Kobalt - właściwości, działanie, występowanie. Kiedy przyjmować kobalt?

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-05-27 16:50
Kostka 3D z układu okresowego pierwiastków, zawierająca informacje na temat kobaltu.

Nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje makroskładników, a także mikroskładników w postaci różnego rodzaju pierwiastków. Jednym z takich pierwiastków jest kobalt. Jakie właściwości ma kobalt? Gdzie możemy go znaleźć? Kiedy powinniśmy pomyśleć o suplementacji kobaltu?

Co to jest kobalt?

Kobalt to pierwiastek zaliczany do grupy żelazowców. Został on odkryty w 1753 roku przez chemika Georga Brandta. Nazwa “kobalt” wywodzi się od imienia złośliwego skrzata, który jakoby w XVII wieku kradł z kopalni bryły żelaza, a w ich miejsce podkładał bezwartościowy wówczas kobalt .

W naturze kobalt występuje pod postacią kobaltynu i smaltynu. Największe na świecie złoża tego pierwiastka możemy spotkać w Australii, Afryce oraz Kanadzie i Brazylii.

Obecnie kobalt jest w głównej mierze wykorzystywany w budowie elektrod akumulatorów. W medycynie natomiast używa się go w celu sterylizacji sprzętu, a także w radioterapii (z wykorzystaniem jego izotopu kobalt-60).

Kobalt - właściwości zdrowotne

Kobalt nie występuje w naszym ciele w dużej ilości. Nie oznacza to jednak, że nasz organizm nie potrzebuje go do prawidłowego funkcjonowania. Kobalt pełni istotną funkcję w centrach reaktywnych niektórych enzymów. Przypisuje mu się również ważną rolę w procesach odpowiedzialnych za regenerację ludzkiego ciała. 

Co więcej, bierze udział w wytwarzaniu witaminy B12 - kobalt jest jej atomem centralnym. Witamina B12 jest niezwykle istotna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, gdyż jest odpowiedzialna m.in. za prawidłową pracę układu krwiotwórczego. Kobalt jest również niezbędny w procesach syntezy białek i kwasów nukleinowych. Ze względu na swój udział w powstawaniu witaminy B9 (kwasu foliowego), jest często pożądany przez kobiety w ciąży.

Do pozostałych właściwości kobaltu możemy dodatkowo zaliczyć:

 • udział w kształtowaniu neuroprzekaźników;
 • regulację apetytu;
 • działanie wspomagające odporność organizmu;
 • działanie wspomagające gojenie się ran skóry po urazach i oparzeniach;
 • wpływ na koncentrację i procesy myślowe;
 • działanie regulujące nastrój.

Kiedy suplementować kobalt?

Mimo, że kobalt jest pierwiastkiem śladowym, obecna medycyna zaleca jego suplementację (razem z suplementacją manganu) w przypadku osób zmagających się z:

Co więcej, kobalt znajduje zastosowanie w połączeniu z innymi pierwiastkami w wielu schorzeniach. Należy jednak zachować ostrożność. Kobaltu nie powinniśmy suplementować na własną rękę, dlatego przed sięgnięciem po preparaty z kobaltem, warto skonsultować się z lekarzem.

Kobalt - jak objawia się jego niedobór?

Wraz z niedoborem kobaltu w naszej diecie, dochodzi do niedoboru witaminy B12 - następstwem tego są problemy z krzepnięciem krwi. Dodatkowo niedobory kobaltu mogą objawiać się:

 • osłabieniem,
 • apatią,
 • bladością skóry,
 • spadkiem masy ciała,
 • problemami ze wzrokiem,
 • w skrajnych przypadkach może dojść do rozwoju depresji i dezorientacji.

Warto dodać, że niedobory kobaltu są często obserwowane u osób stosujących dietę roślinną.

Kobalt - gdzie go znajdziemy?

Jeżeli chcemy zwiększyć ilość produktów zawierających kobalt w naszej diecie, powinniśmy sięgać po niżej wymienione produkty:

 • mięso,
 • mleko,
 • sałata,
 • ziarna zbóż,
 • kukurydza,
 • kapusta,
 • szpinak.

Kobalt a możliwe alergie

Wart uwagi jest fakt, że kobalt jest pierwiastkiem, który może doprowadzić do wystąpienia kontaktowej alergii u niektórych osób. Jest ona nasilona w przypadku biżuterii stworzonej ze stopu kobaltu z innymi metalami, np. niklem lub chromem. Wówczas dochodzi do pojawienia się reakcji skórnej w postaci wysypki, zapalenie małżowin brzusznych, czy też ropni.

Co więcej, może dojść do zatrucia kobaltem - najbardziej są na niego narażeni pracownicy fizyczni, którzy z nim pracują i równocześnie są na niego uczuleni. W przypadku zatrucia podaje się leki przeciwhistaminowe oraz glikokortykosteroidy

Dostępność preparatów leczniczych w pobliskiej aptece sprawdzisz przy pomocy portalu KtoMaLek.pl.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów