Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Starszy mężczyzna układa swoje leki w organizerze na lekarstwa.

Które leki mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje z lekami na cukrzycę?

Leki na cukrzycę stanowią powszechnie wykorzystywaną grupę leków, gdyż cukrzyca stanowi często spotykaną chorobę metaboliczną. Choroba ta cechuje się zwiększonym poziomem cukru we krwi. Pacjenci cierpiący na cukrzycę leczeni są w sposób przewlekły - insulinami lub lekami przeciwcukrzycowymi. Niektóre leki na cukrzycę mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje z innymi środkami leczniczymi. Kiedy może dojść do interakcji leków przeciwcukrzycowych? W jaki sposób ich unikać?

Rysunkowa lekarka diagnozuje u pacjenta raka zoladka.

Rak żołądka - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, rokowania

Rak żołądka to stosunkowo częsty nowotwór złośliwy dotyczący układu pokarmowego. W Polsce jest siódmym pod względem częstości występowania nowotworem u mężczyzn i jedenastym u kobiet. Wskaźnik 5-letniego przeżycia przy wykryciu i leczeniu wczesnej postaci wynosi nawet 90-95%. Niestety, późne rozpoznanie znacznie zmniejsza szanse na wyleczenie. Jak rozpoznać raka żołądka? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? I czy możliwe jest całkowite wyleczenie chorego z rakiem żołądka?

Grafika z okazji wyników plebiscytu na Przyjaciela Pacjenta roku 2022.

Zapytaj Farmaceutę - Przyjaciel Pacjenta 2022

Choć mieliśmy nadzieję, że rok 2022 okaże się nieco łagodniejszy niż poprzednie lata, stało się inaczej. Był to rok pełen narastających niepokojów i wyzwań, które niejednokrotnie wystawiały nas na ciężką próbę. Te niepokoje miały też swoje odzwierciedlenie w działalności platformy Zapytaj Farmaceutę. Pacjenci każdego dnia pytali o dostępność leków, których w aptekach brakowało od wielu miesięcy. Nie brakowało również pytań od osób z Ukrainy, które szukały fachowej porady farmaceutycznej. Farmaceuci wychodzili naprzeciw tym potrzebom, codziennie niosąc wsparcie wszystkim, którzy tego potrzebowali. Nadszedł więc czas, aby sprawdzić, kto w tym roku został nagrodzony tytułem „Przyjaciel Pacjenta”.

Diagnosta bada krew pacjenta pod kątem stężenia wolnej trijodotyroniny FT3.

FT3 (wolna trijodotyronina) — jakie są normy?

Gdy pacjent skarży się na permanentne zmęczenie, senność, kłopoty z koncentracją, większą męczliwość i zaburzenia snu, lekarz może podejrzewać zaburzenia pracy tarczycy. Konieczne jest wówczas wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych. Oprócz oznaczenia stężenia hormonu tyreotropowego (TSH) zaleca się też oznaczanie poziomu wolnej tyroksyny (FT4) i wolnej trijodotyroniny (FT3). Na podstawie uzyskanych wyników lekarz może stwierdzić, jaki rodzaj zaburzeń występuje u pacjenta. O czym świadczy podwyższony lub obniżony poziom FT3?

Różowe tabletki na turkusowym tle, zawierające ibuprofen.

Ibuprofen - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Ibuprofen jest lekiem, po który pacjenci bardzo chętnie sięgają w aptekach. Wykazuje on, oprócz działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego, także działania przeciwzapalne. Leki z ibuprofenem można stosować już u dzieci od 3. miesiąca życia. Ze względu na jego dużą popularność możemy go kupić w postaci tabletek, kapsułek, maści, żeli, czopków, zawiesin doustnych czy plastrów. Jakie dokładnie właściwości i zastosowanie ma ibuprofen? Czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do stosowania tego leku? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.