Zatrucie ciążowe (gestoza) – przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-10-21 11:40
Kobieta w ciąży w trakcie badania lekarskiego.

Ciąża to magiczny czas oczekiwania dla każdej kobiety. Jednak zdarza się, że może zostać on zakłócony przez niechciane dolegliwości do których zaliczamy m.in. gestozę czyli zatrucie ciążowe. Jest to stan wysoce niebezpieczny zarówno dla jeszcze nienarodzonego dziecka, jak również dla matki. Według statystyk, zatrucie ciążowe dotyczyć może nawet 10% wszystkich kobiet. Jakie są przyczyny i objawy zatrucia ciążowego? Jak leczyć oraz zapobiegać gestozie?

Zatrucie ciążowe – przyczyny

Przyczyny zatrucia ciążowego nie są do końca poznane. Częściej dotyka ono kobiet w pierwszej ciąży, w ciąży bliźniaczej oraz kobiet po 35. roku życia. Możliwe, że główną przyczyną rozwoju gestozy w ciąży może być nieodpowiednie przystosowanie się organizmu do zachodzących w nim zmian. Istnieje kilka czynników, które mają wpływ na rozwinięcie się zatrucia ciążowego. Należą do nich:

 • zmiany w gospodarce hormonalnej związane z ciążą;
 • nieprawidłowe odżywianie;
 • predyspozycje genetyczne;
 • duże wahania glikemii;
 • nadciśnienie występujące przed ciążą;
 • konflikt serologiczny;
 • choroby wątroby;
 • nadkrzepliwość;
 • zaśniad groniasty.

Zatrucie ciążowe – objawy

Objawy gestozy wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Do najczęstszych objawów zatrucia ciążowego zalicza się:

 • Wysokie ciśnienie tętnicze krwi.
 • Ogólne obrzęki spowodowane gromadzeniem nadmiaru wody w organizmie. Do patologicznych obrzęków zaliczamy te, które oprócz kończyn dolnych obejmują również twarz, kończyny górne oraz brzuch. Zauważalne jest wtedy zbyt szybkie przybieranie na masie ciała, a obrzęki nie ustępują po przespanej nocy lub odpoczynku. 
 • Białkomocz – śladowe ilości białka w moczu świadczą o nieprawidłowościach. Etap zaawansowania choroby określa się na podstawie ilości białka w dobowej zbiórce moczu. 

Nie wszystkie objawy występują jednocześnie. Jednak, gdy wraz z nadciśnieniem występują obrzęki i białkomocz, można przypuszczać, że u ciężarnej rozwija się drugi stopień choroby – tzw. stan przedrzucawkowy. Konieczna jest wtedy wizyta u lekarza prowadzącego ciążę.

Zatrucie ciążowe – leczenie

Ważne jest aby jak najszybciej zdiagnozować chorobę. Dzięki temu, leczenie jest skuteczniejsze i łatwiejsze. Dobierane jest ono indywidualnie przez lekarza prowadzącego. Należy regularnie przychodzić na ustalone wizyty lekarskie oraz w terminie wykonywać zlecone badania. Lekka postać zatrucia ciążowego zazwyczaj przechodzi samoistnie. W zaawansowanej ciąży ginekolog może zalecić wcześniejsze jej zakończenie, zazwyczaj poprzez cesarskie cięcie. 

Zatrucie ciążowe – profilaktyka

Aby kontrolować stan zdrowia należy systematycznie wykonywać badania krwi oraz moczu, a także kontrolować przybieranie na masie ciała. Zaleca się pomiar ciśnienia 2-4 razy dziennie w domu. Nieodzownym elementem zapobiegania gestozie ciążowej są prawidłowe nawyki żywieniowe ciężarnej. Zaleca się stosowanie śródziemnomorskiego modelu żywienia, bazującego na dużej ilości zjadanych warzyw, owoców, produktów z pełnego ziarna i roślin strączkowych. Ważne jest także aby zadbać o odpowiednią podaż żywności dostarczającej żelazo oraz wapń. Dieta bogata w błonnik pokarmowy będzie sprzyjać normalizacji ciśnienia tętniczego krwi.

Błonnik pokarmowy występuje także w preparatach aptecznych takich jak: Błonnik naturalny Produkty Bonifraterskie, Błonnik z ananasem, Błonnik Witalny, Błonnik Polski Owsiany. Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

WAŻNE!

Każdą ewentualną suplementację należy najpierw omówić z lekarzem prowadzącym ciążę, nie należy wprowadzać ich na własną rękę.

Dzienne zapotrzebowanie energetyczne oraz na poszczególne makro i mikroskładniki muszą być odpowiednio dobrane do danej pacjentki z uwzględnieniem trymestru ciąży. Istotna jest również dostosowana do możliwości przyszłej mamy aktywność fizyczna. Ważny jest także wypoczynek, odpowiednia ilość i jakość snu, a także przebywanie na świeżym powietrzu. Czynniki takie jak brak ruchu, bazowanie na żywności przetworzonej, nadmiar sodu w diecie zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego krwi. 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów