Lista leków zagrożonych wywozem – co się zmieniło? (wrzesień 2023 r.)

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-09-27 18:33
Białe i kolorowe tabletki oraz kapsułki na żółtym tle.

Z dniem 25 września 2023 r. wszedł w życie znowelizowany wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności Polsce. Pojawiło się na nim kilka nowych pozycji, a zaledwie jeden lek został z niego usunięty.

Lista antywywozowa (wrzesień 2023 r.) – co warto wiedzieć?

Lista leków zagrożonych brakiem dostępności aktualizowana jest średnio co dwa miesiące. Celem wykazu jest ograniczenie nielegalnego wywozu leków poza granice kraju i tym samym zabezpieczenie interesu polskich pacjentów. 

Jakie leki trafiają do wykazu? To te farmaceutyki, których braki zgłosiło co najmniej 5 proc. aptek ogólnodostępnych w danych województwie. Dane te zbierane są przez Wojewódzkie Inspektoraty Farmaceutyczne, które przekazują je do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Zgromadzone informacje następnie są przekazywane do Ministerstwa Zdrowia, które opracowuje je i prezentuje w formie wykazu, publikowanego w ramach obwieszczenia Ministra Zdrowia.

Wrześniowa lista leków refundowanych liczy 214 pozycji (w sumie 259 produktów). Dodatkowym monitorowaniem objęto siedem nowych produktów, a jeden usunięto z wykazu.

Jakie leki dodano do wykazu leków zagrożonych brakiem dostępności?

Wrześniowa lista antywowozowa została poszerzona o 7 nowych pozycji. To cewniki urologiczne EasiCath i SpeediCath , dostępne w różnych rozmiarach zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet, a także dla dzieci.

  • EasiCath - Jednorazowy cewnik powlekany - Nelaton dla kobiet, Ch 10, Ch 12, Ch 14;
  • EasiCath - Jednorazowy cewnik powlekany - Nelaton dla mężczyzn, Ch 10, Ch 12, Ch 14;
  • SpeediCath - Gotowy do użycia hydrofilowy cewnik urologiczny. Nelaton dla chłopców: CH/FR 6/2,0 mm; CH/FR 8/2,7 mm; CH/FR 10/3,3 mm; CH/FR 12/4,0 mm;
  • SpeediCath - Gotowy do użycia hydrofilowy cewnik urologiczny. Nelaton dla kobiet: CH/FR 6/2,0 mm; CH/FR 8/2,7 mm; CH/FR 10/3,3 mm; CH/FR 12/4,0 mm; CH/FR 14/4,7 mm; CH/FR 16/5,3 mm;
  • SpeediCath - Gotowy do użycia hydrofilowy cewnik urologiczny. Nelaton dla mężczyzn: CH/FR 8/2,7 mm; CH/FR 10/3,3 mm; CH/FR 12/4,0 mm; CH/FR 14/4,7 mm; CH/FR 16/5,3 mm; CH/FR 18/6,0 mm;
  • SpeediCath - Gotowy do użycia hydrofilowy cewnik urologiczny. Nelaton dziecięcy: CH/FR 6/2,0 mm; CH/FR 8/2,7 mm; CH/FR 10/3,3 mm;
  • SpeediCath - Gotowy do użycia hydrofilowy cewnik urologiczny. Tiemann dla mężczyzn: CH/FR 10/3,3 mm; CH/FR 12/4,0 mm; CH/FR 14/4,7 mm.

Które leki wykreślono z wykazu?

Z wykazu zniknęła zaledwie jedna pozycja – insulina Mixtard 40 Penfill (zawiesina do wstrzykiwań, 100 j.m./ml, 5 wkładów 3 ml), która od dłuższego czasu jest praktycznie niedostępna w aptekach. W wykazie pozostały dwa warianty leku – Mixtard 30 Penfill i Mixtard 50 Penfill.

Jakie inne leki widnieją w wykazie?

Lista antywywozowa okresowo wydłuża się lub bywa skracana, lecz część leków widnieje na niej od wielu miesięcy, a niekiedy lat. To między innymi:

Leki trudno dostępne - jak ich szukać?

Każdego dnia wielu pacjentów próbuje zrealizować recepty na leki trudno dostępne, lecz często jest to utrudnione. Szukanie na własną rękę apteki, które ma na stanie poszukiwany lek, może zająć bardzo dużo czasu. Dzięki wyszukiwarce KtoMaLek.pl ten proces może być dużo prostszy i przede wszystkim szybszy.

Za pośrednictwem KtoMaLek.pl możesz sprawdzić dostępność leku w ponad 10 700 aptekach w Polsce. Wystarczy, że podasz nazwę miejscowości oraz nazwę leku, a wyszukiwarka wygeneruje listę okolicznych aptek, w których szukany przez Ciebie lek jest dostępny.

Co zrobić, jeśli w aptekach nie ma mojego leku?

Jeżeli w aptekach nie ma Twojego leku, możesz zapisać się do systemu powiadomień w KtoMaLek.pl. Podaj swój adres e-mail, a my poinformujemy Cię o dostępności leku, gdy pojawi się on w pobliskich aptekach.

Źródło:

  1. Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 21 września 2023 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.  https://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2023/84/akt.pdf 

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów