URPL: Zmiana składu leku dla chorych na niedoczynność tarczycy

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-08-22 15:03
URPL: Zmiana składu Euthyroxu

W ostatnich tygodniach wiele mówiło się na temat problemów dotyczących dostępności leków stosowanych przy niedoczynności tarczycy. Sytuacja zdążyła się już poprawić i leki dla osób zmagających się z chorobami tarczycy są szeroko dostępne. Nadchodzi jednak zmiana, bardzo istotna z punktu widzenia pacjentów. Zmienia się bowiem skład popularnego Euthyroxu.

Funkcje tarczycy i niedoczynność tego gruczołu

Tarczyca jest niewielkim gruczołem wydzielania wewnętrznego, umiejscowionym na wysokości tchawicy, w przedniej części szyi. Wydziela trzy hormony, które aktywizują i przyspieszają szereg różnych procesów metabolicznych - trójjodotyroninę (T3), tyroksynę (T4) i kalcytoninę. 

Niedoczynność tarczycy to najczęściej diagnozowane zaburzenie tego gruczołu. Objawia się wydzielaniem niedostatecznej ilości tyroksyny, to zaś wpływa na zaburzenia pracy niemal wszystkich układów i tkanek. Dominującą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Do zaburzenia funkcji wydzielniczych tarczycy doprowadzić mogą również: choroby przysadki mózgowej, leczenie jodem promieniotwórczym, usunięcie gruczołu, poporodowe lub podostre zapalenie tarczycy oraz przyjmowanie niektórych leków.

Diagnostyka chorób tarczycy

Chcąc sprawdzić, czy nasza tarczyca pracuje prawidłowo, należy wykonać kilka badań diagnostycznych. Podstawą jest oznaczenie poziomu tyreotropiny (TSH), wydzielanej przez przysadkę mózgową. Hormon ten stymuluje tarczycę do pracy i jeśli działa ona prawidłowo, to poziom TSH mieści się w normie. 

Norma dla TSH wynosi 0,27–4,2 µU/ml. Wyniki powyżej określonych widełek wskazują na niedoczynność tarczycy. Dodatkowo wykonuje się pomiar stężenia wolnych hormonów tarczycy (T3 i T4), które pozwolą określić charakter niedoczynności. Przy podejrzeniu choroby autoimmunologicznej sprawdza się też stężenie przeciwciał. Diagnostyką chorób tarczycy zajmuje się endokrynolog.

Euhtyrox – syntetyczna lewotyroksyna

Niedoczynność tarczycy skutkuje niedostatecznym poziomem stężenia hormonów, dlatego trzeba je uzupełniać drogą leczenia farmakologicznego. W ramach terapii osoba chora przyjmuje syntetyczne preparaty lewotyroksyny. Jednym z takich leków jest popularny Euthyrox.

Terapię Euthyroxem stosuje się w celu uzupełnienia niedoboru naturalnych hormonów tarczycy. Przyjmowanie leku wskazane jest też u chorych wymagających leczenia wola obojętnego, a także w zapobieganiu jego nawrotom po usunięciu chirurgicznym. Lek podaje się też w terapii raka tarczycy.

Zmiany w składzie Euthyroxu.

Producentem leku Euthyrox jest niemiecka firma MERCK, która zapowiedziała wprowadzenie zmian w składzie tego preparatu. Zmiany te mają wejść w życie od 2 września 2019 r. Oznacza to, że od tego momentu pacjenci będą mogli kupić w aptekach lek z już zmienionym składem. Co ma ulec zmianie?

Producent leku zdecydował o zmianie składu w zakresie substancji pomocniczych. Z listy składników zniknie laktoza, którą zastąpi mannitol. To bardzo dobra informacja dla pacjentów z nietolerancją laktozy, którzy do tej pory musieli sięgać po inny lek z syntetyczną lewotyroksyną - Letrox. Ponadto w składzie leku pojawi się kwas cytrynowy. Producent deklaruje, że zmiany te zapewniają jeszcze lepszą trwałość zawartej substancji czynnej przez cały okres ważności leku. Biorównoważność między poprzednim i zmienionym składem leku została potwierdzona badaniami. Trzeba jednak pamiętać, że niektórzy pacjenci są bardziej wrażliwi na wychwyt substancji czynnej i mogą odczuć pewną różnicę.

Zmiany dotyczą nie tylko składu leku, ale również jego opakowania. Wprowadzono nowe kolory na opakowaniach, zmienił się również design blistrów. Ponadto na opakowaniu zewnętrznym umieszczono kod QR. Po jego zeskanowaniu telefonem pacjent zostanie przekierowany do strony internetowej zawierającej treść ulotki dołączonej do opakowania oraz materiału informacyjnego dla pacjentów.

Co to oznacza dla pacjentów?

Dla pacjentów cierpiących na nietolerancję laktozy zmiana jest o tyle istotna, że dostępny będzie dla nich kolejny produkt leczniczy, ale w bardziej zróżnicowanych dawkach. Nie zmieni się jednak nic, co dotyczyłoby dawkowania leku. Nadal należy przyjmować go według wytycznych lekarza.

Lekarz endokrynolog powinien monitorować swoich pacjentów, którzy rozpoczęli przyjmowanie leku ze zmienionym składem, ponieważ zmiana ta może wywołać pewne zaburzenia czynności gruczołu tarczowego, co ma związek z wąskim indeksem terapeutycznym lewotyroksyny. Oznacza to konieczność okresowej oceny klinicznej i laboratoryjnej (tak, jak dotychczas), aby upewnić się, że przyjmowana dawka jest dla pacjenta odpowiednia.

Źródło: http://www.urpl.gov.pl/pl/euthyrox-n-lewotyroksyna-monitorowanie-pacjentów-związane-ze-zmianą-składu-tabletki-dotyczącą-0

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów