Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Mężczyzna chrapie podczas snu, może cierpieć na obturacyjny bezdech senny.

Obturacyjny bezdech senny i wiążące się z nim zagrożenia

Sen jest stanem czynnościowym, który wprowadza nasze ciało w bezruch oraz wycisza świadomość, pozwalając na odpoczynek i regenerację. Pełny, niezachwiany niczym sen jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Czasami dochodzi jednak do różnych zaburzeń sennych, prowadzących do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Do schorzeń związanych ze snem zalicza się m.in. obturacyjny bezdech senny. Jak rozpoznać oraz jak leczyć to schorzenie?

Rysunkowe ramię z widocznym implantem antykoncepcyjnym.

Implant antykoncepcyjny - skuteczność i działanie. Jakie są wady i zalety tej formy antykoncepcji?

Dobór właściwej metody antykoncepcji to kwestia niezwykle istotne nie tylko z uwagi na skuteczność czy wygodę stosowania, ale również z punktu widzenia wpływu na zdrowie kobiety. Jedną z nowoczesnych metod antykoncepcji jest implant antykoncepcyjny, zakładany na określony czas przez ginekologa. Jak działa implant antykoncepcyjny? Jakie są wady oraz zalety stosowania tej formy antykoncepcji?

Model 3D bakterii Escherichia coli.

Escherichia coli (pałeczka okrężnicy) – objawy zakażenia, leczenie, profilaktyka

Do rodzaju Escherichia należy gatunek bakterii Escherichia coli, który występuje w przewodzie pokarmowym, a także w różnych innych środowiskach. Większość bakterii z tego gatunku jest pożyteczna, jednak wyróżnia się też szczepy chorobotwórcze dla człowieka, które mogą stanowić przyczynę wielu chorób. Jakie są objawy zakażenia pałeczką okrężnicy? Jak przebiega leczenie i profilaktyka w wyniku zakażenia się Escherichią coli?

Biała buteleczka i białe tabletki ułożone w kształt znaku zapytania.

GIF sporządził listy brakujących leków dla lekarzy i farmaceutów

Kilka dni temu media obiegła informacja na temat list brakujących leków, sporządzonych przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny dla farmaceutów oraz pracowników ochrony zdrowia wystawiających recepty. Wykazy te stworzono m.in. po to, aby uniknąć sytuacji, gdy lekarz wystawia pacjentowi receptę na lek, którego dostępność w aptekach jest ograniczona i realizacja recepty okazuje się utrudniona, a wielu przypadkach niemożliwa. Jak przedstawione przez GIF dane mają się do danych dostępnych w serwisie KtoMaLek.pl?

Kobieta zażywa tabletkę aspiryny (kwasu acetylosalicylowego), którą popije szklanką wody.

Kwas acetylosalicylowy (aspiryna) - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Aspiryna, powszechnie znana jako kwas acetylosalicylowy, jest jednym z najczęściej kupowanych środków przeciwbólowych na świecie od około 120 lat. O popularności aspiryny świadczy fakt, iż została ona wpisana do księgi rekordów Guinnessa jako najczęściej wybierany przez pacjentów lek w celu zwalczenia bólu. Kiedy można zastosować kwas acetylosalicylowy oraz jakie ma właściwości? Kto powinien aspiryny unikać oraz na jakie skutki uboczne może skarżyć się stosujący ją pacjent? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Szuwary tataraku zwyczajnego z widocznymi kwiatostanami.

Tatarak zwyczajny - właściwości zdrowotne i zastosowania

Mokradła to bardzo zróżnicowany i dość powszechnie spotykany ekosystem. Mimo mnogości różnego rodzaju roślin, które możemy tam spotkać, tylko garstka jest wykorzystywana leczniczo. Jednym z gatunków, który zawędrował z mokradeł do dzisiejszej medycyny jest tatarak zwyczajny. Jakie właściwości prozdrowotne ma tatarak zwyczajny? W jakich schorzeniach możemy go zastosować? Jakie możemy wyróżnić przetwory z tataraku?

Napompowany balonik w kształcie żołądka, symbolizujący wzdęcia brzucha.

Wzdęcia brzucha - najczęstsze przyczyny. Skuteczne sposoby na wzdęcia i gazy

W obecnych czasach pośpiech towarzyszy nam wszędzie. Ilość obowiązków w życiu codziennym często jest przytłaczająca, co powoduje, że nie mamy wystarczająco czasu nawet na podstawowe czynności, takie jak spokojne zjedzenie posiłku czy aktywność fizyczną. Dość często powoduje to nieprzyjemne uczucie wzdęcia w jamie brzusznej, co w znaczący sposób utrudnia swobodne funkcjonowanie. Jak temu zapobiec i w jaki sposób radzić sobie z wzdęciami brzucha?

Kobieta zakrapla oko kroplami z ektoiną.

Ektoina - właściwości, zastosowania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Ektoina jest aminokwasem naturalnego pochodzenia, który jest produkowany przez bakterie w odpowiedzi na ekstremalnie trudne warunki środowiskowe. Zdolność ektoiny do gromadzenia cząsteczek wody wewnątrz komórek bakterii pozwala na ich przetrwanie w warunkach wysokiego zasolenia czy temperatury. Jakie jeszcze właściwości posiada ektoina i jakie ma obecnie znaczenie w medycynie? Czy stosowanie ektoiny może powodować skutki uboczne?

Rysunkowy przekrój ludzkiej głowy z widocznym mózgiem, w tle linia izoelektryczna.

Wylew (udar krwotoczny) - objawy, czynniki ryzyka, leczenie

W Polsce odsetek osób, u których występuje udar jest bardzo wysoki. Choć większość z nich stanowią udary niedokrwienne (spowodowane zamknięciem światła naczynia), udary krwotoczne, czyli wylewy są równie niebezpieczne i wymagają pilnej interwencji lekarskiej. Szybkie udzielenie pomocy jest bardzo ważne i wciąż niestety problematyczne. Pacjenci zbyt późno trafiają do szpitala, co wiąże się z występowaniem nieodwracalnych skutków udaru, prowadzących do trwałej niesprawności, a w cięższych przypadkach również do śmierci. Jakie objawy daje udar? Jak wygląda leczenie wylewu?

Kobieta z widocznymi zmianami trądzikowymi na twarzy.

Izotretyonina - właściwości, zastosowania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Trądzik młodzieńczy należy do najczęściej występujących chorób skóry u pacjentów w wieku dojrzewania. Zmiany te są wynikiem zwiększonej produkcji łoju, zaburzeń złuszczania naskórka oraz kolonizacji przez bakterie Cutibacterium acnes, co prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. Izotretynoina podawana doustnie i miejscowo cechuje się wysoką skutecznością w leczeniu trądziku. Czy warto rozważyć terapię tym retinoidem? Jakie są możliwe działania niepożądane i kiedy nie należy jej stosować?

Kobieta nakłada maść na opryszczkę na ustach.

Opryszczka na ustach - jak się jej pozbyć? Maść na opryszczkę oraz inne, skuteczne sposoby

Opryszczka wargowa jest popularnym schorzeniem, które najczęściej ma łagodny przebieg i zwykle nie wymaga leczenia. Ze względów kosmetycznych, oraz aby zmniejszyć objawy takie jak świąd i pieczenie, stosuje się leki miejscowe i doustne. Szczególnie chętnie pacjenci sięgają po maść na opryszczkę. Czy da się szybko pozbyć opryszczki i dlaczego maść z antybiotykiem nie jest najlepszym rozwiązaniem?

Kora dębu w czarnej miseczce.

Kora dębu - kiedy może pomóc? Jak zaparzyć napar z kory dębu?

Kora dębu jest roślinnym surowcem o właściwościach leczniczych i długoletniej tradycji stosowania. Na skalę przemysłową pozyskuje się ją z młodych pni i gałązek na dębowych plantacjach. Kora dębu posiada szereg związków aktywnych, a wśród nich najważniejsze są garbniki, które decydują o jej działaniu ściągającym. Ponadto kora dębu działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Napary i odwary z kory dębu są stosowane przede wszystkim zewnętrznie, a szczególnie w leczeniu hemoroidów.

Białe tabletki z widoczną podziałką.

Jodek potasu – kiedy i jak stosować? Wytyczne postepowania w razie skażenia radiacyjnego

W połowie września w mediach pojawiła się informacja, że MSWiA rozpoczęło dystrybucję tabletek zawierających jodek potasu. Tabletki te dystrybuowano do jednostek Państwowej Straży Pożarnej, skąd następnie przekazywano je do jednostek samorządu terytorialnego. Informacja ta z wiadomych przyczyn wzbudziła poruszenie i skłoniła wiele osób do szukania informacji na temat zastosowań jodku potasu oraz płynu Lugola. Kiedy zatem powinno się stosować jodek potasu i dlaczego nie powinno się przyjmować jodu „na własną rękę”?

Wzór chemiczny efedryny.

Efedryna - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Efedryna jest związkiem chemicznym pochodzenia roślinnego, który znajduje zastosowanie w niektórych dolegliwościach medycznych. Zaliczana jest do grupy leków sympatykomimetycznych, tzn. pobudzający zarówno obwodowy, jak i ośrodkowy układ współczulny. Jakie zastosowanie efedryna ma w medycynie oraz czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do jej użycia? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na te pytania.