Pantoprazol - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Pantoprazol jest lekiem, po który bardzo często sięgają pacjenci z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. W aptece można go spotkać w preparatach dostępnych wyłącznie na receptę, jak i bez recepty. Pantoprazol zaliczany jest do grupy inhibitorów pompy protonowej, która odgrywa istotną rolę w wydzielaniu kwasu solnego. Jakie właściwości i zastosowanie ma pantoprazol oraz czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do jego zastosowania? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Wzór chemiczny pantoprazolu.

Jakie właściwości ma pantoprazol?

Pantoprazol należy do grupy nieodwracalnych inhibitorów enzymu H+/K+ ATP-azy, czyli tak zwanej pompy protonowej, która znajduje się w komórkach okładzinowych żołądka. 

Odgrywa ona istotną rolę w wydzielaniu jonów wodorowych H+, które są składnikiem kwasu solnego znajdującego się w żołądku. Pantoprazol, należąc do grupy inhibitorów pompy protonowej, hamuje zarówno podstawowe jak i stymulowane pokarmem wydzielanie kwasu solnego. Ponadto wchłania się szybko z przewodu pokarmowego, a stężenie maksymalne osiąga już po 2 godzinach.

Jakie jest zastosowanie pantoprazolu?

Pantoprazol znalazł zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń układu pokarmowego. Specjalista może zalecić jego zażywanie w przypadku:

Jak prawidłowo stosować pantoprazol?

Zaleca się, by pantoprazol, jak i inne leki należące do grupy inhibitorów pompy protonowej, stosować na godzinę przed pierwszy posiłkiem, ponieważ równoczesne przyjęcie pokarmu opóźni działanie leku. Ponadto pacjenci powinni wiedzieć, że tabletek z pantoprazolem nie powinno się dzielić, kruszyć czy rozgryzać. Prawidłową czynnością jest, aby pacjent połknął tabletkę w całości i popił szklanką wody.

Preparaty dostępne w aptece z pantoprazolem można spotkać w dwóch dawkach, tj. 20 mg i 40 mg. Dawkę oraz częstotliwość stosowania preparatu ordynuje lekarz w zależności od jednostki chorobowej. 

Pamiętaj, że dostępność preparatów z pantoprazolem w pobliskich aptekach sprawdzisz za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania pantoprazolu ?

Pantoprazol, jak każda substancja czynna, ma pewne przeciwwskazania do zastosowania. Pantoprazolu nie powinny zażywać osoby, które są na niego uczulone. Ponadto, specjaliści nie zalecają jego stosowania w przypadku przyjmowania niektórych leków, m.in. substancjami leczniczymi stosowanymi w terapii HIV (np. atazanawir). Takie połączenie nie jest zalecane, ponieważ wchłanianie leków skierowanych przeciw wirusowi HIV jest zależne od kwaśnego pH soku żołądkowego, a jednoczesne podanie ich z inhibitorami pompy protonowej mogłoby spowodować ich zmniejszoną dostępność. W ten sposób terapia HIV miałaby zmniejszoną skuteczność działania. 

Zażywanie pantoprazolu jest także przeciwwskazane przy wykonywaniu badań laboratoryjnych wykrywających guzy neuroendokrynne. Leczenie pantoprazolem powinno się przerwać na co najmniej 5 dni przed pomiarem stężenia chromograniny A, ponieważ obniżenie kwasowości soku żołądkowego powoduje wzrost wydzielania chromograniny.

Jakie są skutki uboczne stosowania pantoprazolu ?

Stosowanie pantoprazolu, podobnie jak każdej innej substancji czynnej, może nieść za sobą pewne skutki uboczne. Do działań niepożądanych pantoprazolu możemy zaliczyć:

  • zwiększone ryzyko zakażeń przewodu pokarmowego - dzieje się tak w wyniku podwyższenia pH w żołądku. Niskie pH, naturalnie tam panujące, stanowi jeden z naturalnych mechanizmów obronnych przed drobnoustrojami spożywanymi z pokarmem. Stosowanie pantoprazolu, jak i innych leków z grupy IPP, może zwiększyć ryzyko rozwoju zakażeń spowodowanych przez np. Clostridium difficile;
  • niedobory żelaza, wapnia czy witaminy B12 - w wyniku zmniejszenia kwasowości żołądka dochodzi do zmniejszonego wchłaniania tychże substancji z przewodu pokarmowego;
  • zwiększone ryzyko złamań kości - długotrwałe stosowanie pantoprazolu oraz przyjmowanie jego dużych dawek. może zwłaszcza u osób starszych. zwiększyć ryzyko złamań kości biodrowej czy kości nadgarstka.

Ponadto pantoprazol może prowadzić do wystąpienia biegunek, zaparć, wzdęć, bólów głowy czy wystąpienia reakcji alergicznych w postaci wysypek.

Bibliografia:

  1. Pantoprazol Teva, 20 mg, tabletki dojelitowe. Charakterystyka Produktu Leczniczego. Dostępne na: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/27071/characteristic. (Dostęp: 04.2023). 
  2. Rutter, P. (2018). Opieka farmaceutyczna. Objawy, rozpoznanie i leczenie. Edra Urban&Partner, Wrocław, s. 180-181.
  3. Tuszyński, P.K. (2021). Schorzenia Układu Pokarmowego. Farmakoterapia dolegliwości i chorób przewlekłych. Wydawnictwo Farmaceutyczne, Kraków, s. 17-23.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Więcej artykułów