Melatonina - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-07-08 19:31
Rysunkowa, śpiąca postać kobiety obok wzoru chemicznego melatoniny.

Melatonina jest hormonem produkowanym przez szyszynkę, znajdującą się w mózgu. Głównym jej zadaniem jest regulacja rytmu dobowego organizmu. Jakie właściwości ponadto posiada melatonina? Jakie jest jej zastosowanie oraz przeciwwskazania? Czy stosowanie melatoniny niesie za sobą skutki uboczne?

Melatonina - właściwości

Melatonina poprzez regulację dobowego rytmu organizmu jest nazywana hormonem snu. Wydzielanie jej wzrasta w nocy, a spada w ciągu dnia - pomaga to regulować cykl snu i czuwania. Melatonina jest również silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, co zapobiega szybszemu starzeniu. Ponadto melatonina:

 • działa stymulująco na układ immunologiczny - wzmaga produkcję przeciwciał;
 • reguluje ciśnienie tętnicze krwi;
 • jest skutecznym środkiem w walce z bezsennością - skraca czas potrzebny do zaśnięcia i poprawia jakość snu.

Jakie jest zastosowanie melatoniny?

Melatoninę stosuje się głównie podczas leczenia bezsenności - pomaga szybciej zasnąć i ogranicza liczbę wybudzeń w ciągu nocy. U osób często podróżujących, w przypadku których zmiany czasu są bardzo duże, pomaga z pokonaniem tzw. jet lag - łagodzi skutki zmęczenia oraz pomaga wyregulować dobowy cykl organizmu. Melatonina stosowana jest również u osób zmagających się z nadciśnieniem tętniczym oraz arytmią serca. Preparaty z melatoniną mogą również wspomóc leczenie chorób neurodegeneracyjnych takich jak choroba Parkinsona i Alzheimera. 

Przeciwwskazania do stosowania melatoniny

Na ogół melatonina u większości osób jest dobrze tolerowana, jednak istnieją sytuacje gdzie należy ograniczyć lub zaprzestać jej przyjmowania. Przeciwwskazaniem do stosowania melatoniny są:

 • ciąża i karmienie piersią - melatonina może przenikać przez łożysko, a także do mleka matki;
 • choroby autoimmunologiczne - melatonina może nasilić objawy chorób autoimmunologicznych;
 • depresja lub inne zaburzenia psychiczne;
 • choroby wątroby i nerek - melatonina jest metabolizowana w wątrobie i wydalana przez nerki, co może obciążyć pracę tych narządów;
 • alergie i nietolerancje melatoniny;
 • przyjmowanie leków przeciwpadaczkowych, antydepresyjnych i immunosupresyjnych.

Przyjmowanie preparatów zawierających melatoninę należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Pomoże to wykluczyć lub istotnie zminimalizować wszelkie niepożądane interakcje z obecnie przyjmowanymi lekami. Jeśli nie występują przeciwskazania do stosowanie melatoniny, wówczas możemy bezpieczne ją przyjmować. Melatonina dostępna jest jako suplement diety bez recepty. Występuje zarówno w postaci tabletek, kapsułek, gum do żucia, a także aerozolu. Na półkach aptecznych znajdziemy takie preparaty z melatoniną jak: Doppelherz aktiv Melatonina DUO, Olimp Forsen Fast Melatonina, Melatonina Control + Melisa ekstrakt, Supersen Melatonina Spray

Dostępność szukanego preparatu możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl

Melatonina - skutki uboczne

Przyjmując suplementy diety zawierające melatoninę, można odczuwać nadmierną senność w ciągu dnia. Osoby przyjmujące suplementy diety z melatoniną, będące zawodowymi kierowcami oraz obsługujące maszyny powinny zachować szczególną ostrożność. Innymi skutkami ubocznymi podczas stosowania melatoniny mogą być:

 • zmiany w układzie hormonalnym - melatonina może wpłynąć na wydzielanie hormonów m.in prolaktyny i kortyzolu;
 • problemy żołądkowo-jelitowe;
 • zmiany nastroju - wyciszenie, stany depresyjne, lęk;
 • ból i zawroty głowy;
 • zaburzenia pamięci.

Melatonina jest hormonem niezbędnym do zachowania homeostazy w organizmie. Dzięki większej produkcji melatoniny po zmroku łatwiej zasypiamy, a dobra jakość snu zapewnia nam energię na cały kolejny dzień. Przed rozpoczęciem przyjmowania preparatów zawierających melatoninę, należy zasięgnąć porady specjalisty, aby nie doszło do interakcji między melatoniną a lekami przyjmowanymi na co dzień. Pamiętajmy również, aby nie przekraczać dopuszczalnej dziennej dawki, co skutkować może nadmierną sennością w ciągu dnia oraz brakiem koncentracji, co szczególnie ważne jest u kierowców oraz osób zajmującym się obsługą maszyn.

Bibliografia:

 1. Brzęczek M., Słonka K., Hyla-Klekot L. (2016). Melatonina - hormon o plejotropowym działaniu. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 12(2), str: 127-133.
 2. Zawilska J. (2008). Melatonina - hormon o działaniu pro nasennym. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3, str: 224-228.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów