Dlaczego drżą nam ręce? Najczęstsze przyczyny

Redakcja KtoMaLek.pl 2018-12-14 14:24
Drżenie rąk - najczęstsze przyczyny

Gdy czeka nas wymagająca rozmowa kwalifikacyjna, bardzo ważny egzamin lub inne stresujące wydarzenie, nasze ciało może reagować w różny sposób. Jednym z często spotykanych objawów jest drżenie rąk, które przytrafia się ludziom niezależnie od wieku. Zdarza się jednak, że trzęsące się ręce są objawem choroby, dlatego lepiej go nie bagatelizować.

Drżenie rąk jest zaburzeniem ruchowym, które może mieć wiele przyczyn. Objawia się rytmicznymi, mimowolnymi lub naprzemiennymi ruchami rąk, a często także innych części ciała, w tym głowy lub tułowia. Trzęsących się rąk nie sposób opanować samą siłą woli. Na szczęście w wielu przypadkach jest to fizjologiczna reakcja organizmu, którą nie należy się przejmować. Ręce mogą drżeć w wyniku silnego stresu, a także po bardzo intensywnym wysiłku fizycznym. Rzadko je dostrzegamy, gdyż ruchy są drobne i szybko ustępują. Zdarza się jednak, że drżące ręce są sygnałem pewnych nieprawidłowości w naszym organizmie, a nawet choroby.

Wyróżnia się kilka rodzajów drżenia rąk:

 • statyczne - pojawia się, gdy kończyny przeciwstawiają się sile grawitacji np. podczas prostowania rąk,
 • spoczynkowe - występuje w spoczynku, gdy ręce leżą podparte,
 • zamiarowe - drżenie pojawia się podczas wykonywania zamierzonego ruchu,
 • złożone - łączy w sobie wszystkie wymienione typy drżenia.

Drżenie rąk a nadmiar kofeiny

Szybkie tempo życia sprawia, że coraz częściej rezygnujemy snu, a jego braku staramy się uzupełniać przy pomocy używek zawierających kofeinę. Najczęściej sięgamy po kawę lub napoje energetyczne, które dodatkowo zawierają dużo cukru. Przedawkowanie produktów zawierających kofeinę może przyczynić się do drżenia rąk, a także wywołać bóle głowy, nudności, czy zaburzenia rytmu serca. Z energetyków najlepiej zatem zrezygnować, a kawę ograniczyć do 1-2 filiżanek dziennie.

Drżenie rąk a niedobory witamin i minerałów

Nasz sposób żywienia nie zawsze zaspokaja nasze zapotrzebowanie na niektóre witaminy i minerały, które są niezbędne do prawidłowej pracy układu mięśniowo-szkieletowego i nerwowego. Niedobory magnezu, potasu i wapna, a także witamin z grupy B mogą przyczyniać się do drżenia rąk, dlatego warto zweryfikować swoją dietę pod kątem tych składników. Przy trudnościach w modyfikowaniu nawyków żywieniowych można okresowo sięgnąć po preparaty, które dostarczą odpowiednich witamin i minerałów (Aspargin, Asparan MAX, Magnez Skurcz, Magnez Skurcze + Potas, TactiMag, Magleq B6 Skurcz, Katelin MAG B6). Ich suplementację należy jednak skonsultować ze swoim lekarzem lub farmaceutą.

Drżenie rąk samoistne KtoMaLek.pl

Drżenie rąk a leki

Jeżeli drżą nam ręce, warto przeanalizować listę ostatnio przyjmowanych leków. Długotrwałe zażywanie niektórych preparatów może doprowadzić do drżenia rąk. Do tego stanu przyczynić się mogą m.in. cyklosporyna, haloperidol, metoklopramid, tioryzadyna, czy walproinian sodu. Warto również wspomnieć o drżeniu wywołanym odstawieniem alkoholu, co następuje w ciągu 24-72 godzin od ostatniej dawki.

Drżenie samoistne

Może się zdarzyć, że drżenie rąk nie ma żadnej określonej przyczyny. Mówimy wówczas o drżeniu samoistnym, potocznie nazywanym „chorobą drżących rąk”. Schorzenie to jest uwarunkowane genetycznie, rozpoczyna się w młodym wieku i z czasem przybiera na sile. Drżeniu rąk towarzyszą również mimowolne ruchy głowy i żuchwy. Objawy mogą występować zarówno w trakcie wykonywania ruchu, jak i w spoczynku.

Drżenie rąk a choroby

Jak widać, drżenie rąk może mieć wiele przyczyn. Jeśli jednak wykluczyliśmy wspomniane możliwości, a ręce nadal nam drżą, warto ten problem omówić ze specjalistą. Może się bowiem okazać, że przyczyną trzęsących się dłoni jest poważne schorzenie.

 • Nadczynność tarczycy - to jedna z częstszych chorób endokrynologicznych. Objawia się drżeniem rąk, utrzymującym się uczuciem gorąca i wzmożoną potliwością, nerwowością i rozdrażnieniem, a także przyspieszoną akcją serca.
 • Hipoglikemia - czyli stan niedocukrzenia, charakteryzujący się znacznym spadkiem poziomu cukru we krwi. Często zdarza się u diabetyków po przedawkowaniu leków przeciwcukrzycowych. Oprócz drżenia rąk (i nóg) chory odczuwa silny ból głowy, poci się, ma problemy z równowagą i koncentracją.
 • Nerwica – przy tym schorzeniu drżenie mięśni może przypominać atak padaczki. Dla nerwicy histerycznej charakterystycznymi objawami są także utrata przytomności, porażenia i niedowłady.
 • Padaczka - najczęstszym objawem tej choroby są napady drgawkowe, które często rozpoczynają się napadami ogniskowymi obejmującymi np. ręce.
 • Choroba Parkinsona - to poważne schorzenie zwyrodnieniowe ośrodkowego układu nerwowego. Drżenie spoczynkowe jest jednym z głównych objawów.
 • Pląsawica Huntingtona - rzadka choroba genetyczna atakująca ośrodkowy układ nerwowy. Objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym mimowolnym drżeniem rąk i nóg, a także postępującymi zaburzeniami psychicznymi i otępieniem.
 • Stwardnienie zanikowe boczne - w schorzeniu tym mięśnie stopniowo słabną, aż dochodzi do ich niedowładu i całkowitego zaniku. W jego przebiegu chorzy cierpią na drżenia i przykurcze mięśni.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów