Darmowe leki dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia – jakie leki znalazły się na liście i komu przysługują?

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-09-01 11:02
bezpłatne leki dla dzieci

Zgodnie z zapowiedziami, które pojawiały się już od wielu tygodni, 1 września 2023 r. dzieci i młodzież do 18. roku życia otrzymały dostęp do bezpłatnych leków, podobnie jak osoby powyżej 65. roku życia. 30 sierpnia Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało listę leków refundowanych i uzupełniło ją o wykaz darmowych leków dla dzieci, na którym znalazło się ponad 2800 pozycji. To m.in. leki stosowane w terapii cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych, leki przeciw alergiczne, lecz także antybiotyki czy szczepionki przeciw grypie.

Lista „18 minus” - komu przysługują bezpłatne leki?

13 lipca 2023 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, a także ustawę o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych. 29 sierpnia 2023 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę rozszerzającą grupy pacjentów, którym przysługiwać będą nieodpłatne leki, a zmiany te weszły w życie już 1 września.

Dzięki tym zmianom rozszerzono grupę osób uprawnionych do bezpłatnych leków. W przypadku darmowych leków dla seniorów z dofinansowania skorzystać będą mogli pacjenci po ukończeniu 65. roku życia. Wzorem tego rozwiązania wprowadzono nowy wykaz – listę bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, wykaz ten to efekt współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia, konsultantami krajowymi oraz Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT).

Wykaz bezpłatnych leków „18 minus” – ile leków objęto refundacją?

Opublikowany na stronie resortu zdrowia wykaz liczy 2825 pozycji (wykaz D1), które rozumiane są jako indywidualne kody GTIN. Obejmuje on prawie 280 substancji czynnych, umieszczonych w 216 grupach limitowych

Wśród refundowanych leków znalazły się m.in. środki przeciwbólowe, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze, a także liczne leki antyhistaminowe, przeciwcukrzycowe, stosowane w chorobach dróg oddechowych czy schorzeniach układu sercowo-naczyniowego. 

Które leki będą dostępne nieodpłatnie?

Leki dostępne nieodpłatnie to przede wszystkim te, które były już wcześniej objęte refundacją. Cena części z nich nie była wysoka, niemniej taka zmiana to zawsze dodatkowa korzyść dla domowego budżetu. Są jednak preparaty, których ceny są wysokie lub znacząco wahają się, w zależności od zmian na liście refundacyjnej. Dobrym tego przykładem są wyciągi alergenowe roztoczy kurzu domowego Novo-Helisen Depot – cena dawki podtrzymującej regularnie zmienia się przy okazji nowelizacji listy refundacyjnej. Od 1 września dopłata pacjenta wzrośnie z 33,60 zł do 486,30 zł, jednak pacjenci do 18. roku życia otrzymają lek nieodpłatnie.

Ponadto w wykazie znalazły się m.in.:

Na wykazie znalazły się także m.in. leki okulistyczne, leki psycholeptyczne i psychoanaleptyczne, preparaty o działaniu immunosupresyjnym, środki na nadkwaśność, nudności i schorzenia jelit, leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne, kortykosteroidy czy leki stosowane w terapii hormonalnej. Nie sposób wymienić wszystkie te preparaty. Aktualną listę bezpłatnych leków dla dzieci można sprawdzić na KtoMaLek.pl.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać darmowe leki?

Banner kierujący do listy bezpłatnych leków dla dzieci.

Aby pacjent mógł otrzymać lek bezpłatnie, muszą zostać spełnione pewne warunki:

  • Główne kryterium to odpowiedni wiek – z refundacji mogą więc skorzystać dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 lat. Wiek weryfikowany jest przez numer PESEL. Jeżeli pacjent nie ma numeru PESEL, bierze się pod uwagę jego wiek urodzenia.
  • Lek musi znajdować się w wykazie „18-”, czyli na liście leków, które objęte są refundacją na podstawie aktualnego obwieszczenia refundacyjnego i mają udokumentowaną skuteczność i bezpieczeństwo stosowania w populacji niepełnoletnich pacjentów.
  • Musi zachodzić wskazanie do refundacji, co oznacza, że darmowy lek będzie przysługiwał, jeśli lekarz zdiagnozował u dziecka schorzenie, które zawiera się w zakresie wskazań objętych refundacją dla danego leku.
  • Receptę na bezpłatny lek musi wystawić lekarz lub pielęgniarka uprawnieni do wypisania na recepcie bezpłatnych leków dla nieletnich pacjentów.
  • WAŻNE! Na recepcie w rubryce „kod uprawnień dodatkowych pacjenta” lekarz lub pielęgniarka musi wpisać „DZ”.

Źródła:

  1. https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-30-sierpnia-2023-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-wrzesnia-2023-r 
  2. https://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2023/73/ 
  3. https://www.pap.pl/aktualnosci/jest-lista-bezplatnych-lekow-dla-dzieci-do-18-lat-i-seniorow-65 

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów