Tadalafil - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-11-20 17:13
Biały tabletki wysypane ze szklanego słoiczka.

Tadalafil, obok sildenafilu, jest jednym z najpopularniejszych leków stosowanych w zaburzeniach erekcji. Od niedawna można otrzymać go w aptekach bez recepty. Jak działa tadalafil? Jakie są możliwe skutki uboczne i czy istnieją przeciwwskazania do stosowania tadalafilu?

Jakie są wskazania do stosowania tadalafilu?

Tadalafil, w zależności od dawki, jest wskazany w leczeniu zaburzeń erekcji u dorosłych mężczyzn oraz w łagodnym rozroście gruczołu krokowego. Zaburzenia erekcji definiuje się jako stałą niezdolność do osiągnięcia i utrzymania erekcji, która pozwala na odbycie satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Dane epidemiologiczne pokazują, że problem ten dotyka coraz większej grupy mężczyzn na całym świecie. Zaburzenia erekcji mogą być spowodowane przez problemy na tle psychogennym, jak również organicznym czy mieszanym. Okazuje się, że dominujący wpływ mają czynniki organiczne, czyli wywołane przez jakąś jednostkę chorobową. 

Do schorzeń, które mogą przyczyniać się do wystąpienia zaburzeń erekcji należą m.in.: 

Leki na zaburzenia erekcji - tadalafil czy sildenafil?

Leki stosowane w zaburzeniach potencji powinny być dobrane w zależności od przyczyny dysfunkcji oraz pod kątem występujących chorób, np. nadciśnienia czy cukrzycy. Przed wdrożeniem leczenia warto podjąć się szeregowi badań dodatkowych, które mogą okazać się przydatne przy rozpoznaniu przyczyny występowania zaburzeń erekcji. 

Istnieją także leki, które w sposób niezależny od przyczyny mogą powodować wystąpienie erekcji. Substancje te nie działają automatycznie po zażyciu, a ich skuteczność wymaga dodatkowo stymulacji seksualnej. Do tego typu preparatów zalicza się leki z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Mechanizm działania tych leków polega na pomocy w rozszerzeniu naczyń krwionośnych w okolicy członka, co po stymulacji seksualnej prowadzi do napływu krwi i umożliwia osiągnięcie wzwodu. Do inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 należy sildenafil i tadalafil. To leki pierwszego rzutu w leczeniu zaburzeń erekcji. Zarówno tadalafil jak i sildenafil są substancjami dostępnymi bez recepty w wybranych dawkach. 

Wybrane preparaty znajdziesz i zarezerwujesz w aptece za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Dawkowanie tadalafilu i czas działania

Tadalafil jest dostępny w aptekach w dawkach 5 mg, 10 mg i 20 mg. Tadalafil dostępny bez recepty występuje w dawce 10 mg. Minimalny czas niezbędny do rozpoczęcia działania tadalafilu określa się jako 30 minut przed planowaną aktywnością seksualną. Skuteczność tadalafilu w poprawie erekcji i zdolności do udanego stosunku seksualnego obserwuje się do 36 godzin po zażyciu leku. Bez konsultacji lekarskiej substancja nie powinna być stosowana częściej niż raz w tygodniu. 

Sildenafil a tadalafil

Zastąpienie sildenafilu przez tadalafil wiąże się z kilkoma korzyściami. Substancje te różnią się czasem działania. Skuteczność tadalafilu określa się na 36 godzin po zażyciu, natomiast sildenafil poprawia zdolność do osiągnięcia erekcji do 8 godzin. 

Przyjmowanie tadalafilu z alkoholem nie wpływa na zmianę stężenia obu substancji we krwi. Samo przyjmowanie alkoholu może powodować jednak trudności z osiągnięciem erekcji, a ponadto duże ilości alkoholu mogą prowadzić do wystąpienia zawrotów głowy.

Tadalafil - możliwe skutki uboczne

Działania niepożądane po stosowaniu tadalafilu najczęściej mają charakter łagodny lub umiarkowany i przemijający. Częściej obserwuje się je w pierwszym miesiącu stosowania leku. Do najczęściej występujących skutków ubocznych po zażyciu tadalafilu należą m.in.

  • bóle i zawroty głowy
  • zaczerwienienie twarzy;
  • przekrwienie błony śluzowej nosa; 
  • bóle mięśni i pleców;
  • niestrawność.  

Należy jednak pamiętać, że częstość występowania skutków ubocznych zwiększa się wraz ze zwiększeniem dawki tadalafilu. Istotne jest więc przestrzeganie zasad stosowania leku, a w sytuacji, gdy pacjent odbywa częste i spontaniczne stosunki seksualne, warto skonsultować się z lekarzem w celu optymalizacji dawki i częstości przyjmowania preparatu.  

Do poważnych, jednak nie występujących często, działań niepożądanych po spożyciu tadalafilu zalicza się m.in. udar, napady drgawek, zawał mięśnia sercowego czy komorowe zaburzenia rytmu serca. Ryzyko tych skutków ubocznych jest wyższe wśród pacjentów obciążonych czynnikami ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego.

Bibliografia:

  1. Tadalafil Teva, 5 mg, tabletki powlekane. Charakterystyka Produktu Leczniczego. Dostępne na: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/34569/characteristic. (Dostęp: 11.2023).
  2. Tadalafil Maxon, 10 mg, tabletki powlekane. Charakterystyka Produktu Leczniczego.Dostępne na: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/38355/characteristic. (Dostęp: 11.2023)
  3. Dęmbe, K. i in. (2013). Zastosowanie inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5) w leczeniu zaburzeń erekcji w praktyce ogólnolekarskiej. Kardiologia w praktyce, Vol. 7, nr 4(26).
  4. Tadalafil. Medycyna Praktyczna. Baza Leków. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=4346. (Dostęp: 11.2023).

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów