Jak przebiega diagnostyka i leczenie przepukliny pachwinowej?
Przepuklina pachwinowa może być nabytym oraz wrodzonym problemem zdrowotnym. Choć często nie powoduje dolegliwości bólowych, zaniedbana może prowadzić do zagrażających zdrowiu i życiu powikłań. W jaki sposób diagnozuje się i leczy przepuklinę pachwinową?
Czym jest przepuklina pachwinowa?
Przepuklina pachwinowa należy do przepuklin brzusznych. Znacznie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. U płci pięknej częstsza jest bowiem przepuklina udowa, przepuklina kresy białej czy przepuklina pępkowa.
Do powstania przepukliny pachwinowej dochodzi, gdy w kanale pachwinowym obecny jest niezarośnięty wyrostek pochwowy, który zaczynają wypełniać narządy i inne struktury jamy brzusznej. Całość uwypukla się w okolicy pachwin jako guz o miękkiej konsystencji.
Wśród przepuklin pachwinowych wyróżnia się zarówno te wrodzone, jak i nabyte. Można je podzielić również na proste czy skośne.
Przepuchlina pachwinowa u mężczyzn i dzieci
U dzieci stosunkowo częstą wadą wrodzoną bywa przepuklina pachwinowa. Występuje częściej u chłopców niż dziewczynek i wymaga leczenia operacyjnego. Zazwyczaj jest to wada obserwowana jednostronnie. Warto zwrócić uwagę, że w populacji osób dorosłych brzuszna przepuklina pachwinowa u mężczyzn jest także bardziej powszechna niż u kobiet.
Przepuklina pachwinowa - objawy
Przepuklina pachwinowa objawia się w postaci niebolesnego guza o miękkiej strukturze. Zlokalizowany jest, jak sama nazwa wskazuje, w okolicy pachwinowej. Warto zwrócić uwagę na ruchomość zmiany i fakt, czy w jakiś konkretnych sytuacjach (np. płacz, wysiłek fizyczny) ulega powiększeniu. W niektórych pozycjach, np. na leżącą, może okazać się możliwe odprowadzenie zawartości przepukliny z powrotem do jamy brzusznej.
Gdy dojdzie do uwięźnięcia przepukliny, wówczas zmiana staje się bolesna oraz twarda.
Przepuklina pachwinowa - powikłania
Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem przepukliny pachwinowej jest jej uwięźnięcie, czyli swego rodzaju zakleszczenie struktur wypełniających przepuklinę. W przypadku, gdy dochodzi do zaklinowania w przepuklinie pachwinowej fragmentu pętli jelita, u pacjenta pojawiają się objawy wskazujące na niedrożność. To stan, którego nie należy lekceważyć, gdyż brak reakcji może doprowadzić do powstania martwicy jelita.
Jak długo można chodzić z przepukliną pachwinową? - diagnostyka
W momencie zauważenia u siebie lub dziecka zmiany w okolicy pachwin, warto nie zwlekać, lecz tak szybko jak to możliwe, udać się na wizytę do lekarza. Zbada on przepuklinę palpacyjnie, oceni jej budowę i położenie oraz ustali dalsze postępowanie. W procesie diagnostyki przepukliny wykorzystywane są również badania radiologiczne, takie jak USG, rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa.
Wiele osób z niewielką przepukliną funkcjonuje w pełni normalnie i nie jest to wskazanie do pilnej operacji. Zdarzają się jednak sytuacje, w których interwencja chirurgiczna musi zostać pilnie podjęta.
Istnieje szereg niepokojących objawów, które powinny wzbudzić nasza czujność, gdy towarzyszą przepuklinie. Zalicza się do nich:
- bolesność guza;
- stwardnienie zmiany;
- nadmierna płaczliwość i niepokój - gdy przepuklina występuje u dziecka;
- wzdęcie brzucha;
- wymioty.
Na rynku dostępne są specjalne pasy przeciwprzepuklinowe, które mogą zostać zalecone przez lekarza.
Operacja przepukliny pachwinowej
Zarówno wrodzona, jak i nabyta przepuklina pachwinowa powinna być leczona operacyjnie. Zabieg wykonuje się u pacjentów w każdym wieku - u dzieci, ale także i u osób dorosłych. W niektórych przypadkach, gdy przepuklina nie wykazuje ryzyka uwięźnięcia i pojawia się wyłącznie czasowo, pacjent może pozostawać pod obserwacją lekarską, bez konieczności wykonywania operacji.
Zabieg przeprowadzany jest zazwyczaj metodą laparoskopową, dzięki czemu powrót do zdrowia i pełnej sprawności osoby operowanej następuje naprawdę szybko.
Po zabiegu pacjent przebywa jeszcze jakiś czas w szpitalu, gdzie obserwowany jest jego stan i przekazane są zalecenia po operacji przepukliny pachwinowej. W pierwszym okresie po operacji chory musi uważać, aby nie podrażniać i nie uciskać operowanego obszaru. Wielu specjalistów zaleca swoim pacjentom korzystanie po operacji ze specjalnych elastycznych pasów przepuklinowych.
Pamiętaj, że dostępność poszukiwanych preparatów oraz pasów przepuklinowych w pobliskich aptekach sprawdzisz z łatwością za pomocą portalu KtoMaLek.pl.
Bibliografia:
- Janczak, D. (2017). Przepuklina. Chirurgia po Dyplomie, 01. Dostępne na: https://podyplomie.pl/chirurgia/25148,przepuklina. (Dostęp: 06.2023).
- Szymkiewicz, C. (2016). Przepuklina pachwinowa. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/ukladmoczowy/68660,przepuklina-pachwinowa. (Dostęp: 06.2023).
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.