Peeling enzymatyczny skóry twarzy — kiedy warto stosować?

Publikacja:
dzisiaj 10:18
Aktualizacja:
dzisiaj 10:19

Odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy oraz skóry głowy to jeden z nieodłącznych elementów zdrowej i zadbanej skóry. Jednym z elementów pielęgnacji przynoszącym korzystne efekty jest regularne złuszczanie naskórka i wykorzystanie w tym celu peelingu enzymatycznego. Jest on jednym z bezpieczniejszych zabiegów, który można wykonać zarówno samodzielnie w domu, jak i w salonie kosmetycznym. Co daje peeling enzymatyczny oraz jak często robić peeling enzymatyczny?

Kobieta wykonuje przed lustrem peeling enzymatyczny twarzy.

Peeling enzymatyczny — co to znaczy?

Peelingiem nazywa się zabieg złuszczania naskórka. Co to znaczy enzymatyczny? Oznacza to, że peeling ten działa na skórę za pomocą enzymów roślinnych (pozyskiwanych z owoców) lub chemicznych, w przeciwieństwie do peelingów mechanicznych (działających przez tarcie), przez co minimalizuje ryzyko podrażnień. 

Najpopularniejszymi enzymami stosowanymi w peelingach są te pozyskiwane m.in. z owoców ananasa (bromelaina) czy papai (papaina). Dzięki swojej łagodności peelingi enzymatyczne mogą być stosowane u osób z wrażliwą skórą twarzy. Na sklepowych półkach znaleźć można nie tylko peelingi enzymatyczne do twarzy, ale także również do skóry głowy. Coraz częściej można też zauważyć peeling enzymatyczny w proszku, czyli preparat, który uaktywnia się dopiero po zmieszaniu z wodą, co sprawia, że może być dobrym uzupełnieniem pielęgnacji również podczas podróży.

Jakie efekty daje peeling enzymatyczny?

Peeling enzymatyczny jest formą delikatnego złuszczania, a więc usuwa martwy naskórek, oczyszczając skórę twarzy, jednocześnie stymulując ją do regeneracji. W efekcie po peelingu zostaje odsłonięta gładka, odświeżona skóra. Dodatkowo do efektów peelingu enzymatycznego dopisuje się wyrównywanie kolorytu skóry oraz zmniejszenie widoczności przebarwień, a także poprzez usunięcie martwego naskórka zwiększenie wchłanialności substancji odżywczych z aplikowanych następnie produktów pielęgnacyjnych.

Jak stosować peeling enzymatyczny?

Używanie peelingu enzymatycznego jest proste, a jego stosowanie bardzo intuicyjne. To produkt, który może być stosowany w przypadku skóry wrażliwej, suchej i naczynkowej. Istnieją również peelingi enzymatyczne stosowane w przypadku trądziku. Aplikację należy rozpocząć od uprzedniego oczyszczenia skóry, a następnie nałożyć produkt i delikatnymi, okrężnymi ruchami i wykonywać powolny masaż całej twarzy, omijając okolice oczu. Niektóre preparaty nadają się również do zastosowania na skórę szyi.

Peeling enzymatyczny na suchą czy mokrą skórę?

Jak nakładać peeling enzymatyczny na skórę? Zaleca się, aby aplikować go na lekko wilgotną skórę twarzy. Ile trzymać peeling enzymatyczny? Każdy producent określa zalecany czas utrzymania produktu na skórze. Warto zapoznać się z tymi wytycznymi. Zazwyczaj jest to około 15 minut.

Jak stosować peeling enzymatyczny do skóry głowy?

Skóra głowy, tak jak skóra twarzy, potrzebuje regularnego złuszczania i oczyszczania, nie tylko przy użyciu codziennych szamponów, ale także za pomocą peelingów. Jak nakładać peeling enzymatyczny na skórę głowy? Peelingi do skóry głowy aplikuje się na suchą skórę, przed myciem, a następnie wykonuje delikatny masaż.

Ile trzymać peeling enzymatyczny na głowie? 

Zaaplikowany w odpowiedni sposób produkt należy pozostawić na skórze głowy przez kilka do kilkunastu minut (w zależności od zaleceń producenta), a następnie spłukać produkt z włosów i umyć włosy.

Czy peeling enzymatyczny piecze?

Przed wykonaniem peelingu zawsze warto wykonać próbę uczuleniową, a więc na mniejszym fragmencie skóry, pozostawić peeling na kilka minut i obserwować zachowanie organizmu. Czy peeling enzymatyczny powinien piec? Absolutnie nie! Jeśli w trakcie nałożenia produktu pojawiło się zaczerwienienie lub uczucie pieczenia, należy jak najszybciej oczyścić skórę z produktu. Jeśli natomiast próba uczuleniowa nie wykaże niepożądanej reakcji organizmu, można zastosować peeling docelowo na skórze twarzy czy głowy.

Co po peelingu enzymatycznym?

Choć stosowanie peelingu enzymatycznego jest procedurą delikatną i bezpieczną, należy pamiętać, że peeling zmywa się ze skóry delikatnie, używając letniej wody. Czy po peelingu enzymatycznym można nałożyć krem? Nawet trzeba! Zaraz po osuszeniu skóry twarzy warto zastosować produkty nawilżające, które są nieodłącznym elementem pielęgnacyjnym w przypadku używania produktów złuszczających.

Jak często robić peeling enzymatyczny?

Peeling enzymatyczny jest produktem delikatnym, ale należy pamiętać, że wciąż jest to produkt o charakterze złuszczającym. Stąd częste pytanie: ile razy w tygodniu stosować peeling enzymatyczny? Dermatolodzy zalecają, aby nie aplikować peelingów częściej niż raz na tydzień. Należy pamiętać, że producent każdego produktu ma również określoną częstotliwość ich stosowania. Warto natomiast powtarzać ten proces regularnie i systematycznie z zachowaniem odpowiedniej przerwy, aby osiągnąć jak najlepsze efekty.

Domowy peeling enzymatyczny

Obecnie w drogeriach znaleźć można naprawdę szeroką ofertę peelingów enzymatycznych, ale jego samodzielne wykonanie również nie jest trudne. Jeśli zależy Ci na użyciu sprawdzonych przez siebie produktów, poniżej znajdziesz przepis, jak zrobić peeling enzymatyczny w domu. Jak to zrobić?

Plaster ananasa należy obrać ze skórki oraz dokładnie rozgnieść lub zmielić blenderem, a następnie dodać zmielone płatki owsiane do uzyskania papkowatej konsystencji.

Wykorzystując owoce papai, otrzymamy domowy peeling do cery naczynkowej.

Dostępność poszukiwanych preparatów w aptekach w Twojej okolicy sprawdzisz i zarezerwujesz za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

 

Bibliografia

  1. Gonçalves S. Use of enzymes in cosmetics: proposed enzymatic peel procedure. Cos ACTIVE J. 2021;1:27–33
  2. Smolińska B., (2023), Development of a recipe and production method for enzymatic hand peeling, Biotechnology and Food Science Research article Biotechnol Food Sci 2023, 85 (1), 63-70
  3. Peeling enzymatyczny, dostęp : https://biotechnologia.pl/kosmetologia/peeling-enzymatyczny,12727

Autor

Redakcja ktomalek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja ktomalek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Uroda

Więcej artykułów