Luteina (progesteron) – kiedy przyjmować?

2017-11-27 12:04
luteina progesteron

Luteina to potoczna nazwa progesteronu – jednego z najważniejszych żeńskich hormonów płciowych. Zaburzenia w jej wydzielaniu skutkują nieregularnymi cyklami miesiączkowymi i uniemożliwiają zajście w ciążę. Na poziom luteiny uważać powinny również ciężarne. Zbyt niska wartość hormonu prowadzić może do poronienia. Choć nie mamy możliwości zapobiegania spadkowi progesteronu w organizmie, warto bacznie obserwować swoje ciało, by móc zareagować na czas. Z naszego artykułu dowiecie się o najpopularniejszych objawach niedoboru luteiny i o tym, kto powinien ją przyjmować. Pamiętajcie jednak, że każda kwestia rozpatrywana jest indywidualnie przez lekarza i to on decyduje o dokładnym leczeniu.

Luteina – objawy niedoboru

Poziom progesteronu zależny jest od fazy cyklu miesiączkowego. W pierwszych dwóch tygodniach jest niski. Aktywność zwiększa się okresie okołoowulacyjnym, a maksymalną wartość osiąga w fazie lutealnej.
Wahania hormonalne, również te spowodowane niedoborem progesteronu, objawiać mogą się:

  • nieregularnymi miesiączkami;
  • problemami z zajściem w ciążę;
  • spadkiem libido;
  • przewlekłym zmęczeniem;
  • pogorszeniem stanu skóry i paznokci;
  • bólami głowy i stawów;
  • bólami i skurczami brzucha, plamieniami i krwawieniem u kobiet w ciąży.

Jak sprawdzić poziom luteiny w organizmie?

Żeby wykonać badanie poziomu luteiny w organizmie, kobieta powinna monitorować swój cykl w konsultacji z ginekologiem, by precyzyjnie oszacować dzień owulacji. To właśnie w tej fazie oznacza się progesteron. Badanie to wykonuje się trzy razy w ciągu doby, ponieważ poziom hormonu zmienia się w ciągu dnia. W przypadku niedoboru lekarz może zadecydować o włączeniu leczenia farmakologicznego, przepisując luteinę do przyjmowania doustnego, podjęzykowego lub stosowaną dopochwowo. Dokładny wykaz leków z progesteronem znajdziemy na stronie KtoMaLek.pl.

luteina progesteron ktomalek.pl

Sprawdź również nasz artykuł o witamanach na cerę za grosze!

Przyjmowanie luteiny – kogo dotyczy?

Niedobór luteiny dotyczy pacjentek w każdym wieku, dlatego warto obserwować swoje ciało i konsultować każde nieprawidłowości z lekarzem.

1. Kobiety z niedoborem luteiny

Wskazaniem do stosowania luteiny są stany niedoboru, które objawiać mogą się zaburzeniami cyklu miesiączkowego, cyklami bezowulacyjnymi i czynnościowymi krwawieniami macicznymi. Zbyt niski poziom tego hormonu wystąpić może między innymi u pań z nadmiarem estrogenów. Dysproporcja dotyczy w szczególności osób, prowadzących siedzący tryb życia i stosujących nieprawidłową dietę. Zakłócenie równowagi hormonalnej wystąpić może ponadto u kobiet, zażywających leki steroidowe, środki hormonalne, żywność bogatą w fitoestrogeny lub zanieczyszczoną pestycydami. Na niedobór narażone są także panie, żyjące w ciągłym stresie oraz te, cierpiące na zespół policystycznych jajników.

2. Kobiety w ciąży

Grupą, u której zbyt niski poziom progesteronu jest prawdopodobnie najbardziej niebezpieczny są kobiety w ciąży, ponieważ jest on niezbędny do jej utrzymania. Jego działanie polega między innymi na powstrzymywaniu skurczy macicy.

3. Kobiety w okresie przekwitania

Przyjmowanie luteiny lekarz zalecić może także w ramach hormonalnej terapii zastępczej u kobiet po menopauzie w celu ochrony błony śluzowej macicy. W tym okresie poziom progesteronu spada najbardziej, a organizm wciąż produkuje estrogen. Brak równowagi między tymi hormonami prowadzi wówczas do problemów z wagą i cerą, a także do pogorszenia samopoczucia i rozdrażnienia.
Dawki leków oraz sposób ich stosowania określa lekarz, dopasowując je indywidualnie do potrzeb pacjentki. Pomimo tego, że leczenie luteiną odznacza się wysokim poziomem bezpieczeństwa, pacjentka powinna zwrócić uwagę na przeciwwskazania oraz możliwe działania niepożądane i omawiać wszelkie wątpliwości z lekarzem.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów