Potworniak - rozpoznanie, objawy, leczenie, rokowania
Nowotwory to jedne z częstszych i bardziej niebezpiecznych chorób obecnych czasów. Ich wczesne wykrycie i właściwe leczenie jest ogromnie ważne. Choć współcześnie ogromny nacisk kładzie się na profilaktykę i wczesne wykrywanie nieprawidłowo namnażających się tkanek, zmiany nieraz zostają przeoczone i pacjenci zgłaszają się do lekarzy dopiero w zaawansowanych stadiach choroby. Wśród patologicznych zmian wymienia się m.in. nowotwór zwany potworniakiem, który dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jak go rozpoznać i w jaki sposób leczyć?
Czym jest potworniak?
Potworniaki, inaczej nazywane też jako guzy potworniakowe, są to nowotwory, które powstają w różnych częściach ciała. Zaliczamy je do grupy nowotworów germinalnych, czyli nowotworów rozwijających się z komórek zarodkowych lub gonadalnych, dlatego najczęściej występują one w komórkach rozrodczych - u mężczyzn w jądrach, u kobiet w jajnikach.
Pierwotniaki mogą być łagodne i złośliwe. Wyróżnia się dwa rodzaje potworniaków łagodnych: potworniak dojrzały oraz potworniak niedojrzały - ten pierwszy nazywany jest również torbielą skórzastą. Występuje on jako jeden z najczęstszych guzów jajnika, zwłaszcza u młodych kobiet. W porównaniu z potworniakiem niedojrzałym ma zwykle łagodny przebieg.
Guzy potworniakowe rozwijają się w momencie, kiedy komórki zarodkowe rosną w sposób nieprawidłowy, wówczas zaczynają się rozmnażać tworząc w ten sposób guz. Potworniak może zawierać różne struktury tkankowe – tkankę nerwową, tkankę mięśniową czy tkankę gruczołową.
Najczęstsze rodzaje potworniaków i ich objawy
W nieco innych lokalizacjach będą występować potworniaki w zależności od płci i wieku. Różnic będą się również objawy kliniczne towarzyszące poszczególnym zmianom nowotworowym.
Potworniak u mężczyzn - potworniak jądra
Najczęstszym potworniakiem u mężczyzn w wieku 20-40 lat jest potworniak jądra. Pacjenci, u których występuje mogą skarżyć się na ból w okolicy jądra, czy opuchnięcie moszny, a samo jądro może zwiększyć swoją objętość.
Ważnym objawem jest również guz jądra, który może zostać zauważony przez badanie palpacyjne - wyczuwalny jest jako nieprawidłowa grudka. Wykrycie potworniaka może odbyć się również poprzez badanie obrazowe. Dokładne rozpoznanie potworniaka następuje w momencie badania histopatologicznego pobranego materiału.
Potworniak u kobiet - potworniak jajnika
U kobiet potworniak najczęściej lokalizuje się w jajnikach, Wykrycie go następuje najczęściej w momencie rutynowego badania ginekologicznego. Pacjentki odczuwają ból w okolicy podbrzusza, mogą zauważyć zwiększenie obwodu brzucha, a także opuchliznę. Objawem potworniaka może być również nieregularna miesiączka lub inne zaburzenia cyklu menstruacyjnego.
Potworniak u dzieci
U dzieci można wyróżnić dwa szczyty zachorowań na potworniaka. Pierwszy z nich przypada na okres do 3. roku życia, w którym najczęściej obserwuje się guzy krzyżowo-ogonowe, a także guzy jądra. Drugi zaś występuje u młodzieży po 12. roku życia - w tym okresie zauważono szczególnie wzrost guzów jajnika u dziewcząt.
Potworniak - gdzie jeszcze może wystąpić?
Potworniaki mogą również występować pozagonadalnie – w okolicy krzyżowo-ogonowej, śródpiersiu, w przestrzeni zaotrzewnowej i mózgu. W zależności od miejsca występowania może charakteryzować się różnymi objawami klinicznymi u pacjenta. Potworniak śródpiersia ujawnia się np. bólem w klatce piersiowej, trudnościami w oddychaniu czy kaszlem. Potworniak zlokalizowany w okolicy krzyżowo-ogonowej może charakteryzować się natomiast bólem w tej okolicy, zaburzeniami czynności jelit i pęcherza moczowego.
Jak wykryć potworniaka?
W momencie, kiedy pojawia się podejrzenie o występujących zmianach, lekarz może zalecić wykonanie badań obrazowych, takich jak tomografia komputerowej, rezonans magnetyczny, czy USG. Szczegółowe badania pomagają również w lokalizacji potworniaka, ocenieniu jego wielkości, a także charakteru zmiany.
Leczenie potworniaka
Najważniejszym aspektem leczenia jest określenie, gdzie znajduje się guz, jaki osiąga rozmiar, a także jakie tkanki w nim występują. Jeśli możliwe jest wykonanie zabiegu, potworniaka usuwa się chirurgicznie. Po operacji wykonywane jest badanie histopatologiczne wyciętej tkanki, określające stopień złośliwości zmiany. Ważne jest poddawanie pacjenta kontroli ambulatoryjnej przez 5 lat po wykonaniu zabiegu operacyjnego.
W przypadku wystąpienia potworniaka niedojrzałego lekarz zaleci przeprowadzenie leczenie chemioterapią lub radioterapią.
Potworniak - rokowanie
Rokowania w przypadku potworniaka mogą się różnić indywidualnie u każdego pacjenta. Pierwotniaki łagodne mają dobre rokowanie, najczęściej znajdują się w jednej lokalizacji i nie obserwuje się przerzutów do innych części ciała (są to też najczęściej spotykane guzy w społeczeństwie).
Przerzuty do innych narządów mogą pojawiać się w przypadku potworniaków złośliwych, jednak wczesne ich wykrycie i zastosowanie odpowiedniego leczenia poprawiają rokowania.
Niektóre objawy potworniaków mogą być podobne do objawów innych chorób, dlatego wszystkie niepokojące sygnały należy skonsultować z lekarzem.
Dostępność w aptece wszystkich zaleconych przez lekarza środków leczniczych możesz sprawdzić na stronie KtoMaLek.pl.
Bibliografia:
- Blok, M., Gaweł, J. (2011). Omdlenia u pacjentki z potworniakiem dojrzałym–opis przypadku. Ginekologia i Położnictwo-medical project, 1(19), s. 67-70.
- Niedzielski, J., Przybysz, K., Przewratil, P., Krakós, M. (2004). Potworniaki u dzieci-ryzyko przemiany złośliwej. Chirurgia Polska, 6(1), s. 27-36.
- Wójcik, A. (2020). Diagnostyka obrazowa potworniaka jajnika u 15-letniej kobiety-analiza przypadku. Dostępne na: https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/244566.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.