Lubczyk ogrodowy — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Aromat lubczyku znany jest wszystkim miłośnikom niedzielnego rosołu. Właśnie to zioło odpowiada za jego intensywny, umamiczny smak, dzięki któremu tak chętnie sięgamy po kolejny talerz. Jednak lubczyk nie jest jedynie aromatyczną przyprawą, ale też ziołem o licznych właściwościach zdrowotnych.

Liście świeżego ziela lubczyku.

Lubczyk ogrodowy — właściwości

Surowcem zielarskim wykorzystywanym w lecznictwie jest kłącze i korzeń lubczyku (łac. Levistici radix). Zbiera się go w drugim roku wegetacji, oczyszcza i kroi, a następnie suszy w temperaturze do maksymalnie 35 st. C.

Właściwości zdrowotne lubczyk zawdzięcza obecności olejku eterycznego, który bogaty jest w liczne substancje lotne, takie jak: związki terpenowe, ftalidowe i kumarynowe, kwasy organiczne (m.in. chlorogenowy, jabłkowy, kawowy), garbniki, gorycze, śluzy, fitosterole, polifenole, a także skrobia i witamina C oraz witaminy z grupy B.

Lubczyk ogrodowy — jak wygląda i skąd pochodzi?

Lubczyk ogrodowy (łac. Levisticum officinale), nazywany też po prostu korzeniem, łakotnym zielem lub mleczeniem, jest byliną z rodziny selerowatych (łac. Apiaceae). Krzaki lubczyku mogą osiągnąć nawet 1,5 metra wysokości, co wyróżnia je na tle innych znanych ziół. Ich łodygi są grube i puste w środku, na ich szczycie znajdują się liście zbliżone wyglądem do liści naci selera. Pod ziemią rozrasta się pokaźnych rozmiarów kłącze wraz z korzeniami.

Lubczyk pochodzi z południowo-zachodnich terenów Azji, prawdopodobnie z Iranu i Afganistanu. W Polsce uprawiany jest w ogrodach i traktowany jako aromatyczna przyprawa, przede wszystkim do zup. Ziele lubczyku charakteryzuje się intensywnym smakiem, w którym obecny jest smak umami. Wykorzystuje się go do produkcji mieszanek ziołowych, a także bulionów, zup błyskawicznych, kostek rosołowych i przypraw w płynie typu maggi.

Lubczyk ogrodowy — działanie, wskazania do stosowania

W medycynie ludowej lubczyk ogrodowy stosowano jako środek o działaniu napotnym i wykrztuśnym, a także rozkurczowym, wiatropędnym i moczopędnym. Pomagał przy infekcjach górnych dróg oddechowych, a także dolegliwościach trawiennych i zaburzeniach żołądkowo-jelitowych. Uznawany był też za silny afrodyzjak, któremu przypisywano ogromną moc. Dodawano go do wywarów miłosnych, które miały sprzyjać rozwijającemu się uczuciu, a także pobudzać libido. Lubczyk wykazuje także działanie na skórę. Stosowany zewnętrznie, np. jako jeden ze składników maści, może łagodzić różne problemy skórne.

Lubczyk ogrodowy na trawienie i ból brzucha

Również dzisiaj lubczyk stosuje się w celu złagodzenia dolegliwości trawiennych, takich jak bóle brzucha, niestrawność i wzdęcia, gdyż działa rozkurczowo i przeciwbólowo. Dodatkowo pobudza czynności wydzielnicze żołądka i usprawnia przepływ żółci, dzięki czemu korzystnie wpływa na perystaltykę jelit i reguluje pracę przewodu pokarmowego. Jego działanie spazmolityczne można również wykorzystać w celu złagodzenia bólów menstruacyjnych.

Lubczyk ogrodowy na układ moczowy

Działanie moczopędne lubczyku można wykorzystać jako wsparcie leczenia zapalenia dróg moczowych i kamicy nerkowej, a także schorzeniach objawiających się zmniejszeniem wydalania moczu. Oprócz działania moczopędnego lubczyk wykazuje również właściwości przeciwbakteryjne i odtruwające, sprawdzi się więc jako wsparcie w infekcjach układu moczowego.

Lubczyk ogrodowy na obniżenie cholesterolu

Obecność w lubczyku fitosteroli i antyoksydantów korzystnie wpływa na profil lipidowy poprzez obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi, co zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy i innych schorzeń układu sercowo-naczyniowego.

Lubczyk ogrodowy na kaszel

Zawarte w lubczyku związki wykazują również działanie wykrztuśne i łagodzące, co można wykorzystać przy wystąpieniu kaszlu i stanu zapalnego gardła.

