Olej konopny – właściwości i zastosowanie. Kiedy stosować olej z konopi?

Lecznicze zastosowanie konopi zostało potwierdzone wieloma badaniami naukowymi. Jednym z produktów otrzymywanych z konopi jest olej. Jakie właściwości oraz zastosowanie wykazuje olej konopny? Kiedy stosować olej z konopi?

Artykuł rekomendowany przez:
Butelka oleju konopnego oraz nasiona konopi (w całości i zmielone).

Czym jest olej konopny?

Olej konopny powstaje z nasion oleistych konopi siewnej. Nasiona te są bogactwem tłuszczu (zawierają go 28-35%) szczególnie nienasyconych kwasów tłuszczowych stanowiących około 85% całości tłuszczu. Zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych to zaledwie 8%. W oleju konopnym występuje optymalny stosunek kwasów tłuszczowych omega 6 do omega 3 w proporcji 3:1. Ponadto, zawartość białka w nasionach wynosi 20-25%, zaś węglowodanów 30-35%. Nasiona konopi zawierają także witaminy (B1, B2, B3, B6, E) oraz minerały (żelazo, wapń, potas, magnez). Olej z nasion konopi charakteryzuje się orzechowym smakiem. Olej konopny dostępny w aptekach to między innymi: Olej konopny GAL,Olej konopny tłoczony na zimno. Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Właściwości oleju konopnego

O jakości olejku konopnego decyduje zawartość mono- i seskwiterpenów. Wykazują one działanie antybakteryjne (silne tak jak w olejku tymiankowym). Bakteriobójcze działanie olejku konopnego występuje w stosunku do bakterii Gram-dodatnich m.in. Streptococus i Staphylococus.

Olej konopny wykazuje również właściwości:

  • działa korzystnie na mikroflorę jelitową;
  • poprawia pamięć i koncentrację;
  • wspomaga system immunologiczny;
  • poprzez dużą zawartość przeciwutleniaczy chroni organizm przed negatywnym skutkiem działania wolnych rodników;
  • działa prewencyjnie w chorobach układu krążenia;
  • ma działanie przeciwzapalne;
  • wspomaga regenerację komórek;
  • reguluje wydzielanie sebum przez skórę;
  • działa odżywczo oraz nawilżająco;
  • zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry.

Olej konopny – zastosowanie

Olej konopny znalazł zastosowanie zarówno w przemyśle kosmetycznym, jak i spożywczym. Wykorzystywany jest w pielęgnacji skóry, aby nadać jej optymalny poziom nawilżenia i elastyczności oraz poprawić jej koloryt. W przypadku trądziku, łuszczycy oraz egzemy wspomaga leczenie chorób skóry. W diecie olej konopny jest pożądany głównie ze względu na bardzo dobry stosunek kwasów tłuszczowych omega 6 do omega 3 –  kwasy te odpowiedzialne są za prawidłową budowę błon komórkowych, wspomagają usuwanie toksyn z komórek, działają przeciwzapalnie oraz wzmacniająco na układ odpornościowy. Olej konopny zawiera również szereg cennych związków. Są to między innymi:

  • fosfolipidy;
  • tokoferole;
  • karotenoidy;
  • sitosterole.

Dzięki obecności steroli olej konopny działa przeciwdrobnoustrojowo oraz przeciwzapalnie. Poprzez wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych działa korzystnie na zachowanie odpowiedniego poziomu cholesterolu. Działanie prewencyjne w chorobach układu krążenia zawdzięczamy obecności tokoferoli. Olej z konopi można wykorzystywać w kuchni na szeroką skalę – jako dodatek do sałatek, koktajli, czy w formie zamiennika masła bezpośrednio na pieczywo. Posiada charakterystyczny zielony kolor oraz orzechowy smak.

Kiedy stosować olej z konopi?

Po olej z konopi najlepiej sięgać w sytuacjach:

  • nieprawidłowego poziomu cholesterolu we krwi;
  • jako prewencja chorób układu krążenia, nowotworów oraz w przypadku przewlekłych stanów zapalnych;
  • odwodnienia oraz złego odżywienia skóry;
  • w trądziku oraz przy zbyt intensywnym wydzielaniu sebum;
  • aby opóźnić proces starzenia się skóry.

Olej konopny – przeciwwskazania

Ze względu na brak wystarczających badań, stosowanie oleju konopnego u kobiet w ciąży i karmiących piersią nie jest wskazane. Każde jego użycie powinno być konsultowane z lekarzem prowadzącym. Zbyt dużej spożycie oleju konopnego może wywołać biegunkę oraz skurcze żołądka.

Olej z konopi posiada ogromne bogactwo różnych substancji. Wybierajmy olej konopny ze sprawdzonych źródeł, aby składniki aktywne w nim zawarte utrzymane były na jak najwyższym poziomie. Po takie produkty najlepiej wybrać się po apteki – wówczas mamy pewność, że są one dobrze przechowywane i nie utraciły drogocennych właściwości. Przed zastosowaniem należy najpierw zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Odżywianie i Diety

Więcej artykułów