Geranium - właściwości i szerokie zastosowanie tej rośliny

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-09-26 15:36
Żywozielone liście geranium.

Geranium, inaczej anginka jest szeroko rozpowszechnioną rośliną, szczególnie w medycynie ludowej. Od lat stosowana przez nasze babcie, coraz częściej wykorzystywana jest przez osoby młode jako alternatywna dla farmaceutyków. Jakie właściwości posiada geranium? Gdzie anginka znalazła swoje zastosowanie?

Co to jest geranium?

Geranium to nazwa rodzaju roślin z rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae). Są to rośliny wieloletnie, które występują na całym świecie. Geranium są popularne jako rośliny ozdobne ze względu na swoje piękne kwiaty o różnych kolorach. Rośliny z rodzaju Geranium mają charakterystyczną budowę kwiatów. Każdy kwiat składa się z pięciu płatków, które mogą mieć różne kształty i rozmiary w zależności od gatunku. Geranium kwitną obficie i są popularne w ogrodnictwie jako rośliny ogrodowe, rabatowe lub doniczkowe.

Jakie są właściwości geranium?

Geranium posiada kilka właściwości, zarówno ozdobnych, jak i leczniczych. W ogrodnictwie geranium jest cenione ze względu na swoje piękne kwiaty. Kwitną obficie i mogą mieć różne kolory. Roślina ta jest popularna jako ozdobna roślina ogrodowa, rabatowa lub doniczkowa. Niektóre gatunki geranium mają intensywny, przyjemny zapach.

Olejek geraniowy jest stosowany w aromaterapii do łagodzenia stresu, poprawy nastroju i redukcji objawów depresji. Działa również przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo oraz bakteriobójczo. Olejek z geranium można znaleźć na półkach aptecznych. Są to między innymi takie preparaty jak: Olejek z geranium, Olejek eteryczny geraniowy, ETJA Naturalny Olejek eteryczny geraniowy, VERA NORD Olejek eteryczny geranium. Niektóre związki występujące w geranium, takie jak garbniki, mogą wykazywać właściwości przeciwbakteryjne. Z tego powodu geranium jest stosowane w niektórych naturalnych preparatach do pielęgnacji skóry.

Ponadto:

  • ekstrakt z geranium może mieć działanie przeciwzapalne i być stosowany do łagodzenia stanów zapalnych skóry, takich jak trądzik czy łuszczyca;
  • geranium wykazuje właściwości przeciwwirusowe, w tym przeciwko wirusowi opryszczki i grypy;
  • zawiera naturalne przeciwutleniacze, które mogą pomagać w ochronie komórek przed uszkodzeniem spowodowanym działaniem wolnych rodników.

Geranium - zastosowanie

Geranium są powszechnie uprawiane jako rośliny ozdobne ze względu na swoje piękne kwiaty. Mogą być sadzone w ogrodach, na balkonach, w doniczkach lub jako rośliny rabatowe, dodając urok i kolor do przestrzeni. Olejek z geranium jest wykorzystywany w aromaterapii ze względu na jego przyjemny zapach. Może być stosowany do relaksacji, łagodzenia stresu, poprawy nastroju czy redukcji objawów depresji. W niektórych kosmetykach i produktach do pielęgnacji skóry można znaleźć ekstrakt z geranium. Jest on często stosowany w kremach, balsamach, tonikach czy olejkach ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, łagodzące i nawilżające skórę. W niektórych tradycjach medycyny ludowej geranium jest stosowane do łagodzenia różnych dolegliwości, takich jak niestrawność, bóle menstruacyjne czy łagodne stany zapalne skóry. Z geranium można również przygotować syrop lub nalewkę, która stanowią dodatkową, pomocniczą formę leczenia podczas infekcji organizmu.

Nalewka z geranium

Nalewka z geranium ma kilka znaczących korzyści dla zdrowia. Geranium wykazuje działanie przeciwbakteryjne, co może pomóc w zwalczaniu niektórych bakterii. Nalewka z geranium może być stosowana w celu wsparcia układu odpornościowego i walki z infekcjami. Spożywanie nalewki z geranium może pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych w organizmie. Geranium ma działanie uspokajające i może pomagać w redukcji stresu i napięcia. Picie nalewki z geranium może przyczynić się do relaksacji i poprawy samopoczucia. Spożywanie nalewki z geranium może wspierać ogólną zdrowotność i chronić przed stresem oksydacyjnym.

Jak przygotować nalewkę z geranium?

Składniki:

  • świeże liście i kwiaty geranium;
  • wódka lub spirytus spożywczy;
  • cukier lub miód (opcjonalnie).

Przygotowanie:

Zbierz i dokładnie umyj liście i kwiaty geranium. Wsyp liście i kwiaty geranium do szklanego słoika. Zalej rośliny alkoholem tak, aby były w pełni zanurzone. Zamknij słoik szczelnie i umieść go w ciemnym i chłodnym miejscu, aby nalewka mogła się macerować przez około 4-6 tygodni. Wstrząsaj słoik co kilka dni, aby ułatwić ekstrakcję składników z rośliny. Po upływie 4-6 tygodni przecedź nalewkę przez sitko lub gazę. Jeśli chcesz słodką nalewkę, możesz dodać cukier lub miód do smaku. Wymieszaj dokładnie, aż cukier lub miód się rozpuszczą. Przelej nalewkę do czystych butelek i dokładnie zakorkuj.

Nalewka z geranium może być spożywana samodzielnie jako likier, dodawana do koktajli lub używana jako składnik do przygotowania deserów czy innych potraw. Pamiętaj, że spożywanie alkoholu jest przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich. Ponadto, zawsze zaleca się spożywanie alkoholu z umiarem. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii należy skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą medycznym, zwłaszcza jeśli masz jakieś istniejące schorzenia lub przyjmujesz leki. Należy pamiętać także o tym, że geranium nie jest lekiem.

Dostępność wybranego preparatu możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.

Bibliografia:

  1. Kędzia A. (2007). Wrażliwość bakterii beztlenowych na olejek geraniowy (Oleum geranii). Postępy Fitoterapii, 3: 128-132.
  2. Bigosińska N. (2022). Olejek z geranium (anginki, pelargonii pachnącej) i jego właściwości. Dostępny na: https://dietetycy.org.pl/olejek-z-geranium/ (dostęp: czerwiec 2023).

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów