Jak wybrać syrop dla dziecka?

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-05-30 14:57
Mama podaje dziewczynce syrop na łyżeczce.

W trakcie życia dziecko będzie mierzyć się z różnego rodzaju infekcjami. Wówczas, aby wspomóc je w tej walce, często sięgamy po różnego rodzaju leki w postaci syropów. Dlaczego leki dla dzieci występują często właśnie pod postacią syropów? W jaki sposób powinniśmy wybrać syrop dla dziecka?

Dlaczego leki dla dzieci są w postaci syropów?

Na rynku jest mnóstwo przeróżnych preparatów aptecznych. Te dla dorosłych występują np. w postaci tabletek o z góry ustalonych dawkach - jest to spowodowane tym, że dawki konieczne do wyleczenia infekcji u konkretnej osoby dorosłej są bardzo zbliżone i można je uogólnić. Z tego powodu producenci na podstawie badań tworzą gotowe preparaty lecznicze w najczęściej stosowanych dawkach.

Jednakże dawki stosowane w preparatach dla dorosłych są za duże, by leki te mogły być stosowane u dzieci. Co prawda zazwyczaj osiągnęłyby efekt terapeutyczny, lecz równocześnie doprowadziłyby do wystąpienia licznych działań niepożądanych, a nawet zatrucia i śmierci dziecka. 

Dziecko wymaga bardziej zindywidualizowanego dawkowania niż osoba dorosła. Z tej przyczyny producent musiałby wprowadzić na rynek wiele preparatów leczniczych w różnych dawkach, dostosowanych dla licznych przedziałów wiekowych oraz uwzględniających masę ciała, co często byłoby dla niego nieopłacalne. Dodatkowo, preparaty w tabletkach generują problemy z podawaniem - często dzieci miewają problem z ich połknięciem.

Syrop dla dziecka - rozwiązanie idealne?

Z pomocą w dawkowaniu leków dzieciom przychodzą syropy, które jako płynna postać leku pozwalają na dobranie dawki do wieku i masy ciała dziecka, poprzez podanie mu odpowiedniej objętości syropu. Eliminuje to problem wprowadzania na rynek wielu dawek tego samego leku. 

Syropy mają niestety również wady - często posiadają dużo krótszy termin przydatności do użycia, niż tabletki. Co więcej, w większości przypadków syropy są zachowują ważność przez 3 miesiące po ich otwarciu.

Kolejną wadą syropu jest to, że ze względu na postać, substancja lecznicza (często bardzo gorzka w smaku) ma bezpośredni kontakt z kubkami smakowymi malucha, przez co dzieci mogą niechętnie przyjmować dany syrop (lub zawiesinę np. w przypadku antybiotyków). Na szczęście w syropach często stosuje się corrigens, czyli substancje pomocnicze, które mają za zadanie zamaskowanie nieprzyjemnego smaku. Dobrym sposobem, często wykorzystywanym przez rodziców, jest podawanie leku z użyciem strzykawki na ścianę policzka - wówczas syrop omija język, przez co dziecko nie czuje tak intensywnie jego nieprzyjemnego smaku.

Jak wybrać syrop dla dziecka?

Wybór odpowiedniego syropu dla dziecka będzie w głównej mierze zależał od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć i z jakim schorzeniem zmaga się mały człowiek.

Gorączka

Jeżeli dziecko zmaga się z gorączką, powinniśmy sięgnąć po syrop zawierający w swoim składzie paracetamol lub ibuprofen. Warto pamiętać, że syropy z paracetamolem są wskazane także u niemowlaków i noworodków i to po nie należy sięgać w pierwszej kolejności, ponieważ są dla nich dużo bezpieczniejsze. Inną opcją jest zastosowanie u maluszków czopków zawierających środek przeciwgorączkowy. 

Często podanie jednego rodzaju syropu wystarcza do zbicia gorączki, jednakże jeżeli nie możemy poradzić sobie z gorączką, możemy podawać preparaty z paracetamolem i ibuprofenem naprzemiennie.

Przeziębienie

W przypadku przeziębienia, najczęściej podaje się dzieciom wspomagająco syropy z lipy. Dodatkowo możemy sięgnąć po takie, które zawierają w swoim składzie pelargonie afrykańską. Jeżeli u dziecka pojawi się dodatkowo gorączka, wówczas podajemy także środek przeciwgorączkowy, np. w postaci syropu.

Kaszel mokry

Jeżeli dziecku doskwiera mokry kaszel, dobrym pomysłem jest zastosowanie syropów zawierających w swym składzie substancje ułatwiające odkrztuszanie. W taki sposób zadziała m.in. wyciąg z bluszczu (preparat roślinny) albo ambroksol czy bromheksyna. Syropy tego typu powodują rozrzedzenie zalegającej wydzieliny lub stymulowanie odruchu kaszlowego.

Chrypka i ból gardła

Chrypka i ból gardła są często spowodowane podrażnieniami i przesuszeniem tylnej ściany gardła. Najlepiej sprawdzą się wówczas syropy zawierające w składzie wyciągi roślinne o działaniu nawilżającym - wyciąg z babki lancetowatej, prawoślazu, czy też z porostu islandzkiego.

Kaszel suchy

W przypadku suchego kaszlu najlepiej sięgnąć po syropy zawierające w składzie substancje przeciwkaszlowe: dekstrametorfan, butamirat lub lewodropropizynę. Ich działanie polega na hamowaniu odruchu kaszlu. Wspomagająco można podać dziecku także syropy, które stosowane są w przypadku chrypki i bólu gardła, aby nawilżyć śluzówki.

Dostępność poszczególnych syropów w aptece w Twojej okolicy możesz sprawdzić przy pomocy portalu KtoMaLek.pl.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów