Leki na potencję - działanie, rodzaje, przeciwwskazania, możliwe działania niepożądane

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-12-20 16:56
Niebieskie leki na potencję rozsypane na niebieskim tle.

Współczesna medycyna oferuje szereg rozwiązań dla mężczyzn borykających się z problemami potencji. Zaburzenia erekcji mogą mieć podłoże fizyczne lub psychologiczne. Leki na potencję to jeden z popularniejszych sposobów leczenia tego problemu. Jak działają leki na potencję? Jakie są przeciwwskazania i skutki uboczne ich stosowania?

Zaburzenia erekcji - czym są?

Problemy z potencją to wstydliwy temat, o którym mężczyźni niechętnie rozmawiają. Nie szukają pomocy u specjalistów, lecz próbują poradzić sobie na własną rękę. Wpływ zachodniej kultury, stereotypowego mężczyzny gotowego do stosunku o każdej porze dnia i nocy, nie ułatwia sprawy.

Zaburzenia erekcji są problemem, który niezależnie od przyczyny wpływa na sferę psychiczną, emocjonalną i społeczną dotkniętych tym problemem mężczyzn. Dlatego tak ważne jest ich skuteczne leczenie.

Zaburzenia erekcji definiuje się jako niezdolność do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego, wynikającą z niepełnej erekcji, jej braku lub trudności w jej utrzymaniu. 

Przyczyny zaburzeń potencji

Istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do zaburzeń erekcji. 

Przyczyny fizyczne, takie jak:

mogą zaburzać prawidłową pracę naczyń krwionośnych i układu nerwowego, co z kolei wpływa na krążenie krwi w okolicach narządów płciowych. 

Aspekty psychologiczne, takie jak stres, lęk, depresja czy niskie poczucie własnej wartości, również mogą odgrywać kluczową rolę w kształtowaniu problemów z erekcją.

Leczenie zaburzeń erekcji

W procesie leczenia problemów z potencją kluczowym aspektem jest rozpoznanie przyczyny problemu. Czasami jedyne, co należy zrobić, to zmiana stylu życia. Zdrowie seksualne mężczyzny jest w dużym stopniu zależne od tego, jak dba on o siebie na co dzień. Regularne uprawianie sportu, odpowiednia dieta czy unikanie używek, oprócz zmian fizjologicznych, prowadzą także do poprawy stanu psychicznego. Dbanie o te aspekty może rozwiązać niektóre z przyczyn zaburzeń erekcji.

Zidentyfikowanie chorób podstawowych, jak miażdżycy tętnic, cukrzycy czy depresji pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia przyczynowego. Takie postępowanie przekłada się na poprawę funkcji seksualnych.

Jakie są dostępne leki na potencję?

Wśród leków poprawiających erekcję zdecydowany prym wiodą inhibitory fosfodiesterazy 5 (inhibitory PDE-5), takie jak:

W leczeniu zaburzeń erekcji stosuje się także leczenie przyczynowe (np. cukrzycy). Czasem sięga się także po alprostadyl czy testosteron w postaci żeli docewkowych lub iniekcji.

Jak działają leki na potencję?

Podczas pobudzenia seksualnego, w wyniku pewnych reakcji chemicznych i rozszerzenia naczyń krwionośnych, do ciał jamistych prącia napływa krew. Leki takie jak sildenafil blokują mechanizm odpowiedzialny za proces odwrotny, czyli odpływ krwi. Dzięki temu wzwód utrzymuje się dłużej i łatwiej go w pełni osiągnąć. Do jego wystąpienia wciąż jednak potrzebny jest bodziec seksualny.

W aptekach od niedawna można otrzymać bez recepty leki (tabletki) na potencję, takie jak sildenafil w dawkach 25 i 50 mg, a także tadalafil w dawkach 5 i 10 mg. Czy leki na potencję są szkodliwe? Substancje te, stosowane w wymienionych dawkach i zgodnie z zaleceniami producenta, są uznawane za bezpieczne.

Dostępność poszukiwanych preparatów w pobliskich aptekach sprawdzisz wygodnie bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.

Leki na potencję - przeciwwskazania

Niestety leki na zaburzenia erekcji nie są dla każdego. Jest to związane z ich mechanizmem działania. Wpływają one przede wszystkim na układ krwionośny, dlatego nie są zalecane u osób:

Osoby z powyższymi schorzeniami w pierwszej kolejności powinny zgłosić się do lekarza. Oceni on możliwości stosowania tych leków lub wskaże inne rozwiązania problemu.

Leki na potencje - skutki uboczne

Inhibitor PDE-5 (sildenafil, wardenafil czy tadalafil) mogą powodować wiele działań niepożądanych. Wśród nich najczęściej występują:

Poważne działania niepożądane zdarzają się rzadko, a zalicza się do nich:

  • przekrwienie, łzawienie i ból oczu, powiązane z zaburzeniami widzenia;
  • zaburzenia pracy serca;
  • udar;
  • zawał;
  • omdlenia;
  • obecność krwi w spermie i krwawienia z prącia.

Naturalne leki na potencję

Do dyspozycji mężczyzn z problemami ze wzwodem są, oprócz leków syntetycznych, środki naturalne. Mogą to być np. zioła lub aminokwasy, takie jak L-argininina. Ich działanie najczęściej opiera się na zwiększeniu ilości produkowanego tlenku azotu, który jest niezbędny do osiągnięcia erekcji. Mogą wpływać także na produkcję testosteronu, wspomagać pracę gruczołu krokowego czy działać przeciwstresowo. 

Do wytwarzania ziołowych środków na potencję wykorzystuje się ekstrakty z roślin, takich jak:

  • żeń-szeń;
  • buzdyganek nadziemny;
  • korzeń maca;
  • palma sabałowa;
  • damiana pustynna;
  • miłorząb japoński;
  • lukrecja.

Bibliografia:

  1. Grabski, M., Cichoń, W. (2016). Zaburzenia erekcji. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji. (Dostęp: 08.2023)
  2. Grabski, M., Cichoń, W. (2015). Zaburzenia erekcji – leczenie farmakologiczne i operacyjne. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/leczenie/104119,zaburzenia-erekcji-leczenie-farmakologiczne-i-operacyjne. (Dostęp: 08.2023)
  3. Jakima, S., Zakliczyńska, H. (2018). Zaburzenia erekcji w praktyce lekarza rodzinnego. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/170576,zaburzenia-erekcji-w-praktyce-lekarza-rodzinnego. (Dostęp: 08.2023)

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów