Wczesne objawy alergii – uczulenie pod kontrolą

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-04-09 10:00
Mężczyzna na hamaku wśród zieleni, cieszy się życiem bez alergii.

Gdy dni stają się coraz dłuższe, a temperatura coraz śmielej przekracza 0 na słupku rtęci to znak, że nadchodzi wiosna. Jeżeli w tym czasie zaczynamy odczuwać nieprzyjemne swędzenie w nosie lub w okolicy oczu, kichamy i mamy katar, to niechybny znak, że rośliny zaczynają pylić. Pyłki roślin są dominującą przyczyną alergii wziewnych, a pierwsze objawy tej przypadłości mogą wystąpić jeszcze na przedwiośniu. Jak rozpoznać te symptomy i czy można nie dopuścić do ich nasilenia?

Czym są i skąd się biorą pyłki?

Miesiące wiosenne i letnie to dla roślin bardzo intensywny czas. Aby móc się rozmnażać, rośliny produkują pyłek kwiatowy, zawierający męskie komórki rozrodcze, które powinny się połączyć z komórkami żeńskimi. Pyłki roślin, które wykorzystują do zapylania zwierzęta (np. pszczoły, trzmiele), nie stanowią dla alergików zagrożenia, gdyż właściwie nie są obecne w powietrzu. Niestety rośliny wiatropylne, jak wskazuje sama nazwa, wykorzystują do zapylania wiatr. Konsekwencją tego jest ogromna produkcja pyłku i wysokie jego stężenie w powietrzu.

Do najbardziej alergizujących zalicza się pyłki drzew (leszczyna, olsza, brzoza, topola, jesion, dąb), traw i chwastów (ambrozja, babka, bylica, komosa, pokrzywa, szczaw) oraz zarodniki grzybów pleśniowych z gatunku Alternaria i Cladosporium.

Kobieta w fioletowej bluzce na tle bujnej zieleni. Obok napis

Rozpoznaj objawy wczesnej alergii na pyłki

Alergia na pyłki ma charakter sezonowy, ze względu jednak na zmiany klimatu, sezon ten jest często bardzo długi. Ma to z kolei ścisły związek z wydłużonym okresem pylenia roślin. Alergik jest w stanie niemal od razu rozpoznać objawy alergii, nawet na wczesnym jej etapie. Już niewielka ilość pyłków może wywołać nieprzyjemne symptomy, a im większe ich stężenie, tym objawy będą się pogarszać. 

Objawy zazwyczaj obejmują okolice oczu i nosa, ponieważ pyłki z łatwością osiadają na błonie śluzowej, niemal od razu wywołując następujące objawy:

  • swędzenie nosa i kichanie, często wielokrotnymi salwami;
  • obrzęk śluzówki i uczucie zatkanego nosa;
  • wodnisty katar, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła (tzw. alergiczny nieżyt nosa);
  • swędzenie, zaczerwienienie i łzawienie oczu.

Alergii na pyłki możesz przeciwdziałać!

Choć unikanie wszędobylskich pyłków roślin w okresie intensywnego pylenia jest właściwie niemożliwe, ograniczenie tego kontaktu oraz zapobieganie jego konsekwencjom może sprawić, że wiosna i lato kojarzyć się będą jednak z dobrymi chwilami.

Zapoznaj się z kalendarzem pylenia

Kalendarz pyleń to narzędzie, z którym powinien się zaznajomić każdy alergik. Dostarcza informacji na temat przybliżonych terminów pylenia najbardziej alergizujących roślin i pozwala przygotować się na ten moment z dużym wyprzedzeniem. 

Nie dopuszczaj do rozwoju objawów

Pełnoobjawowa alergia zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań, dlatego nie powinno się dopuszczać do zaostrzenia objawów. Odpowiednia profilaktyka może znacząco poprawić komfort życia alergika i sprawić, że objawy nie będą aż tak dokuczliwe. Specjaliści rekomendują, aby leki antyhistaminowe przyjmować jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów. Jednak, jeśli te wystąpią, nie należy zwlekać z przyjęciem leku.

Ograniczaj kontakt z alergenami

Nie da się przesiedzieć w domu całego okresu pylenia, ale można z głową zaplanować aktywności na świeżym powietrzu. Najwyższe stężenie pyłków odnotowuje się w ciągu dnia, gdy jest sucho i ciepło, dlatego spacery i treningi warto planować rano lub wieczorem, a także po opadach deszczu.

Podczas podróży samochodem okna powinny być zamknięte, a klimatyzacja nastawiona na obieg wewnętrzny. Bardzo istotne jest też regularne wymienianie filtrów i czyszczenie klimatyzacji.

Regularnie sprzątaj mieszkanie

Pyłki roślin z łatwością dostają się do mieszkań, dlatego należy regularnie odkurzać nasze cztery kąty, aby pozbyć się alergenów. Wietrzenie mieszkania, tak jak aktywności na zewnątrz, warto wykonywać rano, wieczorem lub w deszczowe dni.

MAT-PL-2200319-1.0-02/22

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów