Sildenafil - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Sildenafil jest najbardziej znanym lekiem stosowanym w zaburzeniach erekcji. Jego działanie ujawnia się po około godzinie od zażycia tabletki. Jak prawidłowo dawkować sildenafil? Kto powinien zachować szczególną ostrożność w trakcie jego stosowania?

Artykuł rekomendowany przez:
Błękitne tabletki zawierające sildenafil.

Zaburzenia erekcji - czynniki ryzyka

Zaburzeniami erekcji określa się stałą niezdolność do osiągnięcia i utrzymania erekcji, w stopniu pozwalającym na odbycie satysfakcjonującego stosunku płciowego. Dane epidemiologiczne pokazują, że problem ten dotyka coraz większej grupy mężczyzn na całym świecie. Zaburzenia erekcji mogą występować na podłożu psychogennym, organicznym lub mieszanym. Do końca lat 80. XX w. uważano, że większość przypadków ma podłoże psychogenne, obecnie jednak wskazuje się na dominującą rolę czynników organicznych. Wśród nich wyróżnia się m.in.:

Leczenie zaburzeń erekcji - czy wystarczą tabletki?

Leczenie zaburzeń erekcji powinno mieć charakter przyczynowy. Należy wykonać panel badań dodatkowych, w celu rozpoznania choroby pierwotnej, a następnie podjąć jej leczenie. U pacjentów zmagających się z cukrzycą dąży się do wyrównania poziomu glukozy we krwi, zaś u chorych na nadciśnienie i miażdżycę, do unormowania wartości ciśnienia tętniczego i parametrów lipidowych. 

Lekami, które w sposób niezależny od przyczyny wpływają na wystąpienie erekcji są inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Nieskuteczność PDE5 może być związana z zaburzeniami anatomicznymi, takimi jak zanik ciał jamistych prącia, co wynika z mechanizmu działania tej grupy preparatów. Do inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 zalicza się:

Są to preparaty pierwszego rzutu w leczeniu zaburzeń erekcji. 

Wybrane leki znajdziesz i zarezerwujesz w wybranej aptece za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Sildenafil - właściwości i wskazania

Sildenafil jest wskazany w leczeniu zaburzeń erekcji u mężczyzn powyżej 18 roku życia. Należy do leków, będących inhibitorami fosfodiesterazy typu 5. PDE5 to enzym, którego zahamowanie prowadzi do rozluźnienia mięśni gładkich ciał jamistych prącia. Dzięki temu ciała jamiste są zdolne do napełnienia się krwią, co umożliwia osiągnięcie wzwodu. Sildenafil nie jest jednak lekiem, który prowadzi do erekcji automatycznie po zażyciu leku. Do jego działania niezbędna jest stymulacja seksualna. 

Sildenafil stosowany jest także w leczeniu niektórych przypadków nadciśnienia płucnego, ponieważ zwiększa tolerancję wysiłku i łagodzi objawy choroby. W tym wskazaniu sildenafil podaje się pacjentom w różnym wieku, nawet niemowlętom.

Jak dawkować preparaty z sildenafilem?

Leki z sildenafilem stosowane w zaburzeniach erekcji zarejestrowane są w dawkach 25, 50 oraz 100 mg. Dawki 25 i 50 mg są dostępne bez recepty. 

Zalecaną dawką jest 50 mg przyjęte na godzinę przed planowaną aktywnością seksualną. W razie potrzeby można zwiększyć ilość przyjętej substancji do 100 mg lub zmniejszyć do 25 mg. Nie należy przyjmować preparatu częściej niż raz na dobę. Warto pamiętać, że zażycie sildenafilu z posiłkiem może opóźnić jego działanie.

Kto nie powinien stosować sildenafilu?

Przeciwwskazaniami do stosowania sildenafilu jest uczulenie na substancję czynną oraz ciężkie choroby układu sercowo-naczyniowego, takie jak niewydolność serca i niestabilna dławica piersiowa. Sildenafilu nie powinni stosować pacjenci leczeni za pomocą azotanów organicznych (nitrogliceryna, diazotan izosorbidu, monoazotan izosorbidu) oraz molsidominy, ze względu na ryzyko niedociśnienia. Należy wtedy zachować co najmniej 24 godziny odstępu od zażycia powyższych leków i rozpocząć stosowanie sildenafilu od dawki 25 mg. Leczenie sildenafilem jest również przeciwwskazane u pacjentów ze zmianami degeneracyjnymi siatkówki.

Jakie są działania niepożądane sildenafilu?

Najczęściej występującymi skutkami ubocznymi sildenafilu są:

  • bóle i zawroty głowy,  
  • zaburzenia widzenia barwnego,  
  • uderzenia gorąca, 
  • uczucie zatkanego nosa, 
  • niestrawność, 
  • zaczerwienienie skóry.

Bibliografia:

  1. Sildenafil Pfizer, 25 mg, tabletki powlekane. Charakterystyka Produktu Leczniczego. Dostępne na: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl. (Dostęp: 01.2023)
  2. Dęmbe, K. i in. (2013). Zastosowanie inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5) w leczeniu zaburzeń erekcji w praktyce ogólnolekarskiej. Kardiologia w praktyce, Vol. 7, nr 4(26)

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Więcej artykułów