Stan podgorączkowy – u dziecka, u niemowlaka, w ciąży, u dorosłych. Co go powoduje i czy jest groźny?

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-04-22 12:51
Termometr pokazujący temperaturę 37,7 st. C, wskazującą na stan podgorączkowy.

Wiele ludzi myli stan podgorączkowy z gorączką. Warto jednak wiedzieć, że te dwa określenia nie oznaczają tego samego. Czym zatem się różnią? Jak sobie radzić ze stanem podgorączkowym? Czy powinien on stanowić powód do obaw?

Prawidłowa temperatura ciała

Przyjęło się, że prawidłowa temperatura ciała to około 36,6°C, wartość ta może jednak nieco wzrosnąć na skutek stresu, silnych emocji lub wysiłku fizycznego. Na temperaturę ciała wpływa także:

  • pora dnia – niższa jest rano, a wyższa po południu;
  • faza cyklu menstruacyjnego kobiety – w trakcie owulacji temperatura może być nieco wyższa;
  • wiek – osoby starsze mogą mieć niższą temperaturę ciała o około 0,5°C, z kolei u niemowląt często obserwuje się wyższą temperaturę;
  • miejsce pomiaru – w naturalnych otworach ciała (np. odbyt, wagina) temperatura jest wyższa niż na powierzchni ciała.

Stan podgorączkowy a gorączka

Podwyższenie temperatury ciała to najczęściej odpowiedź organizmu na atakujące go bakterie, wirusy, grzyby lub pasożyty. Jest to fizjologiczna reakcja obronna, dzięki której organizm mobilizuje się do walki z infekcją. Niewielkie podwyższenie temperatury nie powinno więc być uważane za coś szkodliwego, a za cenny sygnał, alarmujący o toczącej się w organizmie walce.

Stan podgorączkowy występuje, gdy wartość temperatury (mierzona pod pachą) mieści się między 37,1°C a 37,9°C. Jeśli nie towarzyszy mu jakikolwiek niepokojący objaw, nie powinno się zbijać go farmakologicznie. Taką temperaturę należy jedynie kontrolować i bacznie obserwować organizm. O gorączce można mówić dopiero, gdy temperatura ciała osiągnie co najmniej 38,0°C.

Przyczyny stanu podgorączkowego

Choć najczęściej stan podgorączkowy kojarzony jest z pojawieniem się szkodliwych drobnoustrojów w organizmie, to przyczyn wzmożonej ciepłoty ciała może być znacznie więcej. Najpopularniejsze z nich to:

Stan podgorączkowy u niemowlaka

Za stan podgorączkowy u niemowląt uważa się wartość temperatury ciała między 37,5°C a 38°C. Nie musi on być objawem poważnej choroby, często jest wynikiem przegrzania niemowlaka, stresu lub silnego płaczu. W takim wypadku temperatura szybko wraca do normy i nie powinna stanowić powodu do obaw. Jeśli jednak utrzymuje się dłużej lub towarzyszy jej alarmujący objaw (np. wysypka, wymioty, biegunka, kłopoty z oddychaniem, katar) warto udać się do lekarza, aby wykluczył on poważniejsze choroby, przede wszystkim infekcje dróg oddechowych lub zakażenia układu moczowego. 

Stan podgorączkowy u dziecka

Stan podgorączkowy występuje u dzieci niezwykle często, a mówi się o nim, gdy temperatura ciała wynosi 37,1-38°C. Stan podgorączkowy u dziecka może być wynikiem infekcji (wirusowych, bakteryjnych lub grzybiczych), silnego stresu, przegrzania, próchnicy, niedoboru elektrolitów lub reakcją na szczepienie. Zazwyczaj nie jest konieczne wdrożenie specjalnego leczenia, wystarczy baczna obserwacja i stała kontrola temperatury. Jeśli jednak podwyższona temperatura ciała dziecka utrzymuje się przez dłuższy czas, zaczyna nagle wzrastać lub zauważamy jakikolwiek niepokojący nas objaw należy skonsultować się z lekarzem, który podejmie decyzję o dalszym postępowaniu.

Stan podgorączkowy w ciąży

Stan podgorączkowy jest często spotykany u kobiet w ciąży. Podwyższenie ciepłoty ciała w tym stanie jest procesem naturalnym i wynika ze zmian hormonalnych. Temperatura ciała ciężarnej kobiety, szczególnie w pierwszych tygodniach ciąży, wynosi około 37°C. Jest to przede wszystkim wynik podwyższonego stężenia progesteronu w organizmie. Wartość temperatury ciała powyżej 38°C może być niebezpieczna zarówno dla matki, jak i dla rozwijającego się płodu, dlatego warto monitorować zmiany temperatury, a każdy niepokojący sygnał konsultować z lekarzem rodzinnym lub lekarzem prowadzącym ciążę.

Jak radzić sobie ze stanem podgorączkowym?

Krótkotrwały stan podgorączkowy jest reakcją fizjologiczną i nie wymaga leczenia. Należy jednak obserwować organizm, zadbać o odpowiednie nawodnienie, odpoczynek i stale kontrolować, czy wartość temperatury nie wzrasta. Temperaturę ciała można obniżyć stosując chłodne okłady (np. z mokrego ręcznika) lub kąpiel w letniej wodzie. Jeśli mimo podjętych działań temperatura wzrasta i przekracza 38,0°C, można sięgnąć po leki przeciwgorączkowe. Apteki oferują wiele preparatów obniżających gorączkę, które dostępne są bez recepty. Najpopularniejsze z nich zawierają paracetamol, ibuprofen, metamizol lub kwas acetylosalicylowy. Sposób ich dawkowania warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. 

Dostępność wybranego preparatu w pobliskiej aptece możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów