Brom – właściwości i zastosowanie. Brom a potencja

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-06-24 16:06
Grafika 3D przedstawiająca fragment układu okresowego pierwiastków dotyczący bromu.

Brom w organizmie człowieka wstępują w bardzo małej ilości – nie odgrywa zatem ważnej roli w jego procesach życiowych. Gdzie zatem pierwiastek ten znalazł zastosowanie? Jakie są właściwości bromu? Czy brom wpływa na potencję?

Brom – charakterystyka

Brom jest pierwiastkiem chemicznym z grupy niemetali. Jako jedyny niemetal w temperaturze pokojowej przyjmuje postać ciekłą. Charakteryzuje się ostrym zapachem zbliżonym do zapachu chloru i brunatno czerwonym zabarwieniem. W środowisku naturalnym występuje jako zanieczyszczenie piasku oraz w soli kuchennej. Brom dostarczony do organizmu w dużych ilościach jest bardzo toksyczny. Przenika do organizmu przez układu pokarmowy, płuca i skórę, a jego nadmiar gromadzony jest w tarczycy. Śladowe ilości bromu znaleźć można w zbożach, a także owocach i warzywach – przedawkowanie bromu z tych źródeł jest w normalnych warunkach bardzo mało prawdopodobne. Dzienna wartość bromu jaką można przyjąć wynosi 1 mg/kg masy ciała.

Brom – właściwości:

Brom wykazuje właściwości:

  • bakteriobójcze;
  • grzybobójcze;
  • antywirusowe;
  • biobójcze;
  • nasenne;
  • uspokajające;
  • łagodzi napięcie nerwowe;
  • działa kojąco w sytuacjach stresowych;
  • wygładza skórę;
  • stanowi ochronę przed wolnymi rodnikami.

Jakie zastosowanie ma brom?

Brom znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle chemicznym – wykorzystuje się go w wielu reakcjach. W laboratorium wykorzystywany jest pod postacią odczynników chemicznych – woda bromowa. Brom znalazł także zastosowanie w fotografii do wytwarzania papieru fotograficznego oraz w środkach wykorzystywanych przy produkcji gaśnic. Brom pod postacią bromku potasu wykorzystywany był w wojsku aby zmniejszyć napięcie seksualne żołnierzy – obecnie ta metoda nie jest praktykowana ze względu na toksyczność bromu. Brom stanowi bardzo powszechny wskaźnik stanu wód – poprzez właściwości bakterio-, grzybo- oraz wirusobójcze stosowany jest do czyszczenia basenów. Brom wykorzystuje się także w medykamentach rozszerzających oskrzela (dzięki temu ułatwia oddychanie), przeciwpadaczkowych oraz w lekach na astmę.

Jak pozyskuje się brom?

Brom bardzo dobrze reaguje z chlorem, dzięki czemu poprzez reakcję utleniania z wodą morską (brom występuje w niej naturalnie) można uzyskać czystą postać bromu. Sposób ten wykorzystywany jest na szeroką skalę w przemyśle.

Brom – objawy zatrucia

Do objawów zatrucia bromem zaliczyć można:

Brom a potencja

W drugiej połowie XX wieku brom w postaci bromku potasu dodawany był do jedzenia konsumowanego przez żołnierzy. Działo się tak, aby mężczyźni przebywający w wojsku nie mieli zbyt dużego popędu seksualnego – brom wpływa na wytłumienie oraz wyciszenie potrzeb seksualnych, przez co obniża potencję mężczyzn. Brom posiada właściwości blokujące wytwarzanie testosteronu, przez co hamuje libido i zaburza przebieg erekcji. Obecnie nie praktykuje się dodawania bromu do pożywienia, gdyż jego przedawkowanie ma bardzo negatywne skutki na zdrowie człowieka.

Brom – korzyści dla skóry

Brom wykazuje działanie wygładzające oraz wspomagające w walce z cellulitem. Do kąpieli zaleca się dodatek soli bogatych w brom aby uzyskać pożądane efekty. Sole bromowe dostępne w aptece to między innymi: Sól BOCHEŃSKA Plus jodowo-bromowa, RABKA Sól jodowo-bromowa, Rabczańska solanka jodowo-bromowa. Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl

Bezpieczna dawka bromu jest bardzo zbliżona do dawki toksycznej – sięgając po brom musimy zwrócić na to szczególną uwagę. Brom wpływa bardzo korzystnie na skórę, dlatego kąpiele w wodzie z dodatkiem soli bromowych są bardzo popularne u osób zmagających się z pomarańczową skórką. Śladowe ilości bromu znajdujące się w warzywach oraz owocach nie mają działania toksycznego, gdyż jest go tak mało, że z normalną dietą nie jesteśmy w stanie przekroczyć dozwolonej dziennej dawki bromu.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów