Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Cząsteczka acyklowiru.

Acyklowir- właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Acyklowir to substancja o działaniu przeciwwirusowym, która wykazuje skuteczność w leczeniu opryszczki wargowej, ospy wietrznej, półpaśca, cytomegalii (CMV) oraz wirusa Epsteina-Barr (EBV). W aptece możemy spotkać się z acyklowirem w postaci tabletek, maści do miejscowego stosowania na skórę czy w postaci maści do oczu. Jakie są przeciwwskazania do stosowania acyklowiru oraz czy dzieci i kobiety w ciąży mogą go stosować? Na te pytania odpowiedź znajdziesz poniżej.

Rozmaite leki wsypane do kartonowego pudełka.

Kolejna aktualizacja listy antywywozowej (styczeń 2023 r.)

Nie minęły dwa tygodnie od momentu obowiązywania nowej listy antywywozowej, a Ministerstwo Zdrowia opublikowała kolejny wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności. Nie sposób przeoczyć, że wykaz znacznie się wydłużył – dodatkowym nadzorem objęto ponad 50 nowych preparatów. Jednocześnie żaden z dotychczas figurujących na liście leków nie został wykreślony. Sprawdźmy, jakie zmiany wprowadzono na kolejnej, styczniowej liście.

Przyszłą mamę swędzi skóra na brzuchu, cierpi na cholestazę ciążową.

Cholestaza ciążowa- jak się objawia? Przyczyny i diagnostyka

Cholestaza ciążowa jest to jedna z chorób, która może pojawić się pod koniec ciąży. Jej głównym objawem jest bardzo intensywny świąd skóry, a choroba wynika głównie z zaburzonego odpływu żółci do dwunastnicy. Jakie są przyczyny cholestazy ciążowej oraz czy ma ona wpływ na kobietę ciężarną i płód? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej ze stwierdzoną cholestazą? Na te pytania odpowiedź znajdziesz poniżej

Rysunkowi farmaceuci i medycy przepakowują i dostarczają leki pacjentom.

Import interwencyjny – na ratunek, gdy brakuje leku. Na czym polega procedura importu leków z zagranicy?

Braki pewnych leków w ostatnich miesiącach stają się dla pacjentów coraz bardziej dotkliwe. Niektóre preparaty już wiele miesięcy temu zniknęły z obrotu i nic nie zapowiada, by prędko wróciły na apteczne półki. Doraźnym rozwiązaniem, które wykorzystuje się przy deficytach leków, jest import interwencyjny. Na czym polega ta procedura? Czy lek sprowadzany w jej ramach to zawsze ten sam preparat, którego zabrakło?

Dojrzała kobieta zażywa tabletkę będącą hormonalną terapią zastępczą.

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) - zalety i wady, wskazania do stosowania

Hormony to związki chemiczne odpowiedzialne za regulację pracy całego organizmu. To samo tyczy się również hormonów płciowych, których uwalnianie zmienia się wraz z wiekiem. W pewnym momencie życia kobiety - po przekwitaniu - dochodzi do zahamowania uwalniania tych hormonów, co jest całkowicie fizjologiczne, jednakże prowadzi do szeregu nieprzyjemności. Tutaj z pomocą przychodzi hormonalna terapia zastępcza (HZT). Jakie są wskazania do jej stosowania? Jakie są zalety HTZ? Czy posiada ona wady?

Mężczyzna chrapie podczas snu, może cierpieć na obturacyjny bezdech senny.

Obturacyjny bezdech senny i wiążące się z nim zagrożenia

Sen jest stanem czynnościowym, który wprowadza nasze ciało w bezruch oraz wycisza świadomość, pozwalając na odpoczynek i regenerację. Pełny, niezachwiany niczym sen jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Czasami dochodzi jednak do różnych zaburzeń sennych, prowadzących do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Do schorzeń związanych ze snem zalicza się m.in. obturacyjny bezdech senny. Jak rozpoznać oraz jak leczyć to schorzenie?

Rysunkowe ramię z widocznym implantem antykoncepcyjnym.

Implant antykoncepcyjny - skuteczność i działanie. Jakie są wady i zalety tej formy antykoncepcji?

Dobór właściwej metody antykoncepcji to kwestia niezwykle istotne nie tylko z uwagi na skuteczność czy wygodę stosowania, ale również z punktu widzenia wpływu na zdrowie kobiety. Jedną z nowoczesnych metod antykoncepcji jest implant antykoncepcyjny, zakładany na określony czas przez ginekologa. Jak działa implant antykoncepcyjny? Jakie są wady oraz zalety stosowania tej formy antykoncepcji?

Model 3D bakterii Escherichia coli.

Escherichia coli (pałeczka okrężnicy) – objawy zakażenia, leczenie, profilaktyka

Do rodzaju Escherichia należy gatunek bakterii Escherichia coli, który występuje w przewodzie pokarmowym, a także w różnych innych środowiskach. Większość bakterii z tego gatunku jest pożyteczna, jednak wyróżnia się też szczepy chorobotwórcze dla człowieka, które mogą stanowić przyczynę wielu chorób. Jakie są objawy zakażenia pałeczką okrężnicy? Jak przebiega leczenie i profilaktyka w wyniku zakażenia się Escherichią coli?