Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Żel aloesowy – jak działa i jakie ma właściwości. Kiedy stosować żel aloesowy?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-06-08 13:54
Na białym tle liście aloesu i żel aloesowy w drewnianej miseczce.

Aloes jest znaną i stosowaną na całym świecie rośliną, która wykazuje działania lecznicze oraz prozdrowotne. W miąższu aloesowym znajdziemy witaminy, minerały, aminokwasy, polisacharydy, enzymy oraz inne związki, mające dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka. Jak działa żel aloesowy oraz jakie są jego właściwości? Kiedy stosować żel aloesowy?

Aloes – charakterystyka

Aloes zwyczajny (Aloe vera) inaczej nazywany aloesem barbadoskim (Aloe barbadensi) należy do jednoliściennych sukulentów. W środowisku naturalnym porasta tereny suche, pustynne oraz sawanny m.in Afryki Wschodniej i Południowej, Madagaskaru oraz Ameryki Południowej. Aloes jest wieloletnią byliną, wiecznie zieloną. Posiada charakterystyczne mięsiste liście w kształcie miecza zbudowane z tkanki miękiszowej przystosowanej do gromadzenia wody. Aloes bogaty jest w witaminy, minerały, cukry, kwasy, enzymy, białka oraz tłuszcze. Żel aloesowy otrzymuje się z miąższu po wcześniejszej ekstrakcji świeżych liści.

Jak działa żel aloesowy?

Żel aloesowy posiada szereg właściwości pozytywnie wpływających na organizm człowieka. Dzięki temu wykazuje działanie:

 • przeciwzapalne;
 • antybakteryjne;
 • przeciwwirusowe;
 • wspomagające odbudowę oraz regenerację tkanek;
 • chłodzące;
 • ochronne na ścianę żołądka oraz dwunastnicy;
 • wspomagające normalizację pH soku żołądkowego przez co likwiduje zgagę;
 • zwiększające biodostępność witaminy C z przewodu pokarmowego.

Żel aloesowy – właściwości

Wszechstronność stosowanie żelu aloesowego jest coraz bardziej doceniana w społeczeństwie. Poprzez działanie nawilżające wspomaga odpowiednie nawodnienie skóry, łagodzi podrażnienia oraz ma właściwości kojące. Jego stosowanie po zbyt długiej ekspozycji na słońce zmniejsza uczucie pieczenia oraz przyspiesza regenerację skóry. Stosowany wraz z kremami na twarz zwiększa ich działanie nawilżające. Żel aloesowy może być z powodzeniem stosowany przez osoby borykające się z zaskórnikami – nie ma właściwości zapychających pory skóry. Żel aloesowy dzięki właściwościom nawilżającym może być stosowany na suche i pozbawione blasku włosy. Poprzez działanie przeciwzapalne wspomaga walkę z łupieżem suchym. Żel aloesowy możemy znaleźć w aptece – są to między innymi: Żel aloesowy FARM-VIX, EQUILIBRA ALOESOWY Żel dermo extra Multi-Active, PHYTO NATURE Żel kojąco-regener. aloesowy, AVA ALOE VERA Aloesowy żel d/twarzy. W stomatologii żel aloesowy dodawany jest do past do zębów dzięki czemu jej właściowości antyseptycznie sprawiają, że leczenie aft oraz stanów zapalnych jamy ustnej jest skuteczniejsze. Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Kiedy stosować żel aloesowy?

Po żel aloesowy najlepiej sięgnąć w sytuacji:

 • uczucia ściągnięcia i suchości skóry zarówno twarzy jak i ciała;
 • po intensywnym opalaniu się;
 • przy problemach z trądzikiem;
 • żel aloesowy świetnie likwiduje opuchliznę skóry np. wokół oczu;
 • dzięki właściwościom kojącym można z powodzeniem stosować żel aloesowy w przypadku podrażnienia skóry głowy;
 • podczas wykonywania zabiegu olejowania włosów świetnie sprawdzi się jako podkład pod olej;
 • po depilacji w celu złagodzenia pieczenia skóry;
 • wspomaga walkę z bliznami oraz przebarwieniami skóry;
 • łagodzi miejsca ukąszenia owadów.

Żel aloesowy można stosować w postaci miąższu bezpośrednio wydobytego z wnętrza rośliny lub sięgnąć po gotowe produkty z jego zawartością. Wybierajmy te, które zawierają jego największą ilość – wówczas rezultaty stosowania będą najlepsze. Aloes charakteryzuje się złożonym składem chemicznym, przez co jego zastosowanie jest bardzo wszechstronne i niezwykle korzystne zarówno dla zdrowia jak i urody.

Żel aloesowy – przeciwwskazania

Żel aloesowy jest bardzo rozpowszechniony wśród osób dbających o piękną skórę. Kosmetyki z jego zawartością charakteryzują się szybkim wchłanianiem, przez co nie pozostawiają tłustej warstwy na skórze. Mimo wielu zalet żelu aloesowego nie będzie on jednak polecany dla wszystkich. Powinny unikać go osoby mające alergie na rośliny z rodzaju liliowatych. W przypadku wystąpienia niepokojących działań niepożądanych podczas stosowania żelu aloesowego należy przerwać kurację. Żel aloesowy wprowadzamy stopniowo obserwując reakcję skóry.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów