Sprawdzamy dostępność
leków w 10 940 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceLeki działające na układ renina-angiotensyna
W tej kategorii znajdziesz produkty obniżające ciśnienie tętnicze krwi.
Leki działające na układ renina-angiotensyna
Jak działa układ renina-angiotensyna-aldosteron (RAA)?
Układ renina - angiotensyna - aldosteron (układ RAA) jest jednym ze skomplikowanych łańcuchów wzajemnych zależności w naszym organizmie, który odgrywa istotną rolę między innymi w rozwoju nadciśnienia tętniczego i przerostu mięśnia sercowego.
Renina jest związkiem produkowanym w nerkach, wpływa na powstawanie angiotensyny I. Im więcej jest reniny, tym więcej powstaje angiotensyny I, która z kolei, dzięki enzymowi konwertazie, przechodzi w angiotensynę II. Ten związek ma bardzo liczne działania na nasz organizm, miedzy innymi kurczy naczynia (co powoduje wzrost ciśnienia tętniczego) i przyczynia się do tak zwanego remodelingu mięśnia sercowego. Powoduje także wzrost produkcji aldosteronu w nadnerczach.
Aldosteron z kolei wpływa między innymi na nerki i skłania je do oszczędzania sodu. Sód zatrzymuje wodę w naczyniach i w konsekwencji przyczynia się do wzrostu ciśnienia tętniczego.
Jakie leki wpływają na układ renina-angiotensyna-aldosteron (RAA)?
W leczeiu nadciśnienia tętniczego sięga się po kombinacje rożnych leków wpływających na układ renina-angiotensyna-aldosteron:
- inhibitory konwertazy angiotensyny blokują powstawanie angiotensyny II;
- nowe leki z grupy sartanów blokują działania już powstałej angiotensyny II;
- beta-blokery między innymi zmniejszają ilość wydzielanej reniny;
- leki blokujące działanie aldosteronu.
Nadciśnienie tętnicze wiąże się z nadreaktywnością układu RAA, a leki hamujące jego działanie, takie jak inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę (angiotensin- converting enzyme inhibitors – ACE-I) oraz blokery receptora angiotensyny (angiotensin receptor blockers – ARB), popularnie nazywane sartanami, są powszechnie stosowane w obniżaniu ciśnienia tętniczego. Obie grupy mają za zadanie ograniczyć stymulację przez angiotensynę receptora AT1, która ma niekorzystne konsekwencje: zwężenie naczyń, stymulację włóknienia, procesy zapalne czy działanie prozakrzepowe. Mimo tej wspólnej cechy różnice między ACE-I a ARB są znaczące.
Inhibitory konwertazy angiotensyny oraz antagoniści receptorów angiotensynowych (sartany) to leki działające na układ renina-angiotensyna-aldosteron, ale w nieco inny sposób. Inhibitory ACE, w odróżnieniu od sartanów, powodują wzrost stężeń bradykininy i zmniejszają stężenie angiotensyny II w osoczu. To dwa bardzo korzystne mechanizmy działania, przekładające się na poszerzenie naczyń, efekt profibrynolityczny, przeciwzakrzepowy, hipotensyjny, przeciwmiażdżycowy. Podsumowując można powiedzieć, że inhibitory konwertazy angiotensyny działają bardzo dobrze hipotensyjnie poprzez spadek oporu obwodowego, korzystny wpływają na przebudowę tętnic, wykazują działanie przeciwmiażdżycowe oraz pozytywnie wpływają na przebudowę lewej komory.
Sartany stosuje się zwykle jako leki drugiego rzutu w leczeniu nadciśnienia, ponieważ zdarza się, że inhibitory ACE powodują działania niepożądane – najczęściej uporczywy kaszel.
Jeśli pacjent wymaga znacznej redukcji ciśnienia, to zwykle stosuje się kombinacje leków, najczęściej jest to połączenie leku hamującego układ renina-angiotensyna z lekiem moczopędnym albo połączenie leku hamującego układ renina-angiotensyna z antagonistą wapnia.