Symetykon - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Symetykon jest związkiem powierzchniowo czynnym, który zmniejszając napięcie powierzchniowe, rozbija pęcherzyki gazu znajdujące się w jelitach i łagodzi dokuczliwe wzdęcia. Jak działa symetykon i w jakich preparatach się znajduje? Czy podczas stosowania symetykonu mogą wystąpić skutki uboczne?

Artykuł rekomendowany przez:
Kapsułki z symetykonem rozsypane obok buteleczki.

Jak działa symetykon?

Symetykon to związek chemiczny, będący mieszaniną polidimetylosiloksanu i krzemionki. Wykazuje właściwości o charakterze powierzchniowo-czynnym, zmniejszając napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu znajdujących się w przewodzie pokarmowym. W rezultacie dochodzi do rozbicia pęcherzyków, zaś uwolnione gazy wchłaniane są przez jelita lub usuwane z organizmu podobnie jak masy kałowe - za pomocą ruchów perystaltycznych.

W jakich jednostkach chorobowych stosuje się symetykon?

Preparaty z symetykonem są wskazane w przebiegu dolegliwości żołądkowo-jelitowych, którym towarzyszy gromadzenie się gazów, np. wzdęć. Symetykon jest również wykorzystywany przed i po zabiegach operacyjnych w obrębie przewodu pokarmowego oraz w przypadku wzmożonego powstawania gazów w okresie pooperacyjnym. Ponadto stosuje się go przed zabiegami diagnostycznymi w okolicach brzucha, np. przed badaniami radiologicznymi i ultrasonograficznymi oraz gastroskopią.

Symetykon jest wykorzystywany także u niemowląt w celu łagodzenia objawów towarzyszących kolce jelitowej. W tym przypadku stosuje się preparaty w postaci kropli, podawane dziecku przed każdym karmieniem piersią lub mlekiem modyfikowanym, zgodnie z zaleceniami producenta. 

Czy istnieją przeciwwskazania i skutki uboczne stosowania symetykonu?

Symetykon jest związkiem, który nie wchłania się z przewodu pokarmowego i w niezmienionej formie jest wydalany z organizmu, dzięki czemu posiada bardzo dobry profil bezpieczeństwa. Przeciwwskazaniem do stosowania leków i wyrobów medycznych, zawierających w składzie symetykon, jest niedrożność jelit oraz uczulenie na substancję czynną lub substancje pomocnicze, znajdujące się w preparacie. 

Symetykon nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i nie odnotowano jego interakcji z innymi lekami. W związku z tym, że symetykon jest substancją fizjologicznie obojętną, przyjęcie nawet wysokich dawek jest dobrze tolerowane przez organizm. Ryzyko zatrucia preparatami zawierającymi symetykon jest minimalne.

Preparaty zawierające w składzie symetykon

Symetykon jest związkiem występującym w preparatach o statusie leku lub wyrobu medycznego (Spumax wzdęcia, Ulgix wzdęcia, Ulgasim, Symetykon Max APTEO). Na rynku dostępny jest w postaci zawiesiny, kapsułek twist-off, granulatów, kapsułek i tabletek do rozgryzania. Wchodzi on też w skład preparatów złożonych, w których poza symetykonem mogą znajdować się:

  • wodorowęglan magnezu i glinu - takie połączenie stosowane jest w przebiegu zgagi i nadkwaśności żołądka z towarzyszącymi wzdęciami;
  • makrogole (Dicopeg Si) - połączenie symetykonu i makrogoli jest wykorzystywane w celu leczenia zaparć oraz eliminacji nadmiernej ilości gazów;
  • węgiel aktywny (Kebene Plus) - preparaty tego typu przeznaczone są do łagodzenia wzdęć, uczucia pełności, odbijania i bólu brzucha;
  • alweryna - połączenie to ma na celu leczenie stanów skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego i jest stosowane w łagodzeniu dolegliwości bólowych m.in. w zespole jelita drażliwego (IBS) lub bolesnej uchyłkowatości jelita grubego; 

Wybrane preparaty znajdziesz i zarezerwujesz przed portal KtoMaLek.pl.

Co jeszcze warto wiedzieć o preparatach z symetykonem?

Symetykon znajduje się także w wieloskładnikowych preparatach o działaniu przeczyszczającym, stosowanych w celu oczyszczania jelit, m.in. przed badaniem endoskopowym jelita lub badaniem radiologicznym. Przyjmują one postać proszku przeznaczonego do sporządzania roztworu doustnego. Stosowanie leku rozpoczyna się już w dniu poprzedzającym badanie diagnostyczne. Po przyjęciu pierwszej porcji roztworu nie należy już jeść pokarmów stałych, z kolei w dniu badania nie powinno się przyjmować żadnych płynów 2h przed planowaną procedurą.

Bibliografia:

  1. Espumisan 40 mg. Charakterystyka Produktu Leczniczego. Dostępne na: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/2268/characteristic. (Dostęp: 04.2023)
  2. Simetykon. Baza leków. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=747. (Dostęp: 04.2023)
  3. Clensia, proszek do sporządzania roztworu doustnego. Charakterystyka Produktu Leczniczego. Dostępne na: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/35148/characteristic. (Dostęp: 04.2023).

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Leki i farmacja

Więcej artykułów