Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Zadowolona kobieta po wykonanym peelingu skóry głowy.

Peeling do… skóry głowy? TAK! Dowiedz się, ile zyskają na nim Twoje włosy!

Robienie peelingu kojarzy się z oczyszczaniem twarzy lub ciała. Okazuje się jednak, że ten zabieg jest również zalecany… skórze głowy. Warto wiedzieć, że piękne włosy to zasługa kompleksowej pielęgnacji, a stan skóry głowy jest kluczowy dla ich kondycji. Z tego względu peeling skóry głowy jest istotnym, choć niestety nagminnie pomijanym zabiegiem. Sprawdź, dlaczego warto robić go systematycznie!

Mężczyzna układa piramidę z drewnianych bloczków, na których narysowane są różne symbole.

Ubezpieczenie zdrowotne a ubezpieczenie na życie - różnice?

Zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie na najlepszym poziomie, ponieważ życie pełne jest nieoczekiwanych sytuacji, które mogą wpłynąć na naszą sytuację finansową. Rozważ wykupienie odpowiednich ubezpieczeń, które zaoferują nam pomoc w przypadku różnych problemów. Na rynku istnieją dwa podstawowe rodzaje polis, a mianowicie ubezpieczenie na życie i ubezpieczenie zdrowotne, które różnią się od siebie, ale posiadanie obu jest korzystne. Należy zaznajomić się z ich cechami oraz wybierać najlepsze ubezpieczenie, które odpowiada naszym potrzebom.

Grafika z okazji wyników plebiscytu na Przyjaciela Pacjenta roku 2022.

Zapytaj Farmaceutę - Przyjaciel Pacjenta 2022

Choć mieliśmy nadzieję, że rok 2022 okaże się nieco łagodniejszy niż poprzednie lata, stało się inaczej. Był to rok pełen narastających niepokojów i wyzwań, które niejednokrotnie wystawiały nas na ciężką próbę. Te niepokoje miały też swoje odzwierciedlenie w działalności platformy Zapytaj Farmaceutę. Pacjenci każdego dnia pytali o dostępność leków, których w aptekach brakowało od wielu miesięcy. Nie brakowało również pytań od osób z Ukrainy, które szukały fachowej porady farmaceutycznej. Farmaceuci wychodzili naprzeciw tym potrzebom, codziennie niosąc wsparcie wszystkim, którzy tego potrzebowali. Nadszedł więc czas, aby sprawdzić, kto w tym roku został nagrodzony tytułem „Przyjaciel Pacjenta”.

Diagnosta bada krew pacjenta pod kątem stężenia wolnej trijodotyroniny FT3.

FT3 (wolna trijodotyronina) - jakie są normy?

Gdy pacjent skarży się na permanentne zmęczenie, senność, kłopoty z koncentracją, większą męczliwość i zaburzenia snu, lekarz może podejrzewać zaburzenia pracy tarczycy. Konieczne jest wówczas wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych. Oprócz oznaczenia stężenia hormonu tyreotropowego (TSH) zaleca się też oznaczanie poziomu wolnej tyroksyny (FT4) i wolnej trijodotyroniny (FT3). Na podstawie uzyskanych wyników lekarz może stwierdzić, jaki rodzaj zaburzeń występuje u pacjenta. O czym świadczy podwyższony lub obniżony poziom FT3?

Różowe tabletki na turkusowym tle, zawierające ibuprofen.

Ibuprofen - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Ibuprofen jest lekiem, po który pacjenci bardzo chętnie sięgają w aptekach. Wykazuje on, oprócz działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego, także działania przeciwzapalne. Leki z ibuprofenem można stosować już u dzieci od 3. miesiąca życia. Ze względu na jego dużą popularność możemy go kupić w postaci tabletek, kapsułek, maści, żeli, czopków, zawiesin doustnych czy plastrów. Jakie dokładnie właściwości i zastosowanie ma ibuprofen? Czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do stosowania tego leku? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Cząsteczka acyklowiru.

Acyklowir- właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Acyklowir to substancja o działaniu przeciwwirusowym, która wykazuje skuteczność w leczeniu opryszczki wargowej, ospy wietrznej, półpaśca, cytomegalii (CMV) oraz wirusa Epsteina-Barr (EBV). W aptece możemy spotkać się z acyklowirem w postaci tabletek, maści do miejscowego stosowania na skórę czy w postaci maści do oczu. Jakie są przeciwwskazania do stosowania acyklowiru oraz czy dzieci i kobiety w ciąży mogą go stosować? Na te pytania odpowiedź znajdziesz poniżej.

Rozmaite leki wsypane do kartonowego pudełka.

Kolejna aktualizacja listy antywywozowej (styczeń 2023 r.)

Nie minęły dwa tygodnie od momentu obowiązywania nowej listy antywywozowej, a Ministerstwo Zdrowia opublikowała kolejny wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności. Nie sposób przeoczyć, że wykaz znacznie się wydłużył – dodatkowym nadzorem objęto ponad 50 nowych preparatów. Jednocześnie żaden z dotychczas figurujących na liście leków nie został wykreślony. Sprawdźmy, jakie zmiany wprowadzono na kolejnej, styczniowej liście.

Tabliczka ze słowem kolagen w towarzystwie zdrowych produktów spożywczych.

Kolagen na stawy - 5 najważniejszych informacji

Kolagen jest białkiem naturalnie występującym w organizmie człowieka. Stanowi główny budulec narządów i tkanek, występuje głównie w skórze, ścięgnach, mięśniach, kościach i chrząstkach stawowych. Niestety wraz z wiekiem synteza kolagenu zmniejsza się, a po 60. roku życia całkowicie zanika, przez co ilość kolagenu w organizmie jest coraz mniejsza, co z kolei może odbić się na naszym zdrowiu1. Skutkom niedoboru kolagenu można jednak zapobiec, stosując suplementy i leki z kolagenem. Czym jest kolagen i na co wpływa? Jaki kolagen wybrać? Odpowiadamy!