Odżywka do rzęs - jak wzmocnić swoje rzęsy?
Gęste, długie i ciemne rzęsy to wyrazista oprawa dla oka, która dodaje twarzy charakteru. Jednak nie każdego natura obdarowała rzęsami wprost z reklam kosmetyków. Rzęsy często bywają cienkie, przerzedzone i krótkie lub nadmiernie wypadają. Jak można poradzić sobie z tym problemem? Kiedy wypadanie rzęs powinno nas zaniepokoić?
Po co nam rzęsy?
Rzęsy to niewielkie włoski, które widoczne są na górnej i dolnej powiece oczu. Na powiece górnej znajduje się nawet do 250 rzęs, które osiągają długość od 8 do 12 milimetrów. Na dolnej powiece włosków jest mniej (od 50 do 140) i są one krótsze (6-8 milimetrów). Żywotność każdego włosa wynosi od 100 do nawet 150 dni, po tym czasie rzęsy wypadają, a w ich miejscu wyrastają nowe. Głównym zadaniem rzęs jest ochrona oczu przed cząsteczkami brudu, kurzu oraz wszelkimi innymi zanieczyszczeniami, które mogłyby podrażnić spojówkę lub gałkę oczną.
Od czego zależy długość i gęstość rzęs?
Długość i gęstość rzęs w dużej mierze zależą od naszych genów. U jednych osób rzęsy będą naturalnie długie, gęste i bardzo wyraziste bez żadnych dodatkowych zabiegów, z kolei u innych będą krótkie i rzadkie.
Istnieje też szereg zaburzeń, które wpływają na kondycje oraz grubość i objętość rzęs. U osób zmagających się z trichomegalią, rzęsy są bardzo długie, do tego stopnia, że utrudniają ruch górnej powieki. W przypadku dwurzędowości rzęs z jednej cebulki włosowej wyrastają aż dwie rzęsy, co najczęściej prowadzi do podrażnienia rogówki i obrzęku spojówek. Zdarza się też całkowity, wrodzony brak rzęs. Wszelkie niepokojące objawy warto omówić z lekarzem rodzinnym, który w razie potrzeby skieruje nas do okulisty lub dermatologa.
Dlaczego rzęsy wypadają?
Wypadanie kilku rzęs dziennie jest zjawiskiem naturalnym, które nie powinno wzbudzać naszego niepokoju. Zdarza się jednak, że wypada ich za dużo, co skłania do szukania źródła tego problemu.
Bardzo często powodem nadmiernej utraty rzęs jest ich niewłaściwa pielęgnacja. Stosowanie zalotki do podkręcania rzęs, tuszowanie rzęs nawet kilka razy w ciągu dnia, regularne przedłużanie, a także nieumiejętnie wykonywany demakijaż mogą osłabiać rzęsy i prowadzić do ich wypadania.
Przyczyna osłabionej kondycji rzęs może być też dieta uboga w potrzebne do ich wzrostu składniki. Niedobory witamin i związków mineralnych szybko odbijają się na kondycji skóry, paznokci i włosów, w tym również rzęs.
Jeżeli nasza dieta jest odpowiednio zbilansowana, a codzienna pielęgnacja rzęs przebiega prawidłowo, wypadanie tych włosków może świadczyć o problemach zdrowotnych. Powodem mogą być choroby tarczycy (zarówno nadczynność tarczycy i niedoczynność tarczycy), zaburzenia hormonalne, reakcje alergiczne, infekcje i zapalenia powiek oraz mieszków włosowych. Jeżeli wypadaniu rzęs towarzyszy również utrata brwi i włosów skóry głowy, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.
Jak można wzmocnić rzęsy?
Pierwszym krokiem powinno być przeanalizowanie zabiegów pielęgnacyjnych, które stosujemy na powierzchni skóry oczu i rzęsach. Intensywne pocieranie oka wacikiem nasączonym płynem do demakijażu może uszkadzać rzęsy i prowadzić do ich wypadania. Nasączony wacik powinno się delikatnie docisnąć do rzęs odczekać chwilę, by kosmetyk rozpuścił makijaż, a następnie przesunąć wacik ku dołowi. Zabieg ten należy powtarzać tak długo, aż wacik będzie czysty. Do tego celu najlepiej sprawdzają się płyny miceralne, mleczka do demakijażu oraz płyny dwufazowe przeznaczone do usuwania makijażu oczu. Jeżeli rzęsy są osłabione, nakładanie makijażu, stosowanie zalotki i zabiegi stylizujące lepiej ograniczyć, by rzęsy miały czas na regenerację. W przypadku podrażnionych powiek można zastosować specjalistyczne preparaty o działaniu kojącym i regenerującym (np. DEMOXOFT Lipożel, CERKOPIL Krem na powieki i pod oczy).
Odżywki do rzęs
Dobrym sposobem na odżywienie rzęs może być odżywka przeznaczona do ich pielęgnacji. Preparaty tego typu zawierają substancje, które pobudzają wzrost rzęs i hamują ich wypadanie, a także nawilżają, pogrubiają i poprawiają kondycję rzęs. Takie odżywki dostępne są formie tuszu, który nakłada się na rzęsy lub płynu, który nakłada się u nasady rzęs aplikatorem w formie pędzelka (np. Biotebal rzęsy XXL, Dermena Lash Care, Long4Lashes, Kerabione wzmacniające serum do rzęs, Regenerum regeneracyjne serum do rzęs i brwi).
Domowe sposoby na mocne rzęsy
Olej rycynowy to znany i skuteczny sposób na wzmocnienie włosów, w tym również rzęs. Olej ten stymuluje włosy do wzrostu, ogranicza ich wypadanie oraz widocznie odżywia. Do stosowania oleju rycynowego wystarczy nam szczoteczka po zużytym tuszu do rzęs, przy pomocy której można nakładać olej na rzęsy, a także brwi. Po kilku tygodniach stosowania rzęsy staną się ciemniejsze i grubsze oraz będą mniej wypadać.
Dieta i suplementacja
Aby wzmocnić rzęsy, a także brwi i włosy skóry głowy, warto krytycznie spojrzeć na zawartość swojego talerza. Dieta uboga w witaminy oraz mikro- i makroelementy z pewnością odbije si ę na kondycji włosów, a także skóry i paznokci. Jeżeli chcemy wzmocnić rzęsy, w posiłkach powinny zaleźć się takie składniki, jak:
- aminokwasy siarkowe;
- żelazo, cynk, selen, miedź, mangan;
- krzemionka;
- witamina A, witamina D, witaminy z grupy B;
- nienasycone kwasy tłuszczowe.
Powyższe składniki znajdziemy w świeżych owocach i warzywach, roślinach nasion strączkowych, pestkach i orzechach, olejach roślinnych, rybach i owocach morza oraz pełnoziarnistych produktach zbożowych. Jeżeli z jakiegoś powodu mamy problem ze skomponowaniem dobrze zbilansowanej diety, warto skonsultować się z dietetykiem, który pomoże ułożyć jadłospis dopasowany do naszych potrzeb i stanu zdrowia. Można również wspomóc się różnymi preparatami, które zawierają w swoim składzie zawierają składniki wpływające na stan włosów, skóry i paznokci (np. Biotebal PLUS włosy, skóra, paznokcie, Revalid Hair Complex, Skrzypovita, Vitapil, Vitabella, Silica Naturell, Kerabione).
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.