Pochwica – co to? Przyczyny, objawy i leczenie pochwicy
Chociaż problemy natury ginekologicznej często są wstydliwe to nie należy ich bagatelizować. Pochwica jest bardzo często spotykaną dolegliwością wśród kobiet, lecz nie zawsze wiadomo czym ona jest i jakie daje objawy. Czym zatem jest pochwica i jakie są jej przyczyny? Czy pochwicę można skutecznie wyleczyć?
Pochwica – co to jest?
Zespół Mariona Simsa zwany pochwicą to mimowolny, często bolesny skurcz mięśni okalających część pochwy. Na tą dolegliwość cierpi od 3 do 17% kobiet. Najczęściej ból występuje podczas stosunku, przez co członek nie może zostać wprowadzony do pochwy. Dodatkowymi mięśniami uniemożliwiającymi kontakt płciowy są mięśnie przepony miednicy, a także ud. Aby pochwica mogła być rozpoznana, konieczne jest wykonanie badania ginekologicznego, a także USG oraz badanie krwi.
Jakie są przyczyny pochwicy?
Bolesny problem podczas kontaktów seksualnych może być związany między innymi ze zmianami chorobowymi w okolicach pochwy. Do takich zmian zaliczyć można:
- blizny;
- zmiany zapalne;
- brak podatności błony dziewiczej na rozciąganie;
- zmiany chorobowe w okolicy miednicy.
Przyczyn pochwicy można szukać również na tle psychicznym. Traumatyczne doświadczenia, lęk przed stosunkiem, pogorszenie relacji partnerskich lub niewiedza mogą spowodować również zaciskanie się mięśni uniemożliwiających odbycie stosunku seksualnego.
Pochwica – objawy
Podstawowym objawem pochiwcy jest ból występujący podczas próby kontaktu seksualnego. Objaw ten jest tak uporczywy, że często seks jest zupełnie niemożliwy. Skurcz mięśni może także wystąpić podczas umieszczania tamponu, a także wykonywania badania ginekologicznego. Mimo że kobieta ma chęć współżycia, ciało odmawia penetracji poprzez bolesne, mimowolne skurcze mięśni. Skurcz mięśni może wystąpić również na samą myśl o współżyciu.
Jak należy leczyć pochwicę?
Aby leczenie mogło przynieść zadowalające skutki ważna jest przede wszystkim motywacja oraz ogólna świadomość problemu. Bardzo istotnym elementem terapii jest odpowiednia edukacja seksualna. Do leczenia wykorzystuje się stopniowe zwiększanie objętości wsuwanych przedmiotów do pochwy, aby końcowo bez większego problemu mogło dojść do stosunku seksualnego. Pierwsze kroki powinien wykonać ginekolog, gdyż jako specjalista zaobserwuje postępy w terapii. Podczas wykonywania różnego rodzaju terapii manualnych przydatny będzie lubrykant. Dzięki niemu wejście do pochwy będzie nawilżone, a co za tym idzie, dyskomfort zostanie zminimalizowany. W aptekach znaleźć można między innymi takie lubrykanty jak: Conceive Plus Lubrykant wspomagający zapłodnienie, DUREX Naturals Pure żel intymny, Unimil Aqua Aloe Żel intymny, DUREX INTIMA BALANCE Żel intymny z prebiotykiem. Jeśli przyczyną pochwicy są zmiany chorobowe lub blizny, należy poddać się zabiegowi pozwalającymi usunąć chirurgicznie powstały problem. Pomocnym aspektem w leczeniu pochwicy będzie również wizyta u seksuologa oraz terapeutki uroginekologicznej.
Jakie są konsekwencje pochwicy?
Mówiąc o konsekwencjach należy podkreślić, że dotyczy to nieleczonej choroby. Jedną z następstw pochwicy jest brak możliwości współżycia, czasami wręcz niemożliwa jest zmiana tamponu oraz wykonanie badania ginekologicznego, które ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia kobiet w każdym wieku. Bez stosunku utrudnione jest również posiadanie potomstwa, co może przyczynić się różnego rodzaju problemów psychicznych.
Pochwica jest poważną dysfunkcją w organizmie kobiety, która może spowodować inne problemy np. na tle psychicznym. Nieleczone schorzenie może mieć jeszcze większe konsekwencje zdrowotne niż możemy się tego spodziewać. Uniemożliwienie przeprowadzenia badania ginekologicznego może spowodować brak rozpoznania poważnych chorób dróg rodnych kobiety. Podczas wizyt u specjalistów pacjentka nie powinna wstydzić się swojej przypadłości, a powiedzenie o niej lekarzowi pomoże w dobraniu odpowiedniego sposobu leczenia.
Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.