Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Kwitnący bobrek trójlistkowy.

Bobrek trójlistkowy — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Bobrek trójlistkowy to ceniona od pokoleń roślina, używana przede wszystkim w problemach z apetytem i zaburzeniach trawienia, szczególnie tym, które pojawiają się w wieku starszym. Okazuje się jednak, że zioło to ma więcej zastosowań. Działa przeciwzapalnie, przeciwdrobnoustrojowo, uspokajająco, moczopędnie i wzmacnia odporność organizmu. W jakich sytuacjach warto stosować bobrek trójlistkowy i jak bezpiecznie go stosować?

Grafika z okazji przyznania tytułu Przyjaciela Pacjenta roku 2023.

Zapytaj Farmaceutę – tytuł Przyjaciel Pacjenta roku 2023

W dzisiejszych czasach dostęp do internetu wydaje się czymś zupełnie oczywistym, a wykorzystywanie informacji w sieci do tego, aby jeszcze lepiej dbać o swoje zdrowie, nikogo nie dziwi. Ta tendencja to z jednej strony pokłosie coraz trudniejszego dostępu do specjalistów i odległych terminów wizyt lekarskich. Z drugiej odzwierciedla ona rosnącą świadomość pacjentów, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę w zakresie szeroko pojętego zdrowia. Szukając rzetelnych informacji w sieci, pacjenci chętnie korzystają z serwisu Zapytaj Farmaceutę, który już piąty rok cieszy się niesłabnącą popularnością! Kto w tym roku otrzymał tytuł „Przyjaciela Pacjenta”?

Nasiona czarnuszki siewnej.

Olej z czarnuszki - podstawowe informacje, gdzie kupić

Olej z czarnuszki, znany również jako "złoto faraonów", jest od wieków cenionym składnikiem w medycynie naturalnej i kosmetologii. Pozyskiwany z nasion Nigella sativa, rośliny występującej w południowo-zachodniej Azji, ten wszechstronny olej zdobył uznanie na całym świecie za swoje wyjątkowe właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne. Bogaty w kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały, olej z czarnuszki jest postrzegany nie tylko jako suplement diety, ale również jako składnik wielu produktów kosmetycznych. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej jego historii, składnikom aktywnym oraz szerokiemu spektrum korzyści, jakie może przynieść naszemu zdrowiu i urodzie.

Kwiaty i liście begonii.

Begonia – właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Begonia to roślina, którą widzimy często w naszych domach, na balkonie, tarasie i w ogrodach.  Nikt nie zwraca uwagi na to, co kryje w sobie ta roślina poza barwnymi kwiatami i pięknymi liśćmi. Pomimo swej powszechności, begonie kryją mnóstwo tajemnic, a ich odkrywanie nie należy do łatwych, bo ten rodzaj obejmuje nawet 2000 gatunków różniących się od siebie. W jakich problemach może pomóc i jak stosować ten kwiat doniczkowy? 

Kwiaty barwinka różyczkowego.

Barwinek różyczkowy – właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Barwinek różyczkowy w tradycyjnej afrykańskiej medycynie ludowej stosowany był na wiele dolegliwości, od łagodzenia bólu gardła, ukąszeń owadów po przeciwdziałanie krwotokom i leczenie cukrzycy. Współcześnie od lat pokłada się nadzieję w zawartych w katarantusie alkaloidach - winkrystynie i winblastynie, które mają działanie przeciwnowotworowe. Jakie jeszcze właściwości posiada barwinek różowy? Czy można go samodzielnie stosować?

Diagnosta trzyma w dłoni test na wirusa RSV.

Wirus RSV - czym jest? Drogi zakażenia, objawy, leczenie, możliwe powikłania

Syncytialny wirus oddechowy (RSV) to wirus z rodzaju Orthopneumovirus i rodziny Pneumoviridae. Jest jednym z najczęstszych czynników wywołujących zakażenia dróg oddechowych. Przenosi się drogą kropelkową, a źródłem zakażenia są ludzie chorzy. Jak długo trwa leczenie wirusa RSV? Czy zapalenie spojówek, ropiejące oczy i wysypka są objawami zakażenia wirusem RSV? Jak leczyć zakażenie RSV u wcześniaków, niemowląt i dorosłych?

Chłopczyk pociera oko podrażnione przez zapalenie spojówek.

Zapalenie spojówek u dzieci — najczęstsze przyczyny i charakterystyczne objawy. Jak leczyć zapalenie spojówek u dziecka?

Zapalenie spojówek u dzieci potrafi przysporzyć rodzicom sporo stresu. Zaczerwienione i podrażnione oczy, z uczuciem piasku pod powiekami to objawy, z jakimi pacjenci często zgłaszają się do lekarza i farmaceuty. Czasem przyczyną takiego stanu jest podłoże alergiczne, a niekiedy jest ono wynikiem zakażenia bakteryjnego. Czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe? Czy dzieci z zapaleniem spojówek mogą wychodzić na dwór i chodzić do przedszkola?

Czerwone krwinki w krwiobiegu.

Anemia megaloblastyczna — czym jest? Przyczyny, objawy i leczenie niedokrwistości megaloblastycznej

Anemia megaloblastyczna to stan, w którym krwinki czerwone (erytrocyty) w organizmie mają nieprawidłową budowę. Ich objętość jest większa niż erytrocytów prawidłowych. Skutkiem tego jest niewydolny proces transportu tlenu do tkanek. Najczęstszą przyczyną anemii megalobastycznej z niedoboru witaminy B12 jest choroba Addisona-Biermera. Jakie są przyczyny anemii megaloblastycznej? Jak wygląda proces diagnostyczny i leczniczy w przypadku podejrzenia anemii megaloblastycznej?

Ciężarna kobieta siedzi na kanapie, obok leży rolka papieru toaletowego.

Co na zaparcia w ciąży? Rola diety i aktywności w walce z zaparciami

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. W organizmie przyszłej mamy zachodzi wiele zmian: anatomicznych, fizjologicznych oraz hormonalnych i metabolicznych, które mają na celu zapewnienie odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju płodu. Wraz z tymi zmianami mogą (ale nie muszą!) pojawiać się rozmaite dolegliwości – o różnym stopniu nasilenia i czasie trwania. Jedną z najczęściej występujących przypadłości ciążowych są zaparcia. Jakie są przyczyny ich powstawania? Czy są powodem do niepokoju? Co pomaga na zaparcia w ciąży? Podpowiadamy!

Kapsułki ułożone w kształt słońca i promieni słonecznych.

Witamina D — właściwości, funkcje, zapotrzebowanie, źródła w diecie, skutki nadmiaru i niedoboru

Znaczenie witamin występujących oraz dostarczanych w naszym organizmie jest ogromne. Zarówno ich niedobór, jak i nadmiar, ma negatywny wpływ dla naszego organizmu i zdrowia. W ostatnich czasach, szeroko opisywane jest znaczenie witaminy D. Niestety badania wykazują, że bardzo często dochodzi do niewystarczającego jej dostarczania, co negatywnie odbija się na zdrowiu. Jakie są właściwości witaminy D, czym skutkuje niedobór oraz jej nadmiar?

Końcówki do szczoteczek Oral-B.

Jak wybrać idealną końcówkę do szczoteczki Oral-B?

Szczoteczka do zębów to podstawowe narzędzie w codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Szczególnie ważne staje się to w przypadku szczoteczek elektrycznych, takich jak Oral-B, gdzie kluczową rolę odgrywa odpowiednio dobrana końcówka. Każda końcówka do szczoteczek Oral-B jest wyjątkowa, dzięki wieloletnim badaniom firmy. To ona bezpośrednio wpływa na skuteczność czyszczenia zębów, a jej właściwości decydują o efektywności usuwania płytki nazębnej.