Pseudoefedryna - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-09-22 15:13
Białe tabletki ułożone w kształt trójkąta na błękitnym tle.

Pojawiający się nagły ból zatok, ból głowy czy uporczywy katar utrudniający swobodne oddychanie sprawia, że często sięgamy po leki, które mają za zadanie zlikwidować nieprzyjemne objawy. W skład powyższych preparatów wchodzi często pseudoefedryna. Jakie właściwości ma pseudoefedryna oraz czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do jej zastosowania? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Jakie właściwości ma pseudoefedryna?

Pseudoefedryna jest syntetycznym analogiem efedryny, która naturalnie występuje w roślinach. Jest lekiem sympatykomimetycznym, wywierającym bezpośredni i pośredni wpływ na układ współczulny. Wykazuje działanie agonistyczne w stosunku do receptorów α i β adrenergicznych. Uproszczony mechanizm działania pseudoefedryny polega na tym, że ma zdolność do wypierania neuroprzekaźnika, jakim jest noradrenalina, wskutek czego pobudzone są receptory α- adrenergiczne. Pobudzenie tychże receptorów w błonie śluzowej nosa skutkuje obkurczeniem naczyń krwionośnych, co prowadzi do zmniejszenia przekrwienia błony śluzowej nosa. Efektem jest zmniejszenie stanu zapalnego oraz zmniejszenie ilości produkowanej wydzieliny.

Jakie zastosowanie ma pseudoefedryna?

Pseudoefedryna jest lekiem stosowanym w leczeniu objawowym. Preparaty z pseudoefedryną znajdują zastosowanie w leczeniu zapalenia błony śluzowej nosa i zatok w przebiegu przeziębienia, grypy czy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa

W aptece możemy spotkać preparaty z samą pseudoefedryną w dawce 60 mg, a także preparaty złożone z substancjami o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym czy z substancjami o działaniu przeciwalergicznym.

Wszystkie preparaty z pseudoefedryną są zarejestrowane dla osób powyżej 12. roku życia. Dziennie maksymalnie można przyjąć od 3 do 4 tabletek. U dzieci całkowita kuracja powinna trwać maksymalnie do 4 dni.

Pamiętaj, że dostępność w aptekach wszystkich preparatów z pseudoefedryną sprawdzisz za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Przeciwwskazania do stosowania pseudoefedryny

Pseudoefedryna jak każda substancja czynna ma pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Nie należy jej stosować w przypadku występowania w przeszłości nadwrażliwości na tę substancję. Przeciwwskazaniem do stosowania pseudoefedryny jest także ciężkie nadciśnienie tętnicze oraz ciężka choroba wieńcowa.

Specjalną ostrożność przy przyjmowaniu pseudoefedryny należy zachować u pacjentów leczonych obecnie lub w ostatnich dwóch tygodniach lekami z grupy inhibitorów monoaminooksydazy, które to znajdują zastosowanie głównie w leczeniu depresji. Jednoczesne podanie obydwu leków może prowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi lub przełomu nadciśnieniowego, który może być niebezpieczny dla życia.

Ponadto nie zaleca się także przyjmowania pseudoefedryny jednocześnie z przeciwbakteryjnym furazolidonem. Bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem pacjenci z cukrzycą, jaskrą, chorobą tarczycy czy z przerostem gruczołu krokowego nie powinni stosować pseudoefedryny. Ponadto pacjenci z ciężką niewydolnością wątroby czy nerek także powinni zachować ostrożność przy jej stosowaniu.

Pseudoefedryny nie powinno się przyjmować podczas picia alkoholu czy przyjmowaniu leków uspokajających o działaniu ośrodkowym.

Jakie są skutki uboczne stosowania pseudoefedryny ?

Pseudoefedryna jak każda substancja czynna może wywołać skutki uboczne przy jej stosowaniu. Najczęstsze działania niepożądane, na które może się skarżyć pacjent podczas terapii tą substancją czynną to suchość w jamie ustnej, nudności, zaburzenia rytmu serca, zawroty głowy czy bezsenność.

Przyjęcie zbyt dużej dawki pseudoefedryny może doprowadzić do przedawkowania, które objawia się:

  • nudnościami i wymiotami;
  • pobudzeniem ośrodkowego układu nerwowego;
  • bezsennością;
  • drżeniem;
  • rozszerzeniem źrenic;
  • niepokojem, omamami;
  • kołataniem serca.

Zgodnie z Rozporządzeniem MInistra Zdrowia z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie wykazu substancji o działaniu psychoaktywnym, pacjent nie kupi takiego opakowania leku, jeśli w dany opakowaniu znajdują się więcej niż 720 mg pseudoefedryny. Ilość ta jest wystarczająca do kuracji przeziębienia, ale zbyt mała by móc się odurzyć. Jest to spowodowane tym, że pseudoefedryna działa w sposób zbliżony do amfetaminy, czyli pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy, a także może powodować uzależnienie psychiczne. Pseudoefedryna jest także jednym z prekursorów metamfetaminy.

Bibliografia:

  1. Sudafed, 60 mg, tabletki powlekane. Charakterystyka Produktu Leczniczego. Dostępne na : https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/9853/characteristic.
  2. Rutter, P. (2018). Opieka farmaceutyczna. Objawy, rozpoznanie i leczenie. Edra Urban&Partner, Wrocław, s. 29.
  3. Cirrus Duo, 5 mg+ 120 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu. Charakterystyka Produktu Leczniczego. Dostępne na : https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/11846/characteristic.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów