Ziemia okrzemkowa - czym jest, jak się ją stosuje?
Ziemia okrzemkowa jest miękką skałką, powstającą ze skamieniałych pancerzyków okrzemek – jednokomórkowych glonów. Stosuje się ją w przemyśle m.in. jako środek filtrujący, a także przy wyrobie farb i produkcji papieru. Dla ludzi i zwierząt jest nietoksyczna, dlatego znalazła też zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Dostępna jest też w wersji spożywczej jako bogate źródło krzemu. W jaki sposób można stosować ziemię okrzemkową?
Ziemia okrzemkowa – co to takiego?
Ziemia okrzemkowa, nazywana też diatomitem lub ziemią diatomową, jest miękką skałą osadową, powstałą z pancerzyków mikroskopijnych okrzemek (glonów jednokomórkowych) oraz szczątków innych organizmów, które żyją w morzach i chłodnych akwenach wodnych. Po obumarciu pancerzyki okrzemek opadały na dno mórz i jezior, tworząc osad.
W skład ziemi okrzemkowej wchodzi przede wszystkim amorficzna krzemionka (ditlenek krzemu) oraz krzemionka krystaliczna. Ma ona postać lekkiego i sypkiego proszku o barwie białej lub biało-żółtej. W Polsce ziemia okrzemkowa występuje w okolicach Poznania, Łodzi, Birczy, Augustowa i Jawornika Ruskiego.
Co zawiera ziemia okrzemkowa?
Ziemia okrzemkowa występuje w wersji spożywczej oraz przemysłowej. Ta druga jest szkodliwa dla zdrowia i absolutnie nie nadaje się do spożycia! Ma ona jednak szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Stosuje się ją m.in. jako filtrator do różnych preparatów, a także napojów, pochłaniacz przykrych zapachów, środek przeciwzbrylający, materiał izolacyjny, a także składnik farm i lakierów.
Spożywcza ziemia okrzemkowa (dostępna w aptekach, sklepach zielarskich) jest bogatym źródłem krzemu i wapnia, jak również magnezu, sodu i żelaza, a także pierwiastków śladowych (manganu, miedzi, tytanu).
Wspomniany krzem jest obecny we wszystkich tkankach organizmu, przypisuje mu się korzystny wpływ na procesy wzrostu i mineralizacji kości, stymulację syntezy kolagenu, przeciwdziałanie stanom zapalnym i wpieranie układu immunologicznego. Optymalne stężenie krzemu jest więc kluczowe dla zdrowia, dobrej kondycji układu kostno-stawowego i krwionośnego, a także skóry, włosów i paznokci. Z tego względu ziemia okrzemkowa jest częstym składnikiem suplementów diety, które mają uzupełniać dietę w krzem.
Właściwości zdrowotne ziemi okrzemkowej
Ziemi okrzemkowej przypisuje się liczne właściwości zdrowotne, w tym:
- wspomaganie usuwania z organizmu zbędnych produktów przemiany materii i substancji toksycznych;
- korzystny wpływ na profil lipidowy, w tym obniżenie stężenia frakcji LDL cholesterolu;
- obniżanie ciśnienia tętniczego krwi i działanie kardioprotekcyjne;
- usprawnienie pracy układu pokarmowego i perystaltyki jelit;
- poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci;
- działanie immunomodulujące.
Zastosowania ziemi okrzemkowej są szerokie, jednak brakuje badań, które dostarczałyby rzetelnych informacji na temat jej oddziaływania na organizm. Jej stosowanie warto skonsultować z lekarzem prowadzącym, zwłaszcza jeśli chorujemy przewlekle i stosujemy leki .
Nie powinno się stosować ziemi okrzemkowej u kobiet w ciąży oraz u kobiet karmiących piersią, a także u dzieci poniżej 12. roku życia.
Zastosowania ziemi okrzemkowej
W aptekach i sklepach zielarskich ziemia okrzemkowa dostępna jest w postaci sypkiej (np. DIATOMIT Amorficzna ziemia okrzemkowa). Proszek w odpowiednich proporcjach zalewa się wodą, a następnie wypija na czczo lub przed snem. Sypką ziemię okrzemkową można też wykorzystać do produkcji domowych kosmetyków np. maseczek do twarzy i peelingów lub dodać ją do kąpieli z dodatkiem soli morskiej.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.