Wszystkie serie leku Faringan wstrzymane w obrocie
10 października 2023 r. na mocy decyzji Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wstrzymano w obrocie wszystkie serie leku Faringan, stosowanego w infekcjach gardła i błony śluzowej jamy ustnej. Dlaczego zdecydowano o wstrzymaniu obrotu tym lekiem?
Lek Faringan – wskazania do stosowania
Faringan to lek dostępny bez recepty. Ma formę tabletek do ssania, w których zastosowano dwie substancje czynne – dichlorowodorek chloroheksydyny oraz benzokainę. Chlorheksydyna działa bakteriobójczo i bakteriostatycznie, benzokaina z kolei wykazuje miejscowe działanie znieczulające.
Lek Faringan wskazany jest w leczeniu miejscowym:
- stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej (afty, zapalenie dziąseł, zapalenie jamy ustnej);
- zapalenia gardła.
Lek może być stosowany przez osoby dorosłe oraz młodzież w wieku powyżej 12. roku życia.
W których miejscowościach sprzedano najwięcej opakowań leku Faringan?
Według danych serwisu KtoMaLek.pl w ciągu ostatnich 30 dni w aptekach sprzedano ponad 13 000 opakowań leku Faringan. Najwięcej, bo przeszło 350 opakowań wykupiono na terenie Warszawy.
Dlaczego wstrzymano w obrocie wszystkie serie leku Faringan?
Narodowy Instytut Leków przesłał do Głównego Inspektora Farmaceutycznego protokół badań dotyczących produktu leczniczego Faringan. W protokole wskazano, że lek nie spełnia przewidzianych dla niego wymagań jakościowych – uzyskano negatywny wynik badania w zakresie dwóch parametrów:
- Zawartość benzokainy, Substancje pokrewne benzokainy dla pojedynczego nieznanego zanieczyszczenia i sumy zanieczyszczeń;
- Odporność tabletek na ścieranie.
Zgodnie z decyzją numer 9/2023 z dnia 10 października 2023 r. wstrzymano na terenie całego kraju obrót produktem leczniczym o nazwie Faringan, (Chlorhexidini dihydrochloridum + Benzocainum), tabletki do ssania, 5 mg + 1,5 mg:
- opakowanie 10 tabletek, GTIN 05909991486259,
- opakowanie 18 tabletek, GTIN 05909991486228,
- opakowanie 20 tabletek, GTIN 05909991486242,
- opakowanie 27 tabletek, GTIN 05909991486235.
Podmiotem odpowiedzialnym jest SOLINEA sp. z o.o. k. z siedzibą w Ciecierzynie.
Źródła:
- https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4407
- https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/41301/characteristic
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.