Lubczyk ogrodowy — jak dawkować?

Świeże ziele lubczyku świetnie sprawdza się jako przyprawa do zup i wywarów, a także jako dodatek do dań mięsnych. Doskonale podkreśla ich smak i sprawia, że są jeszcze bardziej aromatyczne. Wystarczy wrzucić na początku gotowania gałązkę lubczyku i wyciągnąć ją przed podaniem. Można też doprawiać dania rozdrobionym, suszonym lubczykiem.

Napar z lubczyku

Z korzenia lubczyku można przygotować napar, który stosuje się w łagodnych dolegliwościach układu moczowego, jako środek zwiększający ilość wydalanego moczu oraz poprawiający przepływ w drogach moczowych. 

Aby przygotować napar, należy ½ łyżeczki suszu (około 2,5 grama) zalać 150 ml wrzącej wody i naparzać pod przykryciem przez 15 minut. Tak przygotowaną herbatę z lubczyku można pić 2 razy dziennie.

 

Leki i suplementy zawierające lubczyk ogrodowy

Wśród preparatów aptecznych lubczyk znajduje się m.in. w środkach wspomagających pracę dróg moczowych i nerek, a także herbatkach ziołowych wspomagających trawienie. Dostępny jest też korzeń lubczyku, z którego można przygotować napar lub płukankę.

Lubczyk ogrodowy w ciąży

Lubczyk jest niezwykle przydatnym surowcem roślinnym, jednak występują pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Ze względu na właściwości rozkurczowe kobiety w ciąży nie powinny spożywać lubczyku w nadmiernych ilościach. Dodatek kilku liści ziela do zupy nie powinien zaszkodzić, jednak preparaty na bazie wyciągów lubczyku są niewskazane.

Lubczyk ogrodowy — przeciwwskazania i środki ostrożności

Przeciwwskazaniem do stosowania lubczyku jest nadwrażliwość na korzeń tej rośliny lub innych roślin z rodziny selerowatych. Nadwrażliwość ta może wystąpić m.in. u osób z nadwrażliwością na kwas glutaminowy. Przeciwwskazaniem jest także nadwrażliwość na anetol.
Nie należy stosować lubczyku w przypadku upośledzonej czynności nerek i ostrych zapalnych chorobach miąższu nerek. Niewskazane jest też przyjmowanie lubczyku przez pacjentów z obrzękami spowodowanymi niewydolnością czynności nerek lub mięśnia sercowego. 

Ze względu na brak odpowiednich danych nie zaleca się stosowania lubczyku u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.

Lubczyk ogrodowy — możliwe działania niepożądane

Nadmierne spożycie lubczyku ogrodowego może spowodować wystąpienie dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego – nudności, bólu brzucha, biegunek, a także reakcji alergicznych

Lubczyk ogrodowy — interakcje z lekami i innymi ziołami

Nie są znane interakcje lubczyku ogrodowego z lekami i innymi ziołami.

Lubczyk ogrodowy w Ziołopedii — podsumowanie

Lubczyk ogrodowy ceniony jest za swój charakterystyczny, intensywny aromat, który wzbogaca smak wielu potraw. To także roślina o działaniu korzystnym dla układu moczowego i pokarmowego, które wykorzystuje się w przemyśle farmaceutycznym – wyciągi z lubczyku znajdziemy zarówno w lekach, jak i suplementach diety.

 

Bibliografia

  1. Bacler-Żbikowska B., Stebel A.. "Katalog roślin leczniczych aktualnie dopuszczonych do stosowania w medycynie konwencjonalnej w Polsce : różnorodność gatunkowa, pochodzenie, zastosowanie, problemy zrównoważonego pozyskiwania i ochrona". Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Katowice 2023. 
  2. Piekut J. „Ocena wybranych ekstraktów roślin przyprawowych pod względem ich właściwości przeciwdrobnoustrojowych oraz zawartości fenolokwasów”. Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych 2017/588.
  3. Łuczak A., Nowak M., Szałek E.. "Bezpieczeństwo leków roślinnych w ciąży". Farmacja Współczesna 2017 (10): s. 140-146.
  4. Śledź M., Witrowa-Rajchert D.. "Składniki biologicznie czynne w suszonych ziołach - czy ciągle aktywne?". Kosmos, Tom 61 Nr 2 (2012): Varia.
  5. Korzeń Lubczyka 1 g/g, zioła do zaparzania Levistici radix. Ulotka dostępna na: https://ktomalek.pl/korzen-lubczyka-ulotka-cena-zastosowanie-apteka-ziola-do-zaparzania-1-g-g-50-g/ub-4202701

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Ziołopedia

Więcej artykułów