Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Trądzik niemowlęcy (trądzik noworodkowy) – czym jest, objawy, jak sobie z nim radzić?

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-04-29 13:24
Dziecko z widocznym na twarzy trądzikiem niemowlęcym.

Każda zmiana skórna na twarzy noworodka budzi ogromny niepokój u świeżo upieczonych rodziców. Przyczyn problemów skórnych może być wiele, ale często okazuje się, że dziwna zmiana na skórze to niegroźny trądzik noworodkowy. Jakie są przyczyny pojawienia się trądziku u noworodków? Jak sobie z nim poradzić?

Czym jest trądzik niemowlęcy i trądzik noworodkowy?

Trądzik kojarzony jest przede wszystkim z okresem dojrzewania, ale może pojawić się w każdym wieku, nawet zaraz po urodzeniu. Trądzik noworodkowy to częsta przypadłość, która dotyka aż 20% dzieci w pierwszych tygodniach życia. 

Trądzik niemowlęcy spotykany jest znacznie rzadziej, a mówi się o nim, gdy zmiany skórne pojawiają się nieco później (od trzeciego miesiąca życia). Zarówno trądzik niemowlęcy, jak i noworodkowy spotykane są częściej u chłopców niż u dziewczynek, mają zazwyczaj łagodny przebieg i nie wymagają specjalistycznego leczenia.

Jakie są przyczyny trądziku niemowlęcego i trądziku noworodkowego?

Przyczyny powstania trądziku niemowlęcego i noworodkowego nadal nie zostały do końca wyjaśnione. Przyjmuje się, że za pojawienie się wykwitów skórnych na twarzy noworodka i niemowlaka odpowiada podwyższony poziom męskich hormonów płciowych (androgenów), które zwiększają aktywność gruczołów łojowych malucha. Ilość androgenów wzrasta u kobiety w czasie ciąży i mogą się one przedostawać przez łożysko do płodu, a po porodzie są dostarczane do organizmu dziecka wraz z mlekiem matki.

Uważa się, że na powstanie trądziku niemowlęcego lub noworodkowego mogą mieć także wpływ predyspozycje genetyczne, nadmierne przegrzewanie dziecka lub stosowanie olejów mineralnych do pielęgnacji skóry.

Jak objawia się trądzik niemowlęcy i trądzik noworodkowy?

Zmiany towarzyszące trądzikowi noworodkowemu mają postać niewielkich, zaczerwienionych krostek, grudek lub zaskórników. Pojawiają się one na twarzy, przede wszystkim w okolicy czoła, policzków i brody. Trądzik niemowlęcy objawia się niemal identycznie, choć zmiany mogą mieć cięższą postać, a oprócz twarzy mogą obejmować także plecy i klatkę piersiową. Zmiany towarzyszące trądzikowi niemowlęcemu i noworodkowemu nasilają się i stają się bardziej uwidocznione z powodu przegrzania, stresu, silnego płaczu, zdenerwowania lub podrażnienia skóry.

Jak rozpoznać trądzik niemowlęcy?

Diagnostyka trądziku niemowlęcego i noworodkowego polega na dokładnej obserwacji przez lekarza powstałych zmian skórnych i wyeliminowaniu chorób dermatologicznych o podobnych objawach, pojawiających się często u najmłodszych dzieci. Zalicza się do nich:

Jak leczyć trądzik niemowlęcy i trądzik noworodkowy?

W większości przypadków trądzik noworodkowy przebiega łagodnie i ustępuje samoistnie po kilku tygodniach. Warto jednak skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć choroby skórne dające podobne objawy. Po zdiagnozowaniu trądziku niemowlęcego lekarz może zalecić stosowanie delikatnych środków pielęgnacyjnych lub łagodnych kremów leczniczych.

Trądzik niemowlęcy zazwyczaj także ma łagodny przebieg i nie wymaga leczenia. Wystarczy dokładna obserwacja i prawidłowa pielęgnacja skóry. Jeśli jednak mamy do czynienia z cięższą postacią choroby, zmiany się powiększają, stają się bolesne, pojawia się ropa lub przez dłuższy czas nie widać poprawy – należy udać się do lekarza. Może on zalecić stosowanie maści zawierającej np. pochodne witaminy A, nadtlenek benzoilu, erytromycynę lub tlenek cynku. Pamiętajmy, że żadna z tych maści nie powinna być stosowana na własną rękę, a jedynie po konsultacji z lekarzem!

Jeśli zmiany trądzikowe nie reagują na leczenie miejscowe lekarz może podjąć decyzję o wprowadzeniu preparatów doustnych. 

Dostępność poszukiwanego leku w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl

Jak pielęgnować skórę z trądzikiem?

Wyróżnia się kilka istotnych zasad pielęgnacji, które zapobiegają pojawieniu się trądziku niemowlęcego i noworodkowego oraz przyspieszają jego leczenie. Zaleca się, aby:

  • do pielęgnacji używać wyłącznie kosmetyków przeznaczonych dla niemowląt;
  • unikać kosmetyków zawierających oleje mineralne;
  • nie przegrzewać dziecka – należy dbać, aby w domu była odpowiednia temperatura powietrza i maluch nie był ubrany zbyt ciepło;
  • pod żadnym pozorem nie wyciskać, ani nie zdrapywać grudek powstałych na skórze dziecka;
  • ubranka i pościel dla dziecka prać w delikatnych środkach piorących przeznaczonych dla niemowląt;
  • ubranka dziecięce były wykonane z naturalnych, oddychających tkanin;
  • skórę dziecka myć samą wodą lub wodą z dodatkiem łagodnego, hipoalergicznego środka myjącego;
  • po umyciu delikatnie osuszyć skórę, tak aby nie została podrażniona.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów