 

  • numer serii: D0222 
  • termin ważności: 31.10.2025

Podmiotem odpowiedzialnym jest Polmex Pharma Biniecki & Malinowski sp.j. z siedzibą w Warszawie (nr KRS 0000619537).

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4304

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów