Jak olej rycynowy działa na włosy?

Redakcja KtoMaLek.pl 2018-04-04 13:39
Olej rycynowy na włosy

Olej rycynowy w medycynie ludowej oraz pielęgnacji znany jest od pokoleń. Do niedawna jeszcze nieco zapomniany, dzisiaj wraca do łask jako naturalny kosmetyk do włosów, skóry i paznokci. W dodatku jest wyjątkowo tani i dostępny w każdej aptece. Co można zyskać przy regularnym stosowaniu oleju rycynowego?

Czym jest olej rycynowy?

Olej rycynowy (łac. oleum ricini) pozyskuje się z nasion rącznika pospolitego, byliny rosnącej w Polsce i na całym świecie. Zwykle wytłacza się go metodą na zimno, następnie poddaje procesowi rafinacji, by zneutralizować toksyczną dla człowieka rycynę. Ma postać gęstej, dosyć tłustej i w zasadzie bezzapachowej cieczy. W składzie zawiera blisko 80-85% glicerydu kwasu rycynolowego, a także glicerydy kwasu oleinowego, linolowego, palmitynowego i stearynowego. Jest jedną z najdłużej używanych substancji kosmetycznych, będącą składnikiem balsamów, mydeł i kremów. Dzięki temu, że jest wyjątkowo błyszczący oraz uwydatnia kolor, dodaje się go do szminek oraz błyszczyków do ust.

Olej rycynowy kiedyś i dziś

Olej rycynowy na świecie produkowany jest na masową skalę ze względu na szerokie zastosowanie. W przemyśle spożywczym stosuje się go, aby zapobiegać rozwojowi pleśni na żywności. Dodatkowo wydłuża przydatność do spożycia. Ponadto jest składnikiem kosmetyków, perfum i farmaceutyków, a także detergentów.

W medycynie stosowało się (i jeszcze stosuje) olej rycynowy jako naturalny środek przeczyszczający, a także przy uporczywych zaparciach.  Niekiedy lekarze polecają ciężarnym stosowanie oleju rycynowego w celu przyspieszenia akcji porodowej, jednak nie ma w literaturze potwierdzenia tej właściwość.

Olej rycynowy - jak stosować? KtoMaLek.pl

Olej rycynowy na włosy - jak działa?

Bogactwo kwasów tłuszczowych sprawia, że olej rycynowy to wyjątkowo skuteczny, naturalny kosmetyk. Jest szczególnie polecany do pielęgnacji włosów, zwłaszcza tych osłabionych i wypadających. Olej rycynowy wcierany w skórę głowy stymuluje włosy do wzrostu, a także wyraźnie ogranicza ich wypadanie. Ponadto odżywia skórę, poprawia jej nawilżenie i redukuje złuszczanie (łupież). By tak się stało, należy konsekwentnie i regularnie wcierać olej w skalp, przynajmniej przez kilka tygodni. Jak jeszcze można go wykorzystać do pielęgnacji włosów?

  • Olejowanie włosów - oprócz pielęgnacji skalpu, olej rycynowy, w towarzystwie innych olejów, można nakładać na całej długości włosów. Dzięki temu poprawimy ich nawilżenie, a włosy staną się gładsze i bardziej błyszczące. Należy jednak pamiętać, że olej rycynowy ma właściwości przyciemniające, zatem osoby o jasnych włosach powinny zachować ostrożność. Jako olej dodatkowy można wykorzystać ten z orzechów kokosa, ze słodkich migdałów czy dobrej jakości oliwę z oliwek;
  • Kosmetyczny dodatek - jeśli nie chcemy stosować oleju rycynowego samodzielnie, możemy dodawać go do szamponów, masek czy odżywek. Dzięki temu fryzura nie będzie obciążona, a olej łatwiej wypłucze się z włosów;
  • Dodatek do domowych kosmetyków – olej rycynowy to świetny dodatek do domowych maseczek na bazie żółtek jaj, nafty czy soku z cytryny.

Olej rycynowy na twarz

Zawarty w oleju rycynowym kwas rycynolowy ma właściwości antybakteryjne, które można z powodzeniem wykorzystać w pielęgnacji cery trądzikowej. Olej rycynowy jest jednym z głównych składników olejowej mieszanki, wykorzystywanej w metodzie OCM (Oil Cleansing Method). Stężenie oleju rycynowego uzależnione jest od typu cery, jednak nie powinno przekraczać 30% całości mieszanki. Olejki nakłada się na zwilżoną twarz i wykonuje kilkuminutowy masaż. Następnie za pomocą wilgotnego ręcznika przeciera się skórę. Zabieg efektywnie usuwa makijaż oraz inne zanieczyszczenia, pozostawiając skórę odżywioną.

Olej rycynowy na paznokcie

Podobnie korzystne działanie oleju rycynowego można uzyskać na paznokciach. Stosowany regularnie ułatwia utrzymanie ich w dobrej kondycji. Paznokcie mniej się rozdwajają, są lepiej nawilżone i nabłyszczone, zaś skórki wokół paznokci nie ulegają przesuszeniu. Dłonie należy moczyć w podgrzanym oleju rycynowym przez kilka minut. Olej można też wcierać u nasady paznokcia oraz w skórki. W trakcie takiej kuracji najlepiej zrezygnować z lakieru do paznokci. Olej rycynowy sprawdzi się również jako dodatek do ulubionego kremu do rąk.

Olej rycynowy kupimy w każdej aptece za zaledwie kilka złotych. Jego dostępność w wybranych placówkach możemy sprawdzić za pośrednictwem serwisu KtoMaLek.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów