Olejek z drzewa herbacianego – właściwości i zastosowanie
W dzisiejszych czasach coraz częściej napotykamy w społeczeństwie trend związany ze zdrowym stylem życia, powrotem do rzeczy naturalnych i ekologicznych. Sięgając po produkty jakie dała nam matka natura oczekujemy rezultatów równie skutecznych, a nawet lepszych od ich syntetycznych odpowiedników. Jedną z takich substancji jest olejek z drzewa herbacianego. Jakie właściwości skrywa ten drogocenny olejek i gdzie znalazł on swoje zastosowanie?
Czym jest olejek z drzewa herbacianego?
Olejek z drzewa herbacianego (ang. tea tree oil) otrzymywany jest z krzewu Melaleuca alternifolia – Melaleuka skrętolistna. W warunkach naturalnych krzew ten preferuje tereny bagniste Nowej Zelandii oraz Australii. Spotkać go można także wzdłuż rzek oraz strumieni. Z rośliny tej pozyskuje się bardzo cenny olejek, wykazujący liczne właściwości prozdrowotne, które docenili rdzenni mieszkańcy Australii – Aborygeni. Olejek eteryczny z drzewa herbacianego otrzymuje się z gałęzi szczytowych – rosnących najdalej od pnia głównego. Zbiory przypadają między listopadem a majem. Olejek ten otrzymuje się w procesie destylacji z parą wodną. Myląca moża być nazwa olejku sugerująca, że będzie on przypominał zapach herbaty. Ma on jednak intensywny korzenny zapach z cytrusową nutą. Olejek z drzewa herbacianego znajdziemy w preparatach aptecznych takich jak: SANBIOS Olejek z drzewa herbacianego, Olejek z drzewa herbacianego TEA TREE OIL, NATURALNY Olejek eteryczny z DRZEWA HERBACIANEGO Optima Natura, Żel antybakteryjny olejek z drzewa herbacianego. Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.
Olejek z drzewa herbacianego – właściwości
Olejek ten poprzez zdolność reakcji z białkami błon komórkowych ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz antywirusowe. Wykazuje bardzo silne właściwości antyseptyczne wśród składników pochodzenia naturalnego. Ponadto działa:
- przeciwbólowo,
- przeciwświądowo,
- rozkurczowo,
- przeciwzapalnie,
- wykrztuśnie.
Zastosowanie olejku z drzewa herbacianego
Olejek tea tree znalazł zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jedną z nich jest kosmetologia. Olejek z drzewa herbacianego przynosi bardzo dobre rezultaty w leczeniu trądziku pospolitego, łuszczycy, łojotokowego zapalenia skóry, grzybicy oraz łupieżu. Wspomaga walkę z owrzodzeniami (powstałymi na skutek np. cukrzycy), czyrakami oraz żylakami. Stosowany jest w sytuacji trudno gojących się ran i oparzeń skóry. Dzięki właściwościom przeciwbólowym oraz przeciwświądowym używa się go do łagodzenia ukąszeń owadów. Olejek z drzewa herbacianego najlepiej stosować w stężeniu do 10%. Podczas przeziębień oraz grypy olejek tea tree dodaje się do inhalatorów – poprzez działanie aseptyczne wspomaga walkę w bakteriami oraz wirusami wywołującymi chorobę. W kosmetykach dodatek olejku herbacianego znaleźć można w pomadkach do ust, które wspierają walkę z opryszczką. Jest on również świetnym naturalnym konserwantem stosowanym w kosmetykach.
Olejek z drzewa herbacianego – przeciwwskazania
Olejku z drzewa herbacianego nie powinny stosować osoby mające alergię na takie substancje jak: terpinen oraz limonen. Nie należy także używać olejku doustnie. W zbyt dużych ilościach stosowanych na skórę może wywołać jej podrażnienie. Posiadacze skóry bardzo wrażliwej również muszą podchodzić do stosowania tego olejku z ostrożnością – najlepiej preparaty z olejkiem herbacianym wprowadzać stopniowo zaczynając od małych stężeń i obserwując reakcję skóry. Olejku nie powinny stosować także dzieci poniżej 6 roku życia oraz kobiety ciężarne i w trakcie laktacji.
Olejek z drzewa herbacianego znalazł zastosowanie głównie w kosmetologii lecz jest także chętnie stosowany w przypadku infekcji bakteryjnej lub wirusowej w postaci inhalacji. W aptece olejek herbaciany dostępny jest za kilkanaście złotych i z powodzeniem można go stosować w domowym zaciszu. Olejek z drzewa herbacianego wprowadzamy do pielęgnacji stopiono, a przez jego dużą wydajność będziemy mogli cieszyć się jego właściwościami długie tygodnie. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznych lub jakichkolwiek dolegliwości po jego zastosowaniu należy niezwłocznie zaprzestać stosowanie olejku z drzewa herbacianego i w razie konieczności zasięgnąć porady lekarza.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.